196/2009. OVB határozat - dr. S. G. magánszemély által előterjesztett fellebbezés tárgyában

 

Az Országos Választási Bizottság
196/2009. határozata
 
Az Országos Választási Bizottság – 2009. június 5-én megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 99/K. § (5) bekezdésének h) pontjában megállapított hatáskörében eljárva a dr. S. G. magánszemély által előterjesztett fellebbezés tárgyában meghozta a következő
 
határozatot:
 
Az Országos Választási Bizottság a fellebbezésnek helyt ad, és a Fővárosi Választási Bizottság 35/2009. (VI. 4.) FVB határozatát az alábbiak szerint megváltoztatja.
 
Az Országos Választási Bizottság a kifogásnak az alábbiak szerint részben helyt ad.
 
Az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a Lánchíd Rádió 2009. május 29-én a Századvég-Forsense közvélemény-kutatási eredményének közlése során a felmérésben szereplő jelölő szervezetek közül kihagyta a Jobbik Magyarországért Mozgalmat, és ezzel megsértette a Ve. 3. §-ának c) pontjában foglalt, a jelöltek és jelölő szervezetek közötti esélyegyenlőség biztosítására vonatkozó alapelvet.
 
A Ve. 3. § d) pontjának és 44. § (2) bekezdésének sérelmére vonatkozóan az Országos Választási Bizottság a kifogást elutasítja.
 
A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2009. június 8-án 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat.
 
Indokolás
 
I.
 
A beadványozó 2009. június 1-jén nyújtott be kifogást arra való hivatkozással, hogy a Lánchíd Rádió 2009. május 29-én többször is súlyosan megsértette a Ve. 3. § c) és d) pontjait, valamint 44. § (2) bekezdését, amikor a hírekben többször is közzétette a Századvég-Forsense közvélemény-kutatásának eredményét, de oly módon, hogy abból a Jobbik Magyarországért Mozgalomra vonatkozó adatokat kihagyta. Álláspontja szerint megmagyarázhatatlan, hogy a két nagy párt mellett megemlítették az SZDSZ-t és az MDF-et is, de mellőzték a Jobbikot.
 
A kifogást az elbírálására jogosult Fővárosi Választási Bizottság 35/2009. (VI. 4.) FVB határozatával érdemi vizsgálat nélkül elutasította. Indokolásában megállapította, hogy kifogással érintett műsorszám nem tartalmazott politikai hirdetést, ezért a beadvány elbírálása során a rádiózásról és a televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni. Mindezek alapján a kifogás elbírálásra véleménye szerint nem az FVB, hanem az ORTT jogosult, így hatáskörének hiányáról határozott.
 
II.
 
A kifogástevő 2009. június 5-én nyújtotta be fellebbezését az FVB 35/2009. (VI. 4.) FVB határozata ellen. Ebben fenntartotta korábbi kifogásában foglaltakat, és kérte annak érdemi elbírálását.
 
III.
 
A fellebbezés az alábbiak szerint alapos.
 
Az Országos Választási Bizottság álláspontja szerint a Ve. 44/A. §-a megalapozza az ügyben a székhely szerinti területi választási bizottság, jelen esetben a Fővárosi Választási Bizottság hatáskörét, így a kifogás érdemi vizsgálatának lett volna helye.
 
Az ügy érdemére vonatkozóan az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy kifogásolt műsorban műsorszerkesztési szabadsággal sem indokolható, hogy az idézett közvélemény-kutatási eredmény közzétételekor a műsorszolgáltató következetesen egyetlen jelölő szervezetet nem említett a kutatásban nevesítettek közül. Ez az indokolatlan mellőzés – mivel külső forrásból átvett hír indokolatlan módosításával történt – önmagában, a műsorszolgáltató más műsoraira tekintet nélkül megalapozza a jelölő szervezetek közötti esélyegyenlőség sérelmét.
 
A jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás sérelme az OVB szerint egy hírrel kapcsolatban nem bizonyítható, és a kifogástevő sem valószínűsítette, hogy a műsorszolgáltató a jelölő szervezetet következetesen diszkrimináló műsorszerkesztési gyakorlatot folytat.
 
A Ve. 44. § (2) bekezdésére hivatkozással kapcsolatban az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a rádiózásról és televíziózásról szóló törvény rendelkezései sérelmének megállapítása a választásra irányadó jogszabályok alapján nem lehetséges, így ebben a tekintetben fennáll az OVB hatáskörének hiánya.
 
IV.
 
A határozat a Ve. 3. §-ának c) és d) pontjain, 44. §-án, 44/A. §-án, 81. §-a (4) bekezdésének b) pontján, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. §-ának (1) bekezdésén, 83. §-ának (1), (2) és (7) bekezdésein, valamint 84. §-ának (1) bekezdésén alapul.
 
 
 
 
 
Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke