356/2018. NVB határozat - a Szegényekért Párt országos elnöksége és országgyűlési képviselőjelöltjei által benyújtott kifogások tárgyában

A Nemzeti Választási Bizottság
356/2018. számú határozata

 

A Nemzeti Választási Bizottság a Szegényekért Párt országos elnöksége és országgyűlési képviselőjelöltjei (a továbbiakban: Beadványozók) által benyújtott kifogások tárgyában – 9 igen és 0 nem szavazattal – meghozta a következő

határozatot:

A Nemzeti Választási Bizottság a kifogásokat érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.

A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül az ügyben érintett természetes és jogi személy, jogi személyiség nélküli szervezet személyesen, levélben vagy elektronikus dokumentumként a Kúriához címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet nyújthat be a Nemzeti Választási Bizottságnál (1054 Budapest, Alkotmány u. 3., levélcím: 1397 Budapest, Pf.: 547., e-mail: nvb@nvi.hu). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2018. március 14-én 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági felülvizsgálat iránti kérelem elektronikus dokumentumként való benyújtása esetén a kérelem benyújtójának jogi képviselője minősített elektronikus aláírásával látja el a kérelmet. Az elektronikus dokumentumként benyújtott kérelem mellékleteit oldalhű másolatban elektronikus okirati formába kell alakítani. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy – a szakvizsga-bizonyítvány egyszerű másolatának csatolásával – saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat. A bírósági eljárás nem tárgyi illetékmentes. A felülvizsgálati kérelem benyújtóját tárgyi illeték-feljegyzési jog illeti meg.

Indokolás

I.

[A kifogások tartalma]

  1. A Szegényekért Párt országos elnöksége és képviselőjelöltjei 2018. március 9-én Bács-Kiskun megye 06. számú, Pest megye 03. számú, Zala megye 03. számú, Fejér megye 03. számú, Vas megye 02. számú és Tolna megye 03. számú Országgyűlési Egyéni Választókerületi Választási Bizottságához elektronikus úton szó szerint azonos tartalmú kifogásokat nyújtottak be. A Bács-Kiskun megye 06. számú, Pest megye 03. számú, Zala megye 03. számú, Fejér megye 03. számú, Vas megye 02. számú és Tolna megye 03. számú Országgyűlési Egyéni Választókerületi Választási Bizottságának (a továbbiakban: OEVB) elnökei átruházott hatáskörükben eljárva a benyújtott kifogásokat 2018. március 10-én a választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvény (a továbbiakban: Ve.) 213. §-a alapján áttették a Nemzeti Választási Bizottsághoz.
  2. A Nemzeti Választási Bizottsághoz 2018. március 9-én 16 óra után közvetlenül is megküldésre került a kifogás elektronikus úton 7 alkalommal, illetve ugyanezen a napon a Nemzeti Választási Bizottságnak címezve megküldésre került Budapest 17. számú, Borsod-Abaúj-Zemplén megye 01. számú, Baranya megye 01. és 02. számú, Zala megye 01. számú és Fejér megye 02. számú országgyűlési egyéni választókerületi választási irodához is azonos tartalommal.
  3. Beadványozók kifogásukban előadták, hogy a pártot és képviselőjelöltjeiket ért igaztalan és méltánytalan támadások miatt általános kifogást terjesztenek elő. Ebben rögzítették, hogy a sajtóban többször a Szegényekért Pártot, mint fiktív vagy kamupártot említették. Álláspontjuk szerint ezzel a képviselőjelöltjeiket negatívan diszkriminálják. Sérelmezték, hogy a leadott és törvényesen összegyűjtött ajánlásainkat sorra elutasították a választási szervek. Előadták, hogy fellebbezéseik elbírálásakor a választási bizottságok határozatai nem tartalmaztak indoklást. Beadványukban rögzítették továbbá, hogy „[a] képviselő-jelölteinket jogerős döntések után kizárták a versenyből, van olyan képviselőnk, aki teljesítette a törvényben előírt aláírás mennyiséget, majd olyan nyomást gyakoroltak rá az igaztalan híreszteléseikkel bizonyos körök, hogy önkéntesen visszalépett. (Budapest 11.VK.). (..) Olyan mintha kimondták volna ránk előre azt, hogy csalók vagyunk, holott ez a leghatározottabban koholmány, ezért az I. és II.fokú határozatokat az indoklási kötelezettség megsértése miatt semmisnek tekintjük”.
  4. Kérték, hogy a választási irodák azonnal vizsgálják meg kérvényeiket, a fellebbezéseiket tisztességesen és más személyekkel és pártokkal egyenlő módon bírálják el. Kérték továbbá, hogy a választási bizottságok azonnal vessenek véget a jogsértő tevékenységüknek. Előadták továbbá, hogy „[k]ifogásainkat és fellebbezéseinket, nyilván amennyiben szükségeltetik a Kúria előtt is előadjuk, de úgy gondoltuk Magyarországon demokrácia van, s mindenkit megillett annak esélye, hogy a Választáson tisztességesen megmérkőzhessen”.

