204/2009. OVB határozat - Magyar Kommunista Munkáspárt nevében eljáró Dr. Thürmer Gyula elnök által előterjesztett kifogás tárgyában

 

Az Országos Választási Bizottság
204/2009. határozata
 
Az Országos Választási Bizottság – 2009. június 5-én megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 99/K. § (5) bekezdésének f) pontjában megállapított hatáskörében eljárva a Magyar Kommunista Munkáspárt nevében eljáró Dr. Thürmer Gyula elnök által előterjesztett kifogás tárgyában meghozta a következő
 
határozatot:
 
Az Országos Választási Bizottság a kifogásnak részben helyt ad, és megállapítja, hogy az ATV 2009. június 4-én 21 óra 30 perctől 22 óra 30 percig tartó műsorával, amelyre az Európai Parlament tagjainak választásán listát állító jelölő szervezetek közül csak négyet hívott meg, megsértette a Ve. 3. § c) és d) pontjában szereplő, a jelölő szervezetek esélyegyenlősége biztosítására, valamint a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás követelményére vonatkozó alapelveket.
 
A Ve. 44. § (2) bekezdésének sérelmére vonatkozóan az Országos Választási Bizottság a kifogást elutasítja.
 
Az Országos Választási Bizottság szintén elutasítja a kifogást a műsorban részt vevő jelölő szervezetekre vonatkozóan.
 
A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2009. június 8-án 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat.
 
Indokolás
 
I.
 
A beadványozó 2009. június 5-én nyújtott be kifogást az Országos Választási Bizottsághoz, melyben sérelmezi, hogy a kábeltelevíziós rendszer kapcsán országosan látható ATV adó 2009. június 4-én 21 óra 30 perctől 22 óra 30 percig tartó, műsorprogramban is előre meghirdetett választási műsort szervezett azon listát állító pártok listavezetői számára, amely pártok a magyarországi parlament részesei.” Kálmán Olga főszerkesztő, műsorvezető az adás folyamán ezt az egyoldalú műsorszerkesztői szándékot és tényt több alaklommal megerősítette, egyben jelezte, hogy újabb választási műsort nem terveznek.” A fent leírtak alapján a kifogástevő álláspontja szerint az ATV szerkesztősége a beadványban hivatkozott időpontban megsértette a Ve. 3. § c) és d) pontjait, valamint a Ve. 44. § (2) bekezdését, mivel a többi, listát állító pártot, köztük a Magyar Kommunista Munkáspártot a választási műsorából kizárta, részére az esélyegyenlőséget nem biztosította. A beadványozó ezen kívül kifogásolja azt is, hogy az ATV hivatkozott műsorában részt vett pártok – úgy, mint az MSZP, SZDSZ valamint az MDF – „éltek a jelölő szervezetek közötti esélyegyenlőséget sértő lehetőséggel, maguk is megsértették a választási törvény alapelveiben rögzített, a választás tisztaságának alapelvét”. Mindezek alapján a Magyar Kommunista Munkáspárt képviseletében eljáró, Dr, Thürmer Gyula elnök kéri, hogy az Országos Választási Bizottság adjon helyt a kifogásának és a Ve. 78. § (1) bekezdésében meghatározott jogkörében eljárva mind az ATV, mind az érintett pártok vonatkozásában állapítsa meg a jogszabálysértés tényét és a jogsértőket tiltsa el a további jogsértéstől.
 
II.
 
Az Országos Választási Bizottság a bizonyítékok értékelését követően megállapítja, hogy a Ve. 3. § c) és d) pontjaiban meghatározott alapelveket sértette az ATV 2009. június 4-én 21 óra 30 perc és 22 óra 30 perc között sugárzott választási vitaműsora. Ennek oka az, hogy a műsorba az Európai Parlament tagjainak választásán listát állító jelölő szervezetek közül csak négyet (Fidesz-KDNP, MDF, MSZP, SZDSZ) hívott meg, és ugyanakkor a műsor során a főszerkesztő-műsorvezető Kálmán Olga kijelentései alapján egyértelműen kizárta azt a lehetőséget, hogy a többi listaállító szervezet hasonló választási műsorban megjelenhessen. Ez az OVB álláspontja szerint nem csak azt jelenti, hogy a műsorszolgáltató nem biztosította a jelölő szervezetek esélyegyenlőségét az adott műsorban, hanem annak a bizonyítéka is, hogy választási témájú műsorfolyamában egyáltalán nem kívánt esélyegyenlőséget biztosítani. Ez utóbbi pedig megalapozza a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvének sérelmét.
 
A Ve. 44. § (2) bekezdésére hivatkozással kapcsolatban az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a rádiózásról és televíziózásról szóló törvény rendelkezései sérelmének megállapítása a választásra irányadó jogszabályok alapján nem lehetséges, így ebben a tekintetben az OVB hatáskörének hiánya áll fenn.
 
Az Országos Választási Bizottság álláspontja szerint meghívotti szerepüknél fogva kizárt, hogy a műsorban megjelenő jelölő szervezetek a kifogásban megjelölt jogsértés elkövetői lehessenek, így ebben a vonatkozásban a testület a kifogás elutasításáról döntött.
 
 
III.
 
A határozat a Ve. 3. §-ának c) és d) pontjain, 44/A. §-án, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. §-ának (1) bekezdésén, 83. §-ának (1), (2) és (7) bekezdésein, valamint 84. §-ának (1) bekezdésén alapul.
 
 
 
 
 
Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke