419/2010. OVB határozat - dr. F. J. és dr. G. K. magánszemélyek kifogása tárgyában

 

Az Országos Választási Bizottság
419/2010. határozata
 
Az Országos Választási Bizottság – 2010. július 16. napján tartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 77. § (1) bekezdésében megállapított hatáskörében eljárva dr. F. J. és dr. G. K. magánszemélyek kifogása tárgyában meghozta a következő
 
határozatot:
 
Az Országos Választási Bizottság a kifogást érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.
 
A határozat ellen a meghozatalától számított 2 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Arany J. u. 25.; levélcím: 1357 Budapest, Pf,. 2.; fax: 06-1-7950-143). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2010. július 18-án 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat. A bírósági eljárás nem tárgyi illetékmentes. Az illeték mértéke 7500 Ft. Faxon benyújtott beadványon az illeték nem róható le.
 
Indokolás
 
I.
 
A beadványozók 2010. július 15-én 8 óra 40 perckor faxon kifogást nyújtottak be az Országos Választási Bizottsághoz.
 
Beadványozók előadták, hogy a www.valasztas.hu honlap szerint az Országos Választási Bizottság utoljára 2010. június 28-án tartott ülést. Ezt követően jelent meg ezen honlapon 2010. július 9-i keltezéssel az Alkotmánybírósághoz a testület nevében, annak elnöke által aláírt indítvány. Kifejtették, hogy a honlapról a – 2005. évi XC. törvény rendelkezései ellenére – nem állapítható meg, hogy a közlemény mikor került kihelyezésre, továbbá, hogy az Országos Választási Bizottság Működési Szabályzata nem ad felhatalmazást az elnöknek arra, hogy a testület nevében, annak döntése nélkül az Alkotmánybírósághoz indítványt nyújtson be.
Álláspontjuk szerint az indítvány benyújtásáról az Országos Választási Bizottságnak testületként – szavazással – kellett volna döntenie, arról jegyzőkönyvet készítenie (ld. Működési Szabályzat 7. §). Véleményük szerint az Országos Választási Bizottság elnöke ezen eljárásával megsértette a Ve. 21. § (1) bekezdését is, mivel az Országos Választási Bizottság hatásköréből hiányzik az a jogosítvány, hogy az Országos Választási Bizottság elnöke az Országos Választási Bizottság nevében az Alkotmánybírósághoz indítványt terjeszthessen elő.
 
Beadványukban előadták továbbá, hogy az Országos Választási Bizottság elnöke által képviselt Országos Választási Bizottságnak alkotmánybírósági indítványozóként való eljárása összeférhetetlen a Ve. 21. § (1) bekezdésében foglalt feladatával, ezért az nem felel meg a Ve. 3. § d) pontjában foglalt rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvének sem. Beadványozók hivatkoztak a Legfelsőbb bíróság BH 2009/92. számú eseti döntésére.
Beadványozók kifejtették, hogy a közlemény megjelenését a beadvány beadásának napján észlelték és „egyébként is a hatáskör túllépéséből eredő, továbbá a testületi döntés elmulasztásában megnyilvánuló mulasztásos jogszabálysértés esete áll fenn, így ennek értelmében a Ve. 77. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően a kifogást 2 napon belül” terjesztették elő.
Kérték, hogy a testület állapítsa meg a Ve. 78. § (1) bekezdés a) pontja alapján a jogszabálysértés tényét és ugyanezen szakasz c) pontja alapján semmisítse meg az Alkotmánybírósághoz – 2010. július 9-én kelt iratban – előterjesztett indítványt.
 
II.
 
A Ve. 77. § (1) bekezdése értelmében kifogást a választásra irányadó jogszabály, illetőleg a választás és a választási eljárás alapelveinek megsértésére (a továbbiakban együtt: jogszabálysértés) hivatkozással bárki benyújthat. A kifogást úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb a sérelmezett jogszabálysértés elkövetésétől számított 2 napon belül megérkezzen. A választási bizottság a benyújtott kifogásról a beérkezésétől - áttétel esetén az elbírálására jogosult választási bizottsághoz történő beérkezésétől - számított 2 napon belül dönt.
A Ve. 77. § (2) bekezdés a)-c) pontjai szerint a kifogásnak tartalmaznia kell a jogszabálysértés megjelölését, bizonyítékait, a kifogás benyújtójának nevét, lakcímét (székhelyét) és – ha lakcímétől (székhelyétől) eltér – postai értesítési címét. Ha a kifogás elkésett, vagy nem tartalmazza a Ve. 77. § (2) bekezdés a)-c) pontjában foglaltakat, a kifogást érdemi vizsgálat nélkül el kell utasítani.
 
Az Országos Választási Bizottság rögzíti, hogy az alkotmánybírósági indítvány benyújtásának és a www.valasztas.hu oldalon történő megjelenésének időpontja 2010. július 9. Az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy mivel a kifogástevők 2010. július 15-én nyújtották be a kifogást, jogorvoslati kérelmük a Ve. 77. § (1) bekezdésében meghatározott 2 napos határidőn túl került benyújtásra, ezért a Testület a kifogást elkésettnek minősítette.
 
Az Országos Választási Bizottság a leírtak alapján a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.
 
 
III.
 
A határozat a Ve. 77. § (1) bekezdésén, (2) bekezdés a)-c) pontjain, a 77. § (5) bekezdésén, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. § (1) bekezdésén, 83. § (1), (2) és (7) bekezdésein, a 84. § (1) bekezdésén, az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. tv. 37. § (1) bekezdésén, 39. § (3) bekezdés b) pontján, 42. § (1) bekezdés h) pontján, valamint a Legfelsőbb Bíróság 2/2010. (III.23.) közigazgatási jogegységi határozatán alapul.
 
 
 
 
Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke