10/2002. (III. 25.) OVB állásfoglalás - a listás szavazólapok formája tárgyában (hatályon kívül)

Hatályon kívül helyezte az 1/2007. (III. 19.) OVB állásfoglalás

 

Az Országos Választási Bizottság a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban Ve.) 34. § (2) bekezdésének a) pontjában írt hatáskörében eljárva az alábbi

állásfoglalást

adja ki:

A Ve. 3. §-ának a) és c) pontja szerint „a választási eljárás szabályainak alkalmazása során a választásban érintett résztvevőknek érvényre kell juttatniuk az alábbi alapelveket: a) a választás tisztaságának megóvása, a választási csalás megakadályozása, c) esélyegyenlőség a jelöltek és a jelölő szervezetek között”.

A Ve. 33. §-a (2) bekezdésének c) pontja szerint a területi választási bizottság ”jóváhagyja a választókerület szavazólapjainak adattartalmát”. A Ve 21. §-ának (1) bekezdése szerint pedig „a választási bizottságok a választópolgárok független, kizárólag a törvénynek alárendelt szervei, amelyeknek elsődleges feladata a választási eredmény megállapítása, a választások tisztaságának, törvényességének biztosítása, a pártatlanság érvényesítése és szükség esetén a választás törvényes rendjének helyreállítása.”

A Ve. 96. §-ának (3)-(5) bekezdése szerint az országgyűlési képviselők választásán „a területi listás szavazólap a bizottság által kisorsolt sorrendben tartalmazza a jelölő szervezetek nevét. A szavazólapon - a jelölő szervezet által bejelentett sorrendben - fel kell tüntetni a listán induló jelöltek közül az első öt nevét, valamint az esetleges listakapcsolás tényét”, illetőleg „valamennyi szavazólapon a jelölő szervezet neve mellett a jelölő szervezet kérésére fel kell tüntetni annak rövidítését, jelképének, illetőleg jelvényének fekete-fehér színű lenyomatát”.
„Közös jelölt, illetőleg közös lista állítása esetén valamennyi jelölő szervezet nevét fel kell tüntetni a szavazólapon”.

A Ve. 110. §-ának (4)-(6) bekezdései szerint a helyi önkormányzati képviselők választásán „a fővárosi és a megyei listás szavazólap a választási bizottság által kisorsolt sorrendben tartalmazza a jelölő szervezetek nevét. A szavazólapon - a jelölő szervezet által bejelentett sorrendben - fel kell tüntetni a listán induló jelöltek közül az első öt jelölt nevét.” „A fővárosi és a megyei listás szavazólapon, továbbá a polgármester szavazólapján a jelölő szervezet bíróság által bejegyzett neve mellett a jelölő szervezet kérésére fel kell tüntetni annak rövidítését, jelképének, illetőleg jelvényének fekete-fehér színű lenyomatát. „Közös jelölt és közös lista esetén a szavazólapon valamennyi jelölő szervezet nevét fel kell tüntetni.”

A fenti szabályok alapján a listás szavazólapokon valamennyi listának (akár önálló, akár közös listáról van szó) - és azok jelöltjeinek - azonos oszlopszélességet kell biztosítani, a jelölő szervezetek, illetőleg a jelöltek nevét azonos betűtípussal és betűméretben a jogszabályi rendelkezéseknek és a jelölő szervezet, illetve a lista bejelentésének megfelelő módon, a jelölő szervezetek emblémáját pedig azonos magassági méretben kell feltüntetni.

Budapest, 2002. március 25.

Dr. Ficzere Lajos
az Országos Választási Bizottság
elnöke

Megosztom ismerőseimmel

Megosztás LinkedIn-en
Megosztás E-mail-ben