19/2010. OVB határozat - V. I.-né magánszemély által benyújtott kifogás tárgyában

 

Az Országos Választási Bizottság
19/2010. határozata
 
Az Országos Választási Bizottság – 2010. január 21-én megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 77. § (1) bekezdésben megállapított hatáskörében eljárva a V. I.-né magánszemély által benyújtott kifogás tárgyában meghozta a következő
 
határozatot:
 
Az Országos Választási Bizottság a kifogást hatáskör hiányában elutasítja.
A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2010. január 24-én 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat.
 

Indokolás

 
I.
 
A beadványozó 2010. január 19-én kifogást nyújtott be az Országos Választási Bizottsághoz. Ebben kérte a Bizottságot, hogy Bokros Lajos, a Magyar Demokrata Fórum politikusa által 2010. január 17. napján automata telefonhívások által elkövetett és a Duna TV ugyanezen napon 20 óra 01 perckor kezdődött „Heti Hírmondó” című műsorban elismert jogszabálysértés tényét állapítsa meg, és Bokros Lajost valamint a Magyar Demokrata Fórumot tiltsa el a további jogszabálysértéstől.
Kifogásában előadta, hogy a beadványában pontosan idézett nyilatkozat- és műsorrészletből egyértelműen megállapítható, hogy a Magyar Demokrata Fórum a Ve. 40. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezése ellenére, 2010. január 17-én, az országgyűlési képviselők 2010. évi általános választásának kitűzése előtt a Ve. 149. § o) pontjában foglalt választási kampányt folytatott automata telefonhívásokkal. A beadványozó megítélése szerint ezzel sérült a fentiekben megjelölt jogszabály.
Beadványában előadta továbbá, hogy Bokros Lajos elismerte, hogy az automata telefonos megkeresés során, a Magyar Demokrata Fórum az ő hangján ismertette a párt választási programjának néhány elemét, továbbá, hogy bizonyos gomb megnyomásával a további programelemekről is tájékoztatást lehet szerezni.
A beadványozó megítélése szerint a kifogásban foglalt cselekmény sérti a Ve. 40. § (1) bekezdését a Ve. 149. § o.) pontjában foglaltak alapján. Kifogásához a Ve. 77. § (2) bekezdés b) pontjának megfelelően tárgyi bizonyítékként 1 db CD-t mellékelt, amely felvételrészletet tartalmaz a Duna Tv 2010. január 17-ei Heti Hírmondó műsoráról, továbbá megjelölt három olyan internetes hírportál linket, amely az általa kifogásolt cselekményről tartalmaz információt.
 
 
II.
 
Az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a Ve. 77. §-ának (1) bekezdése értelmében kifogás tárgya a választásra irányadó jogszabály illetve a választás és a választási eljárás alapelveinek megsértése lehet. A választási kampányra vonatkozó szabályok egyikét a Ve. 40. § (1) bekezdése tartalmazza, mely szerint a Ve. 149. § o) pontjában nevesített választási kampány a választás kitűzésétől a szavazást megelőző nap 0 óráig tart. A hivatkozott jogszabályok egyértelműen rendelkeznek arról, hogy választási kampánynak kizárólag a Ve. 40. § (1) bekezdésében meghatározott időtartam alatt végzett választási programismertetés, jelölt, lista, jelölő szervezet népszerűsítés, választási gyűlésszervezés, plakátelhelyezés, illetve önkéntesek igénybevétele tekintendő, azaz a törvény a két idézett paragrafusában rögzített tényállás együttes fennállását követeli meg. Tekintettel arra, hogy a kifogásban megjelölt 2010. évi országgyűlési képviselők általános választásának kitűzésére a sérelmezett cselekmény időpontjában még nem került sor, ezért a kifogásban megjelölt cselekmény a fent idézett jogszabályok értelmében nem minősülhetett választási kampánynak, arra nem vonatkozhatnak a választási eljárásról szóló törvény választási kampányra irányadó szabályai.
 
Az Országos Választási Bizottság megítélése szerint a kifogásban megjelölt cselekmény politikai véleménynyilvánítás volt, mely a kampánycsenden kívüli időszakban a Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény 61. §-ának (1) bekezdésében (a továbbiakban: Alkotmány) rögzített szabad véleménynyilvánítás értelmében alkotmányos védelmet élvez.
 
Fentiekre tekintettel az Országos Választási Bizottság hatásköre hiányát állapítja meg és a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.
 
 
III.
A határozat az Alkotmány 61. §-ának (1) bekezdésén, a Ve. 77. § (1) bekezdésén, a 78. § (3) bekezdésén, a 40. § (1) bekezdésén és a 149. § o) pontján, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. §-ának (1) bekezdésén, 83. §-ának (1), (2) és (7) bekezdésein, valamint 84. §-ának (1) bekezdésén alapul.
 
 
 
Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke