257/2009. OVB határozat - N. E. magánszemély által előterjesztett kifogás tárgyában

Az Országos Választási Bizottság
257/2009. határozata

Az Országos Választási Bizottság – 2009. június 10-én megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 44/A. § (1) bekezdésének c) pontjában megállapított hatáskörében eljárva N. E. magánszemély által előterjesztett kifogás tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Országos Választási Bizottság a kifogást részben hatásköre hiányában, részben a jogsértés bizonyítékai megjelölésének hiányában érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.

A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2009. június 13-án 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat.

Indokolás

I.

A beadványozó 2009. június 8-án nyújtott be kifogást az Országos Választási Bizottsághoz a TV2, az ATV és a Hír Tv ellen. A kifogás szerint a fenti televíziók műsorszerkesztési gyakorlata megsértette a Ve. 3. § c) pontját, valamint a 44. § (2) bekezdését. A beadványozó állítása szerint „a TV2-be az EP-választás előtt utoljára 2008. szeptember 3-ára hívtak jobbikos politikust”. A kifogást tevő az Országos Rádió és Televízió Testület Panaszbizottságának állásfoglalását mellékelve előadta, hogy a TV2 esetében „a műsorfolyam összességében sem valósult meg a kiegyensúlyozottság”.
A kifogásban foglaltak szerint az ATV „szintén az egész kampány alatt nem hívott be jobbikos politikust (…) pedig ők is folyamatosan szerepeltettek más pártokat”.
A beadványozó a Hír TV-vel kapcsolatban is megjegyzi, hogy „2008 szeptembere óta nem hívott be jobbikos politikust stúdiójába”. A kifogást tevő a 8/2006. (III. 28.) OVB állásfoglalásra alapozva vélelmezi, hogy a folyamatos jogsértés a kampány egész ideje alatt fennállt.
A beadványozó mellékelte az ATV műsorszolgáltatójának írt levelét, amelyben javasolta a Jobbik valamely politikusának adásba való behívását, valamint a www.hirtv.hu Péntek 8 című 2009. június 5-i műsorának ajánlóját.

II.

Az Országos Választási Bizottság a tényállás megállapítása érdekében nyilatkozattételre hívta fel a kifogással érintett műsorszolgáltatókat, amelynek a Hír Televízió Zrt. és az MTM-SBS Televízió Zrt. (TV2) a megjelölt határidőig eleget tett, valamint a Hír Televízió jogi képviselője álláspontját személyesen is ismertette. A műsorszolgáltatók részben arra hivatkoztak, hogy az ügyben az OVB-nek nincs hatásköre, illetve a Hír Televízió részletes kimutatást nyújtott be, amellyel cáfolni kívánta a kifogástevő azon állítását, hogy a Jobbik, illetve képviselői műsoraiban nem szerepeltek. A választási időszak vonatkozásában Hír Televízió Zrt. előadta, hogy műsorfolyamába választással kapcsolatos műsorokat nem épített be, a rendes szerkesztési és műsorkészítési gyakorlattól nem tért el, fizetett politikai hirdetés megjelentetését egyetlen jelölő szervezet számára sem tette lehetővé.

Az Országos Választási Bizottságnak a sajtó választási kampányban történő részvételével kapcsolatos hatáskörét a Ve. 44/A. § (1) bekezdés c) pontja lapozza meg. Ennek alapján az OVB jogosult a választási eljárás alapelveinek érvényesülését vizsgálni a sajtó működése során, de ezt csak a választási kampány időszakára korlátozva teheti meg. Az OVB újfent megállapította azt is, hogy a Ve. 44. § (2) bekezdése alapján nem folytathat eljárást a műsorszolgáltatók magatartásának megítéléséről, mert erre az e bekezdésben hivatkozott törvény által kijelölt médiahatóság jogosult.

Az Országos Választási Bizottság megállapítja továbbá, hogy a beadványozó a választási kampány időszakára vonatkozóan sem jelölte meg a műsorszolgáltatók részéről azokat a választási témájú műsorszámokat, illetve a műsorfolyam azon választási témájú részét, amelyekben a hátrányos megkülönböztetés megvalósult. Az OVB álláspontja szerint a Ve. 44/A. § (3) bekezdésében meghatározott kötelezettség, amely szerint a megjelölt bizonyítékot a választási bizottság hivatalból szerzi be, sem jelenti azt, hogy a kifogásban bizonyítékként elegendő a műsorszolgáltató tevékenységét általánosságban törvénysértőnek titulálni.

A fentiek alapján az Országos Választási Bizottság a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.

III.

A határozat a Ve. 44. §-ának (2) bekezdésén, 44/A. § (3) bekezdésén, 77. §-ának (5) bekezdésén, 99/K. § (5) bekezdésén, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. §-ának (1) bekezdésén, 83. §-ának (1), (2) és (7) bekezdésein, valamint 84. §-ának (1) bekezdésén alapul.

Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke