246/2009. OVB határozat - dr. Ny. Zs. magánszemély által előterjesztett kifogás tárgyában

 

Az Országos Választási Bizottság
246/2009. határozata
 
Az Országos Választási Bizottság – 2009. június 8-án megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 99/K. § (5) bekezdésének f) pontjában megállapított hatáskörében eljárva a dr. Ny. Zs. magánszemély által előterjesztett kifogás tárgyában meghozta a következő
 
határozatot:
 
Az Országos Választási Bizottság a kifogásnak részben helyt ad, és megállapítja, hogy a kifogásban megjelölt ismeretlen eredetű automata telefonhívás küldője megsértette a kampánycsendet (Ve. 41. §).
 
Az Országos Választási Bizottság a Ve. 3. § d) pontjának sérelme tekintetében a kifogást elutasítja.
 
A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2009. június 11-én 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat.
 
Indokolás
 
I.
 
A beadványozó 2009. június 8-án nyújtott be kifogást az Országos Választási Bizottsághoz, melyben előadta, hogy 2009. június 7-én három állampolgárhoz ismeretlen eredetű automata telefonhívás érkezett. Kifogásában idézte a sérelmezett telefonhívások tartalmát:
Az első állampolgár az alábbi hívást kapta:
Hívó fél: „Jó napot kívánok! Tudja-e Ön, hogy már csak egy kevés szavazat kell még ahhoz, hogy bejuthasson az SZDSZ az Európa Parlamentbe?
Válasz: „Nem. „
Hívó fél: „Volt Ön ma már szavazni? Amennyiben IGEN, nyomja meg az 1-es, ha NEM, nyomja meg a 2-es gombot.”
Válasz: „1-es gomb”
Hívó fél: „Köszönöm, viszont hallásra.”
 
A második állampolgár is a fent leírthoz hasonló tartalmú telefonhívást kapott:
Hívó fél: „Jó napot kívánok! Tudja-e Ön, hogy már csak milyen kevés szavazat kell még ahhoz, hogy bejuthasson az SZDSZ az Európa Parlamentbe?
Válasz: „Nem. „
Hívó fél: „Volt Ön ma már szavazni? Amennyiben IGEN, nyomja meg az 1-es, ha NEM, nyomja meg a 2-es gombot.”
Válasz: „2-es gomb (NEM)”
Hívó fél: „El fog menni szavazni”
Válasz: „1-es (IGEN)”
Hívó fél: „Szavazna az SZDSZ-re? 1-es IGEN, 2-es NEM, 3-NEM TUDOM”
Válasz: „2-es (NEM)”
 
A harmadik személy az előzőekkel azonos szövegű hívást kapott, azonban esetében a fent leírtakon túl a következő kérdés is elhangzott:
„Tudja-e, hogy az Ön megyéjében a szélsőséges erők vezetnek?”
A beadványozó megítélése szerint az automatizált telefonüzenet szolgáltatást megrendelő súlyosan megsértette Ve. 41. §-ában foglaltakat. Véleménye szerint a sérelmezett telefonüzenet alkalmas a választók megtévesztésére és választói akaratuk befolyásolására, mivel azt sugallja a választó felé, hogy „már csak az ő szavazata hiányzik, hogy az SZDSZ bekerülhessen az Európai Parlamentbe”. Mindezek alapján a kifogástevő kéri az Országos Választási Bizottságot, hogy a Ve. 78. § (1) bekezdésében foglalt hatáskörében eljárva állapítsa meg a jogszabálysértés tényét és tiltsa el a jogsértőt a további jogsértéstől. Beadványához csatolta az idézett telefonos üzeneteket kapott személyek nyilatkozatát a kampánycsend sértő üzenetről, továbbá kéri, hogy az OVB a tényállás megállapítása érdekében hallgassa meg tanúként a megjelölt személyeket, szerezze be a tanúk által megadott telefonszámokhoz tartozó híváslistát és kérdezze le a szolgáltatótól a telefonüzenet megrendelőjének személyazonosságát.
 
II.
 
Az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a kifogásban megjelölt tartalmú automata telefonhívás olyan kampánycselekmény, amely megvalósítja a kampánycsend megsértésének Ve. 41. §-ában meghatározott tényállását. A jogszabálysértés megállapításának az OVB és a Legfelsőbb Bíróság állandó gyakorlata szerint nem akadálya, hogy a telefonhívás kezdeményezője ismeretlen. A fentiek alapján a testület a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.
 
Az Országos Választási Bizottság álláspontja szerint a Ve. tételes szabályának megsértése önmagában foglalja az alapelv sérelmét is, így annak külön megállapítása egyéb lényeges körülmény hiányában nem indokolt.
 
III.
 
A határozat a Ve. 41. §-án, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. §-ának (1) bekezdésén, 83. §-ának (1), (2) és (7) bekezdésein, valamint 84. §-ának (1) bekezdésén alapul.
 
 
 
 
Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke