865/2014. NVB határozat - Szepessy Zsolt, az Összefogás Párt elnöke által benyújtott kifogás tárgyában

 

A Nemzeti Választási Bizottság
865/2014. számú határozata
 
A Nemzeti Választási Bizottság Szepessy Zsolt, az Összefogás Párt elnöke (a továbbiakban: beadványozó) által benyújtott kifogás tárgyában meghozta a következő
határozatot:
A Nemzeti Választási Bizottság a kifogást érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.
A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül az ügyben érintett természetes és jogi személy, jogi személyiség nélküli szervezet személyesen, levélben vagy elektronikus dokumentumként a Kúriához címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet nyújthat be a Nemzeti Választási Bizottságnál (1054 Budapest, Alkotmány u. 3.; levélcím: 1397 Budapest Pf: 547.; e-mail: nvb@nvi.hu). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2014. március 27-én 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat. A bírósági felülvizsgálat iránti kérelem elektronikus dokumentumként való benyújtása esetén a kérelem benyújtójának jogi képviselője minősített elektronikus aláírásával látja el a kérelmet. Az elektronikus dokumentumként benyújtott kérelem mellékleteit oldalhű másolatban elektronikus okirati formába kell alakítani. A bírósági eljárás nem tárgyi illetékmentes. A bírósági felülvizsgálat iránti kérelem benyújtóját tárgyi illetékfeljegyzési jog illeti meg.
Indokolás
I.
A beadványozó kifogását 2014. március 21-én elektronikus úton nyújtotta be a Nemzeti Választási Bizottsághoz az Összefogás Párt jelölő szervezet képviseletében illetve mint egyéni képviselőjelölt a Magyar Szocialista Párt, az Együtt – a Korszakváltók Pártja, a Demokratikus Koalíció, a Párbeszéd Magyarországért Párt és a Magyar Liberális Párt szervezetek jogsértő kampánytevékenysége miatt. Jogorvoslati kérelmében előadta, hogy a fent nevezett jelölő szervezetek a kifogásához csatolt szórólapot terjesztik széles körben, melyről 2014. március 19-én szerzett tudomást. A csatolt szórólapon, mely az országos pártlistás szavazólap mintája piros színnel áthúzták az Összefogás Párt listáját, míg a Magyar Szocialista Párt, az Együtt – a Korszakváltók Pártja, a Demokratikus Koalíció, a Párbeszéd Magyarországért Párt és a Magyar Liberális Párt listáját zöld színnel kipipálták. A kifogástevő szerint „mindezt úgy sugallják, hogy a bevett és általánosan használt színekkel keltek azt a látszatot, hogy a mi engedett (zöld szín) és mi tilalmazott (piros szín)”. A kifogástevő állítása szerint, mivel a nevezett öt jelölő szervezettel az Összefogás név használata tárgyában folyamatosan vitája van, a kifogásolt szórólap készítése és terjesztése ezen öt jelölő szervezettől származik. A kifogástevő szerint a jelölő szervezetek megsértették a választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvényt (a továbbiakban: Ve.), annak 2. § (1) bekezdés a), c), és e) pontjában rögzített alapelveket, az országgyűlési képviselők választásáról szóló 2011. évi CCIII. törvényt (a továbbiakban: Vjt.), Magyarország Alaptörvénye (a továbbiakban: Alaptörvény) 2. cikkének (1) bekezdését, valamint a jogállamiság elvéből fakadó jogbiztonság érvényesülését.
A kifogástevő beadványában hivatkozott továbbá a Nemzeti Választási Bizottság 4/2014. számú, a jelölő szervezetek névváltozásáról szóló iránymutatására, valamint a Baranya Megyei Bíróság 1.Kpk.50.456/2009/4. számú végzésére és rögzítette, hogy „jelen eljárás tárgyát képező kifogásban szereplő Összefogás Párt, mely tekintettel az országban folytatott aktív politikai tevékenységére helyi szinten közismert, ezért nevének más jelölő szervezetek által történő használata alkalmas arra, hogy megtévessze a választópolgárokat”. Fentiek alapján a kifogástevő kérte a jogsértés megállapítását, valamint azt, hogy a Nemzeti Választási Bizottság a Magyar Szocialista Párt, az Együtt – a Korszakváltók Pártja, a Demokratikus Koalíció, a Párbeszéd Magyarországért Párt és a Magyar Liberális Párt jelölő szervezeteket tiltsa el a további jogsértéstől.
II.
A Ve. 212. § (2) bekezdése szerint az írásban előterjesztett kifogásnak tartalmaznia kell
a) a jogszabálysértés megjelölését,
b) a jogszabálysértés bizonyítékait,
c) a kifogás benyújtójának nevét, lakcímét (székhelyét) és - ha a lakcímétől (székhelyétől) eltér - postai értesítési címét,
d) a kifogás benyújtójának személyi azonosítóját, illetve ha a külföldön élő, magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgár nem rendelkezik személyi azonosítóval, a magyar állampolgárságát igazoló okiratának típusát és számát, vagy jelölő szervezet vagy más szervezet esetében a bírósági nyilvántartásba-vételi számát.
 