II.

[A Nemzeti Választási Bizottság döntése és jogi indokai]

  1. A Ve. 217. § (1) bekezdése szerint a választási bizottság együttes vizsgálat és elbírálás végett elrendelheti azoknak az előtte folyamatban levő ügyeknek az egyesítését, amelyeknek tárgya egymással összefügg.
  2. A Nemzeti Választási Bizottság megállapítja, hogy valamennyi kifogás szó szerint azonos tartalommal bír, így azokat a Ve. 217. § (1) bekezdése alapján egyesíti, és egy eljárásban bírálja el.
  3. A Ve. 208. §-a alapján, a kifogást a választásra irányadó jogszabály, illetve a választás és a választási eljárás alapelveinek megsértésére (a továbbiakban együtt: jogszabálysértés) hivatkozással a központi névjegyzékben szereplő választópolgár, jelölt, jelölő szervezet, továbbá az ügyben érintett természetes és jogi személy, jogi személyiség nélküli szervezet nyújthat be.
  4. A Ve. 212. § (2) bekezdése a kifogás kötelező tartalmi elemeit rögzíti, amelyek megléte az érdemi vizsgálat lefolytatásának feltétele. A kifogás kötelező tartalmi elemei az alábbiak:

a) a jogszabálysértés megjelölése,

b) a jogszabálysértés bizonyítékai,

c) a kifogás benyújtójának neve, lakcíme (székhelyét) és - ha a lakcímétől (székhelyétől) eltér - postai értesítési címe,

d) a kifogás benyújtójának személyi azonosítója, illetve ha a külföldön élő, magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgár nem rendelkezik személyi azonosítóval, a magyar állampolgárságát igazoló okiratának típusa és száma, vagy jelölő szervezet vagy más szervezet esetében a bírósági nyilvántartásba-vételi száma.

  1. A Ve. 215. § c) pontja alapján a kifogást érdemi vizsgálat nélkül el kell utasítani, ha az nem tartalmazza a 212. § (2) bekezdésében foglaltakat.
  2. A Nemzeti Választási Bizottság megállapítja, hogy a kifogások nem tartalmazzák a jelölő szervezet székhelyét, bírósági nyilvántartásba vételi számát, illetve a képviselőjelöltek lakcímét és személyi azonosítóját sem. Nem tartalmazzák továbbá a kifogások a vélelmezett jogszabálysértés konkrét megjelölését sem, melyre a Bizottság és a Kúria irányadó joggyakorlata szerint nem lehet általánosságban hivatkozni, hanem meg kell jelölni a jogforrást, a szakaszszámot és a bekezdést, továbbá érdemi indokolás kell arra vonatkozóan, hogy az abban foglalt cselekmény, tevékenység miért jogellenes. A kifogások nélkülözik továbbá a Ve. 212. § b) pontjában szintén kötelező elemként megjelölt, a jogszabálysértés bizonyítékát.
  3. Mivel a kifogások nem tartalmazzák a Ve. 212. § (2) bekezdésében foglalt kötelező tartalmi elemeket, ezért azokat a Bizottság a Ve. 215. § c) pontja alapján egyesített eljárásában érdemi vizsgálat nélkül utasította el.

III.

[A határozat alapjául szolgáló jogszabályi rendelkezések]

  1. A határozat a Ve. 212. §-án, 215. § c) pontján, a jogorvoslatról szóló tájékoztatás a Ve. 222. § (1) bekezdésén, a 223. § (1) bekezdésén, a 224. § (1), (2) és (5) bekezdésén, az illetékekről szóló tájékoztatás az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 37. § (1) bekezdésén, valamint a 62. § (1) bekezdés s) pontján alapul.

Budapest, 2018. március 11.

 

Prof. Dr. Patyi András

a Nemzeti Választási Bizottság

elnöke