Az Országos Választási Bizottság
78/2010. határozata
78/2010. határozata
Az Országos Választási Bizottság – a 2010. február 4. napján tartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 90/A. § (4) bekezdés d) pontjában megállapított hatáskörében eljárva a dr. F. J. és dr. G. K. magánszemélyek kifogása tárgyában meghozta a következő
határozatot
Az Országos Választási Bizottság a kifogást elutasítja.
A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2010. február 7-én 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat.
Indokolás
I.
A beadványozók 2010. február 2-án kifogást nyújtottak be az Országos Választási Bizottsághoz a Ve. 77. § (1) bekezdésére, a választásra irányadó jogszabály, illetve a Ve. 3. § a), c) és e) pontjaiban foglalt alapelvek megsértésére való hivatkozással. A kifogást tevők beadványukban előadták, hogy a kifogáshoz csatolt levélben - amelyet az egyik beadványozó 2010. február 1-jén 16:30-kor talált postaládájába bedobva (melyet dr. Schmitt Pál európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament alelnöke írt alá) – a FIDESZ (illetve KDNP) garanciát ígér minden magyar nyugdíjas biztonsága érdekében. A kifogást tevők álláspontja szerint azonban e garancia-levélből nem derül ki, hogy abban mi a garancia, az mikor és milyen eljárás mellett, kinél és kivel szemben váltható be, illetve érvényesíthető. A beadványozók álláspontja szerint ezért e garancia-levél – tartalmát tekintve – jórészt félrevezető, illetve egyben megtévesztő is.
A kifogást tevők megítélése szerint a szórólap leválasztható és megtartható „garancia” része alkalmas a nem jóhiszemű és nem rendeltetésszerű joggyakorlás alapján a választói akarat hamis irányú befolyásolására, továbbá nem egyeztethető össze sem a Ve. hivatkozott alapelveiben foglaltakkal, sem az Alkotmány preambulumában rögzített jogállamiság átmeneti állapotával, de a Ve. preambulumában rögzített választási eljárás demokratikus és megfelelő biztosítékokkal övezett követelményével sem.
A beadványozók a fentiek alapján kérik, hogy az Országos Választási Bizottság a Ve. 78. § (1) bekezdés a)-c) pontjai alapján állapítsa meg a jogszabálysértés tényét, a jogsértést elkövető személyeknek (szerveknek) a kilétét, a jogsértőket pedig tiltsa el a további jogsértések elkövetésétől, illetve rendelje el beadványhoz mellékelt tájékoztató anyagok begyűjtését és teljes mennyiségének a megsemmisítését. A kifogást tevők kérik továbbá az Országos Választási Bizottságot, hogy más jogsértés megállapítása esetén éljen a Ve. 90/A. § (4) bekezdés l) pontjában foglalt hatáskörével.
II.
Az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a beadványban megfogalmazott cselekmény nem valósított meg jogszabálysértést. A Bizottság megítélése szerint ugyanis a kifogáshoz csatolt garancia-levél tartalmát tekintve olyan kampány jellegű szórólapnak minősül, mely nem alkalmas a választópolgárok megtévesztésére. A Bizottság megállapítja, hogy a választási kampányban a politikai pártok, illetve azok képviselői politikai ígéreteket fogalmaznak meg, melyek vizsgálatára, elemzésére a testületnek nincs hatásköre.
Az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a kifogáshoz csatolt garancia-levél politikai garanciát jelent, nem a szó jogi értelmében vett garancialevél. Annak tartalma a választópolgár számára nem félrevezető, illetve nem megtévesztő. Ezáltal nem tekinthető a választói akarat hamis irányú befolyásolására alkalmas cselekménynek, illetve nem ütközik a Ve. preambulumába.
A fentiekre való tekintettel az Országos Választási Bizottság a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.
III.
A határozat a Ve. preambulumán, 3. §-ának a), c) és e) pontján, 78. § (3) bekezdésén, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. §-ának (1) bekezdésén, 83. §-ának (1), (2) és (7) bekezdésein, valamint 84. §-ának (1) bekezdésén alapul.
Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke
az Országos Választási Bizottság
elnöke