A Nemzeti Választási Bizottság megállapítja, hogy a kifogástevő beadványát, mint az Összefogás Párt jelölő szervezet elnöke nyújtotta be. A szervezet székhelyeként a beadványozó a 2000 Szentendre, Ady E. u. 1. címet jelölte meg. A Nemzeti Választási Bizottság megállapítja, hogy a Budapest Környéki Törvényszék Pk. 60420/2009. számú kivonata szerint a szervezet székhelye a 4400 Nyíregyháza, Mikszáth Kálmán u. 36. fsz. 11. A beadványozó kifogásában a kivonatban foglaltakkal ellenétben a szervezet székhelyének címét annak levelezési címeként adta meg. A Nemzeti Választási Bizottság álláspontja szerint, amennyiben a beadványozó kifogását a jelölő szervezet képviselőjeként nyújtja be, úgy kifogása csak abban az esetben lehet érdemi vizsgálatra alkalmas, ha az tartalmazza a Ve. 212. § (2) bekezdésében, a kifogás kötelező elemeiként rögzített, a jelölő szervezetre vonatkozó adatokat, mely a szervezet székhelye és bírósági nyilvántartásba-vételi száma. A jelölő szervezetnek a Ve. 212. § (2) bekezdésében nevesített székhelye annak a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában jogerősen szereplő székhelye. Tekintettel arra, hogy a beadványozó a szervezet székhelyeként a Budapest Környéki Törvényszék Pk. 60420/2009. számú, 2014. március 17-i kivonatában szereplő székhelyétől eltérő címet adott meg, kifogása nem felel meg a Ve. 212. § (2) bekezdés c) pontjában foglalt követelménynek.
A Nemzeti Választási Bizottság, hivatkozva a Ve. 215. § c) pontjában foglaltakra –, mely szerint a kifogást érdemi vizsgálat nélkül el kell utasítani, ha nem tartalmazza a 212. § (2) bekezdésében foglaltakat – a kifogást érdemi vizsgálat nélkül utasítja el.
III.
A határozat a Ve. 208. §-án, a 212. §-án, a 215. § c) pontján, a jogorvoslatról szóló tájékoztatás a Ve. 222. § (1) bekezdésén, a 223. § (1) bekezdésén, a 224. § (1)-(2) és (5) bekezdésein, az illetékekről szóló tájékoztatás az 1990. évi XCIII. törvény 37. § (1) bekezdésén, a 62. § (1) bekezdés s) pontján, valamint a Legfelsőbb Bíróság 2/2010. (III. 23.) közigazgatási jogegységi határozatán alapul.
Budapest, 2014. március 24.
 
 
 
 
                                                                          Dr. Patyi András
                                                              a Nemzeti Választási Bizottság
                                                                                  elnöke