274/2009. OVB határozat - dr. R. R. magánszemély által előterjesztett fellebbezés tárgyában

 

Az Országos Választási Bizottság
274/2009. határozata
 
Az Országos Választási Bizottság – 2009. június 11-én megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 99/K. § (5) bekezdésének h) pontjában megállapított hatáskörében eljárva a dr. R. R. magánszemély által előterjesztett fellebbezés tárgyában meghozta a következő
 
határozatot:
 
Az Országos Választási Bizottság a Borsod–Abaúj–Zemplén Megyei Területi Választási Bizottság 18/2009. (VI. 7.) sz. határozatát az alábbiak szerint megváltoztatja.
 
Az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a kifogásban megjelölt ismeretlen eredetű automata telefonhívás küldője megsértette a kampánycsendet (Ve. 41. §).
 
A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2009. június 14-én 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat.
 
Indokolás
 
I.
 
A beadványozó 2009. június 7-én nyújtott be kifogást a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei TVB-hez, melyben előadta, hogy egy állampolgár azzal a bejelentéssel élt a Fidesz MPSZ által működtetett Új Demokrácia Központhoz, hogy a választás napján automata telefonhívást kapott, amelyben arra bíztatták, hogy szavazzon a Magyar Szocialista Párt listájára. A beadványozó a nap folyamán kifogását kiegészítette hat állampolgár megjelölésével, akik szintén hasonló tartalmú hívásokat kaptak. A kifogásban a kampánycsend megsértésének megállapítására vonatkozó kérelem szerepelt. A TVB 18/2009. (VI. 7.) határozatban – jóllehet megállapította, hogy a leírt magatartás alkalmas lehet a választói akarat befolyásolására – a jogszabálysértés bizonyítékainak hiánya miatt a kifogást elutasította.
 
II.
 
A beadványozó 2009. június 10-én nyújtott be fellebbezést az Országos Választási Bizottsághoz a Borsod–Abaúj–Zemplén Megyei Területi Választási Bizottság határozata ellen. A fellebbezés benyújtója, élve a Ve. 80. § (5) bekezdésében foglalt jogával, új bizonyítékként csatolta egy állampolgár nyilatkozatát, aki szintén szavazásra buzdító automata telefonhívást kapott a választás napján. A beadványozó fellebbezésében előadta, hogy álláspontja szerint „tévesen értelmezte a kifogást elbíráló választási bizottság a Ve. vonatkozó rendelkezését, amikor a személyükben pontosan megnevezett hét magánszemély egybehangzó nyilatkozatát nem értékelte bizonyítékként”.
 
A fellebbezés benyújtója kérte az Országos Választási Bizottságot, hogy adjon helyt a fellebbezésnek és változtassa meg a TVB 18/2009. (VI. 7.) határozatát.
 
II.
 
Az Országos Választási Bizottság a fellebbezés érdemi vizsgálata során megállapítja, hogy a TVB a kifogás elutasításával nem hozott megfelelő döntést, tekintettel arra, hogy a benyújtott kifogásban szereplő – majd azt kiegészítő – állampolgári nyilatkozatok elegendő bizonyítékul szolgáltak az automata telefonhívások megtörténtére. Az Országos Választási Bizottság megállapítja továbbá, hogy a fellebbezésben megjelölt tartalmú automata telefonhívás olyan kampánycselekmény, amely megvalósítja a kampánycsend megsértésének Ve. 41. §-ában meghatározott tényállását. A jogszabálysértés megállapításának az OVB és a Legfelsőbb Bíróság állandó gyakorlata szerint nem akadálya, hogy a telefonhívás kezdeményezője ismeretlen. A fentiek alapján a testület a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.
 
III.
 
A határozat aVe. 41. §-án, 81. § (4) b) pontján, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. §-ának (1) bekezdésén, 83. §-ának (1), (2) és (7) bekezdésein, valamint 84. §-ának (1) bekezdésén alapul.
  
 
 
 
Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke