146/2008. (III. 14.) OVB határozat - a dr. V. I. magánszemély által előterjesztett fellebbezés tárgyában

Az Országos Választási Bizottság
146/2008. (III. 14.) határozata

Az Országos Választási Bizottság a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 124/A. § (3) bekezdésének h) pontjában megállapított hatáskörében eljárva a dr. V. I. magánszemély által előterjesztett fellebbezés tárgyában meghozta a következő 

határozatot:

Az Országos Választási Bizottság a fellebbezést elutasítja, és a Fővárosi Választási Bizottság 17/2008. (III. 9.) FVB határozatát helybenhagyja.

A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2008. március 17-én 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat.

Indokolás 

I.

Dr. V. I. 2008. március 9-én nyújtott be kifogást a Fővárosi Választási Bizottsághoz (FVB). Beadványában előadta, hogy dr. Kiss Irén, a Budapest XX. kerületi Helyi Választási Iroda (HVI) vezetője megsértette a Ve. 3. § b) és c) pontjait, valamint az ingatlanok számozására vonatkozó jogszabályokat, és kérte az FVB-t, hogy tiltsa el őt a további jogszabálysértéstől. A beadványozó előadása szerint Budapest XX. kerületében két János u. 4. szám alatti ingatlan található, melyek közül az egyik egy óvodát jelöl, a másik pedig egy iskolát, ahol négy szavazókör is helyet kapott. Közülük az 5. számút jelölték ki a települési szintű lakcímmel rendelkezők, valamint az igazolással szavazók részére. A kifogástevő a szavazás reggelén 6.30 órakor tapasztalta, hogy az emberek nem találják a szavazóhelyiségeknek helyet adó épületet. A problémát jelezte a HVI vezetőjének, és kérte, hogy az óvoda kerítésén jelezzék, merre találhatóak a szavazókörök. A HVI vezetője erre ígéretet tett, de reggel 9 óráig a kérést nem teljesítették. A beadványozó szerint e mulasztással megsértette a szavazásban való részvétel önkéntessége, valamint a jelölő szervezetek közti esélyegyenlőség választási eljárásbeli alapelveit, valamint az ingatlanok számozására vonatkozó szabályokat.

A Fővárosi Választási Bizottság 17/2008. (III. 9.) FVB számú határozatával a kifogást jogszabálysértés hiánya miatt elutasította. Megállapítása szerint – a Ve. szabályainak megfelelően – a helyi választási iroda vezetőjének az igazolásban fel kell tüntetnie – többek között – az igazolással szavazásra kijelölt szavazóhelyiség címét. Az FVB az előterjesztett bizonyítékok alapján megállapította, hogy a kifogástevő részére kiadott igazolás tartalmazta ezen adatokat, továbbá egyértelműen megjelölte az intézményt (iskola) is. Mindezek alapján a HVI vezetője nem követett el jogszabálysértést.

II.

A határozat ellen a kifogástevő fellebbezést nyújtott be az Országos Választási Bizottsághoz. Álláspontja szerint az FVB határozata jogszabálysértő, továbbá az FVB az elétárt bizonyítékokat helytelenül mérlegelte és értékelte. Állítása szerint kifogásában – megsértett jogszabályhelyként – a Ve. 6. § (3) bekezdését is megjelölte, továbbá a bizottság ülésén a Ve. 3. § d) pontjába – a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvébe – is ütközőnek jelölte meg a HVI vezetőjének cselekményét. Megítélése szerint az említett alapelvbe ütközik, ha a jegyző a szabálytalan házszámozást a választások napjára nem szünteti meg, szavazásukban akadályozva ezzel a helyismerettel nem rendelkező választópolgárokat. A szabálytalan házszámozással a jegyző „folyamatos jogsértésben van”, mivel a közterületek és városrészek nevének megállapításáról, valamint azok jelöléséről szóló 9/1989. Fővárosi tanácsi rendelet szerint több ingatlannak azonos házszáma nem lehet. Megjegyzi továbbá, hogy ő ugyan valóban megtalálta a szavazóhelyiségnek helyt adó iskolát, ám másoknak jelentős problémát okozott megtalálni, vagy esetleg meg sem találták azt.

III.

A fellebbezés nem alapos.

Az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a Fővárosi Választási Bizottság döntését helyes indokok alapján hozta meg. Megállapítja továbbá, hogy a helyi választási iroda vezetőjének a jogszabályoknak megfelelő eljárása nem volt alkalmas a fellebbezésben foglalt további jogszabályhelyek megsértésére. Mindezek alapján az OVB a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.

IV.

A határozat a Ve. 77. §-án, 80. §-án, 81. §-án, 124/A. §-ának (3) bekezdésén, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. §-ának (1) bekezdésén, 83. §-ának (1), (2) és (7) bekezdésein, valamint 84. §-ának (1) bekezdésén alapul. 

Budapest, 2008. március 14.

Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke