103/2024. NVB határozat - a Civil Mozgalom jelölő szervezetként történő nyilvántartásba vételének tárgyában

A Nemzeti Választási Bizottság

103/2024. számú határozata

 

A Nemzeti Választási Bizottság a Civil Mozgalom (4400 Nyíregyháza, Csaló köz 20.) jelölő szervezetként történő nyilvántartásba vételének tárgyában - 10 igen és 0 nem szavazattal - meghozta a következő

határozatot:

A Nemzeti Választási Bizottság a Civil Mozgalmat az Európai Parlament tagjai, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők közös eljárásban tartott 2024. évi választásán az alábbi választásokon veszi jelölő szervezetként nyilvántartásba:

-       az Európai Parlament tagjainak választása, és

-       a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választása.

A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül az ügyben érintett természetes és jogi személy, jogi személyiség nélküli szervezet személyesen, levélben vagy elektronikus dokumentumként a Kúriához címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet nyújthat be a Nemzeti Választási Bizottságnál (1054 Budapest, Alkotmány u. 3., levélcím: 1397 Budapest, Pf.: 547., e-mail: nvb@nvi.hu). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2024. április 5. napján 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági felülvizsgálat iránti kérelem elektronikus dokumentumként való benyújtása esetén a kérelem benyújtójának jogi képviselője minősített elektronikus aláírásával látja el a kérelmet. Az elektronikus dokumentumként benyújtott kérelem mellékleteit oldalhű másolatban elektronikus okirati formába kell alakítani. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy – a szakvizsga-bizonyítvány egyszerű másolatának csatolásával – saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat. A bírósági eljárás nem tárgyi illetékmentes. A felülvizsgálati kérelem benyújtóját tárgyi illeték-feljegyzési jog illeti meg.

Indokolás

I.

[A nyilvántartásba vétel törvényi követelményeinek vizsgálata]

[1]    A választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvény (a továbbiakban: Ve.) 119. § (2) bekezdése, valamint a 337/B. § alapján a Civil Mozgalom 2024. március 25. napján az elektronikus ügyintézés részletszabályairól szóló 451/2016. (XII.19.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Eüsztv. vhr.) 133. § (1) bekezdése szerinti általános célú elektronikus kéreleműrlap szolgáltatás (a továbbiakban: e-Papír szolgáltatás) útján kezdeményezte a Nemzeti Választási Bizottságnál (a továbbiakban: Bizottság) jelölő szervezetként történő nyilvántartásba vételét az Európai Parlament tagjai, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők közös eljárásban tartott 2024. évi választásán.

[2]    A Ve. 119. § (1) bekezdése alapján azt a szervezetet, amely jelöltet vagy listát kíván állítani, a választás kitűzését követően jelölő szervezetként be kell jelenteni a Nemzeti Választási Bizottságnál. A Ve. 119. § (2) bekezdése értelmében a jelölő szervezetet a bírósági nyilvántartás szerint képviseletre jogosult személy jelentheti be.

[3]    A Civil Mozgalmat jelölő szervezetként Seres Mária magánszemély jelentette be, az e-Papír szolgáltatás útján előterjesztett beadvány visszaigazolása nem utalt a Civil Mozgalomra és annak vonatkozásában Seres Mária képviseleti jogosultságára sem.

[4]    A Nemzeti Választási Iroda a Ve. 133. § (1) bekezdése alapján a bejelentést követően ellenőrizte a Civil Mozgalom létezését és a bejelentő nyomtatványon feltüntetett adatainak hitelességét a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában.

[5]    A Bizottság megállapította, hogy a Civil Mozgalom törvényes képviselője Seres Mária, a képviseleti jogra vonatkozó egyéb adat nincs bejegyezve.

[6]    A Bizottság titkársága megkereste a Nyíregyházi Törvényszéket a Civil Mozgalom nyilvántartott adatai kivonatának és hatályos alapszabályának megküldése érdekében.

[7]    A Bizottság megvizsgálta a Civil Mozgalomnak a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában 2024. március 26. napján fennállt adatainak kivonatát. A kivonat szerint a Civil Mozgalom törvényes képviselője Seres Mária, azonban az e-Papír szolgáltatás útján tett bejelentés visszaigazolásában található személyazonosító adatok összevetése a kivonattal nem volt lehetséges, mert ez utóbbi kizárólag Seres Mária lakcímadatát tartalmazta. Seres Mária képviselőként történő bejegyzése jogerőre emelkedése kivételével a képviseleti joggal kapcsolatos rovatok kitöltetlenek.

[8]    A Bizottság megvizsgálta a Civil Mozgalom hatályos, 2009. április 1. napján kelt alapszabályát (a továbbiakban: Alapszabály). A VI. fejezet 1. pontja szerint az Országos Vezetőség a mozgalom vezető testülete, tagjainak egyike az elnök. Ugyanezen fejezet 2. pontja alapján a mozgalmat az elnök képviseli, aki döntési joggal bír a mozgalmat érintő minden üggyel kapcsolatban. A VI. fejezet 7. pontja szerint az elnök a mozgalom egészére rendelkezik aláírási és nyilatkozattételi joggal.

