8/2010. OVB állásfoglalás az önkormányzati választások során megismételtetett szavazások tekintetében a névjegyzék továbbvezetéséről

Az Országos Választási Bizottság – 2010. október 8-án megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 105/A. § (4) bekezdés a) pontjában és a 115/I. § (8) bekezdés a) pontjában foglalt hatáskörében az alábbi
 
állásfoglalást
adja ki.
 
A Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény (a továbbiakban: Alkotmány) 70. § (2)-(3) bekezdései szerint „A Magyar Köztársaság területén lakóhellyel rendelkező minden nagykorú magyar állampolgárt és az Európai Unió más tagállamának a Magyar Köztársaság területén lakóhellyel rendelkező nagykorú állampolgárát megilleti az a jog, hogy a helyi önkormányzati képviselők és a polgármesterek választásán választható és - amennyiben a választás, illetve a népszavazás napján a Magyar Köztársaság területén tartózkodik - választó legyen, valamint helyi népszavazásban és népi kezdeményezésben részt vegyen. Polgármesterré és fővárosi főpolgármesterré magyar állampolgár választható.”; továbbá „A Magyar Köztársaságban minden menekültként, bevándoroltként vagy letelepedettként elismert nagykorú személyt megillet az a jog, hogy a helyi önkormányzati képviselők és a polgármesterek választásán - amennyiben a választás, illetve a népszavazás napján a Magyar Köztársaság területén tartózkodik - választó legyen, valamint a helyi népszavazásban és népi kezdeményezésben részt vegyen”.
 
Az Alkotmány 70. § (5) bekezdése szerint „Nincs választójoga annak, aki jogerős ítélet alapján a cselekvőképességet korlátozó vagy kizáró gondnokság, illetőleg a közügyek gyakorlásától eltiltás hatálya alatt áll, szabadságvesztés büntetését vagy büntetőeljárásban elrendelt intézeti kényszergyógykezelését tölti. Az Európai Unió más tagállamának a Magyar Köztársaság területén lakóhellyel rendelkező nagykorú állampolgára akkor sem választható, ha az állampolgársága szerinti állam jogszabálya, bírósági vagy más hatósági döntése alapján hazájában kizárták e jog gyakorlásából”.
 
A Ve. 12. §-a szerint „A helyi választási iroda vezetője a választás kitűzését követően a személyiadat- és lakcímnyilvántartás adatai és a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartása alapján szavazókörönként összeállítja a választójoggal rendelkező polgárok névjegyzékét, és azon a változásokat folyamatosan átvezeti”.
 
A Ve. 15. § (2) bekezdése szerint „A helyi választási iroda vezetője törli a névjegyzékből azt, aki meghalt, aki elvesztette választójogát, illetőleg akit lakcímének megváltozása miatt más szavazókör névjegyzékébe vettek fel”.
 
A Ve. 115/F. § (1) bekezdése szerint „A helyi választási iroda vezetője legkésőbb július 15-én határozattal dönt a kérelmező kisebbségi választói jegyzékbe vételéről”.
 
A Ve. 115/H. § (1) bekezdése szerint „A kisebbségi választói jegyzékbe a 115/F. § (1) bekezdésében megállapított határidőt követően - a jogorvoslati eljárások kivételével - nem vehető fel választópolgár”.
 
Az Országos Választási Bizottság álláspontja szerint a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választása során, a megismételt szavazáson azok a választópolgárok szavazhatnak,
a)      akik a megismételtetett szavazáson választójoggal rendelkeztek, és azóta választójoguk, vagy az adott szavazókör területén lévő lakcímük nem szűnt meg, és
b)      akik a megismételtetett és a megismételt szavazás napja között választójogosulttá váltak.
A Testület álláspontja szerint a választójog egyenlősége alkotmányos elvének, továbbá a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás elvének az felel meg, ha nem kerülnek fel a névjegyzékre azok a választópolgárok, akik a megismételtetett szavazást követően lakcímet változtatnak.
Az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a kisebbségi települési önkormányzati képviselők választása tekintetében a fenti a) pontban foglaltak szerint kell eljárni.
 
 
Dr. Bordás Vilmos
az Országos Választási Bizottság
elnöke
 

Megosztom ismerőseimmel

Megosztás LinkedIn-en
Megosztás E-mail-ben