633/2018. NVB határozat - az S. A. magánszemély által benyújtott kifogás tárgyában

A Nemzeti Választási Bizottság
633/2018. számú határozata

 

A Nemzeti Választási Bizottság a S. A. magánszemély (a továbbiakban: Beadványozó) által benyújtott kifogás tárgyában – 19 igen és 0 nem szavazattal – meghozta a következő

határozatot:

A Nemzeti Választási Bizottság a kifogást érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.

A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül az ügyben érintett természetes és jogi személy, jogi személyiség nélküli szervezet személyesen, levélben vagy elektronikus dokumentumként a Kúriához címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet nyújthat be a Nemzeti Választási Bizottságnál (1054 Budapest, Alkotmány u. 3., levélcím: 1397 Budapest, Pf.: 547., e-mail: nvb@nvi.hu). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2018. árpilis 1-jén 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági felülvizsgálat iránti kérelem elektronikus dokumentumként való benyújtása esetén a kérelem benyújtójának jogi képviselője minősített elektronikus aláírásával látja el a kérelmet. Az elektronikus dokumentumként benyújtott kérelem mellékleteit oldalhű másolatban elektronikus okirati formába kell alakítani. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy – a szakvizsga-bizonyítvány egyszerű másolatának csatolásával – saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat. A bírósági eljárás nem tárgyi illetékmentes. A felülvizsgálati kérelem benyújtóját tárgyi illeték-feljegyzési jog illeti meg.

Indokolás

I.

[A kifogás benyújtása]

  1.  Beadványozó 2018. március 28-án 0 óra 40 perckor elektronikus úton nyújtotta be kifogását a Nemzeti Választási Bizottság részére, tekintettel arra, hogy személyes adataival jogosulatlan visszaélés történt. Előadása szerint 2018. március 21-én két, azonos tartalmú „politikai agitációs e-mailt” kapott a Bakondi Györgyhöz köthető, bakondigyorgy@fidesz.hu elektronikus levelezési címről. Elmondása szerint az elektronikus levelezési címe közül az egyiket nagyjából tíz éve nem használja, azt csupán az Ügyfélkapu portálon történő bejelentkezéshez tartja fent. Álláspontja szerint „az, hogy a kizárólag a Magyar Állam részére megadott” elektronikus levelezése címe jogosulatlan személyek kezébe kerülhetett, felvetheti a jogosulatlan adatkezelés lehetőségét, tekintettel arra, hogy az ügyfélkapus regisztrációs során adatai kiadását, az arra szolgáló nyilatkozattal kitöltésével megtiltotta.
  2.  A fentiekre tekintettel kérte Dr. Bakondi György miniszterelnöki megbízott, valamint FIDESZ elmarasztalását, a további jogsértéstől való eltiltását, valamint jogosulatlan adatkezelés gyanúja miatt feljelentés megtételét az illetékes szerveknél

II.

[A Nemzeti Választási Bizottság döntése és jogi indokai]

  1. A kifogás érdemi vizsgálatra nem alkalmas.
  2. A Ve. 208. §-a alapján, a kifogást a választásra irányadó jogszabály, illetve a választás és a választási eljárás alapelveinek megsértésére (a továbbiakban együtt: jogszabálysértés) hivatkozással a központi névjegyzékben szereplő választópolgár, jelölt, jelölő szervezet, továbbá az ügyben érintett természetes és jogi személy, jogi személyiség nélküli szervezet nyújthat be. A Ve. 209. § (1) bekezdése alapján, a kifogást úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb a sérelmezett jogszabálysértés elkövetésétől számított harmadik napon megérkezzen a kifogás elbírálására hatáskörrel és illetékességgel rendelkező választási bizottsághoz.
  3. Az eljárási határidők számításával kapcsolatos szabályokat a Ve. 10. §-a tartalmazza. A Ve. 10. § (1) bekezdése alapján az e törvényben meghatározott határidők jogvesztők, továbbá:
  4. A határidőket naptári napokban kell számítani.
  5. A határidő annak utolsó napján 16 órakor jár le. A választási bizottság döntésére rendelkezésre álló határidő 24 órakor jár le.
  6. A 16 órát követően teljesített eljárási cselekményt – a választási szerv által végzett eljárási cselekmény kivételével – a következő napon teljesítettnek kell tekinteni.
  7. A Ve. 212. § (2) bekezdése a kifogás kötelező tartalmi elemeit rögzíti, amelyek megléte az érdemi vizsgálat lefolytatásának feltétele. A kifogás kötelező tartalmi elemei az alábbiak:

a) a jogszabálysértés megjelölése,

b) a jogszabálysértés bizonyítékai,

c) a kifogás benyújtójának neve, lakcíme (székhelyét) és – ha a lakcímétől (székhelyétől) eltér – postai értesítési címe,

d) a kifogás benyújtójának személyi azonosítója, illetve ha a külföldön élő, magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgár nem rendelkezik személyi azonosítóval, a magyar állampolgárságát igazoló okiratának típusa és száma, vagy jelölő szervezet vagy más szervezet esetében a bírósági nyilvántartásba-vételi száma.

  1. A Ve. 215. § b) pontja alapján a kifogást érdemi vizsgálat nélkül el kell utasítani, ha az elkésett, c) pontja szerint, ha az nem tartalmazza a 212. § (2) bekezdésében foglaltakat.
  2. A Nemzeti Választási Bizottság rögzíti, hogy Beadványozó által mellékelt elektronikus levelekből megállapítható, hogy azok 2018. március 21-én 11 óra 55 perckor érkeztek meg hozzá, kifogása benyújtására azonban csak 2018. március 28-án került sor. A jogorvoslati kérelem kötelező tartalmi elemeivel kapcsolatban továbbá rögzíthető, hogy Beadványozó kifogásában nem került jogszabálysértés megjelölésre, valamint benyújtójának személyi azonosító száma sem került feltüntetésre.
  3. A fentiekre tekintettel a Nemzeti Választási Bizottság – a Ve. 215. § b) és c) pontjai alapján – a kifogást érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.

III.

[A határozat alapjául szolgáló jogszabályi rendelkezések]

  1. A határozat a Ve. 10. §-án, 208, §-án, 209. § (1) bekezdésén, 212. § (2) bekezdésén, 213. § (4) bekezdésén, 214. § (1) bekezdésén, 215. § b)-c) pontjain, a jogorvoslatról szóló tájékoztatás a Ve. 222. § (1) bekezdésén, a 223. § (1) bekezdésén, a 224. § (1)-(2) és (5) bekezdésén, az illetékekről szóló tájékoztatás az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 37. § (1) bekezdésén, valamint a 62. § (1) bekezdés s) pontján alapul.

 

Budapest, 2018. március 29.

 

 

                                                Prof. Dr. Patyi András

                                        a Nemzeti Választási Bizottság

                                                     elnöke