[9]    Az Alapszabály 6. pontja úgy szól, hogy a Civil Mozgalom legfelsőbb szerve a Küldött Kongresszus, a 7. pont szerint a Civil Mozgalom koordinációs testülete a Civil Képviselet. Az Alapszabály 8. pontja kimondja, hogy az Országos Vezetőség tagjait határozatlan időre a Küldött Kongresszus, vagy a Civil Képviselet választhatja meg.

[10] A Bizottság megállapította, hogy a bejelentéskor eljárt Seres Mária a választási eljárásban, a választási szervek előtt a Civil Mozgalom képviseletére nem jogosult, ezért a Ve. 133. § (2) bekezdése alapján a Civil Mozgalom jelölő szervezetként történő nyilvántartásba vételét 73/2024. (III. 27.) NVB számú határozatával visszautasította.

[11] A Ve. 119. § (2) bekezdése, valamint a 337/B. § alapján a Civil Mozgalom 2024. március 29. napján ismételten kezdeményezte a Bizottságnál jelölő szervezetként történő nyilvántartásba vételét az Európai Parlament tagjai, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők közös eljárásban tartott 2024. évi választásán. Az e-Papír szolgáltatás útján küldött bejelentést Seres Mária mint a Civil Mozgalom képviselője tette meg.

[12] A Nemzeti Választási Iroda a Ve. 133. § (1) bekezdése alapján a bejelentést követően ellenőrizte a Civil Mozgalom létezését és a bejelentő nyomtatványon feltüntetett adatainak hitelességét a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában.

[13] A Bizottság megállapította, hogy a nyilvántartás alapján a Civil Mozgalom törvényes képviselője Seres Mária, de a képviseleti jog terjedelme, a képviseleti jog gyakorlásának módja, a megbízás időtartama, és a megbízás megszűnésének időpontja nincs bejegyezve.

[14] A Bizottság az Alapszabályt és kivonatot áttekintve megállapította, hogy a Civil Mozgalom elnökét határozatlan időre választják, illetve Seres Mária képviseleti joga 2009. április 24. napján emelkedett jogerőre.

[15] A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 3:79. § (2) bekezdése szerint az egyesület vezető tisztségviselője megbízásának időtartama nem lehet öt évnél hosszabb. A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény hatálybalépésével összefüggő átmeneti és felhatalmazó rendelkezésekről szóló 2013. évi CLXXVII. törvény (a továbbiakban: Ptké.) 11. § (1) bekezdése szerint a Ptk. hatálybalépésekor a nyilvántartásba bejegyzett egyesület a 2017. január 1. napját követő első létesítő okirat módosítással együtt köteles a létesítő okirata mindazon rendelkezését módosítani, amelyek nem felelnek meg a Ptk. szabályainak. A (3) bekezdés szerint eddig az időpontig az egyesület a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: rPtk.) alapján működik. Az rPtk. az egyesület vezető tisztségviselője megbízásának időtartamát nem korlátozta, az Alapszabályra figyelemmel tehát Seres Mária képviseleti joga jelenleg is fennáll.

[16] A Bizottság megállapítja, hogy a jelölő szervezetként való bejelentés a Civil Mozgalomtól származik, és az Alapszabály szerint annak képviselője nyilatkozattételre a bejelentés idején is jogosult volt. Megállapítja továbbá a Bizottság, hogy a Civil Mozgalom az Európai Parlament tagjai, valamint a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek 2024. évi általános választásának kitűzésekor jogerősen szerepelt a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában, és a bejelentéskor megadott adatai egyezést mutatnak a közhiteles bírósági nyilvántartás adataival.

[17] Fentiek alapján a Civil Mozgalom bejelentése a jogszabályi feltételeknek megfelel, ezért azt a Bizottság a Ve. 132. §-a alapján jelölő szervezetként az Európai Parlament tagjainak választásán, valamint a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek 2024. évi általános választásán nyilvántartásba veszi.

II.

[A határozat alapjául szolgáló jogszabályi rendelkezések]

[18] A határozat a Ve. 3. § (1) bekezdés 3. pont b) és c) alpontjain, 119. §-án, 132. §-án, 133. § (1) és (2) bekezdésein, 337/B. §-án, a Ptk. 3:79. § (2) bekezdésén, a Ptké. 11. § (1) és (3) bekezdésén, valamint az Eüsztv. vhr. 133. § (1) bekezdésén, a jogorvoslatról szóló tájékoztatás a Ve. 222. § (1) bekezdésén, a 223. § (1) bekezdésén, a 224. § (1)-(3) bekezdésén, az illetékekről szóló tájékoztatás az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 37. § (1) bekezdésén, valamint a 62. § (1) bekezdés s) pontján alapul.

Budapest, 2024. április 2.

 

Dr. Sasvári Róbert

a Nemzeti Választási Bizottság

elnöke