346/2010. OVB határozat - P. P. magánszemély által előterjesztett kifogás tárgyában

 

Az Országos Választási Bizottság
346/2010. határozata
 
 
Az Országos Választási Bizottság – 2010. április 22-én megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 90/A. § (4) bekezdésének d) pontjában megállapított hatáskörében eljárva P. P. magánszemély által előterjesztett kifogás tárgyában meghozta a következő
 
határozatot:
 
Az Országos Választási Bizottság a kifogást érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.
 
A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2010. április 25-én 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat. A bírósági eljárás nem tárgyi illetékmentes. Az illeték mértéke 7500 Ft. Faxon benyújtott beadványon az illeték nem róható le.
 
Indokolás
 
I.
 
Beadványozó 2010. április 21-én faxon és e-mailben kifogást nyújtott be az Országos Választási Bizottsághoz. Beadványában előadta, hogy ahogy az a nyomtatott és az elektronikus médiából köztudomásúvá vált, az ország több szavazókörében a Ve. előírásait durván megsértve, a szavazást meghosszabbítva, lehetővé tették a választópolgárok számára, hogy a rendelkezésre álló időszakon túl, azaz 19 óra után is szavazhassanak. Kifogásában hivatkozott a Ve. 3. § a), c), d) és e) pontjában és a 61. § (1) és (4) bekezdésében, a 71. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak sérelmére. Kifogástevő álláspontja szerint az Országos Választási Bizottságnak van lehetősége a választások törvényességének biztosítása érdekében fellépni és eljárhat saját hatáskörében, konkrét külső kezdeményezés nélkül is, amennyiben a választási jogszabályok megsértése egyéb módon a tudomására jut. Beadványozó szerint ha az Országos Választási Bizottság olyan törvénysértést állapít meg, amely a szavazás eredményét érdemben befolyásolta, megsemmisíti azt, illetve kezdeményezi a hatáskörrel rendelkező szerv döntését. Kifogástevő hivatkozik továbbá a Ve. mellékletében található eskü szövegére és a Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény 2. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezésekre. Kéri, hogy az Országos Választási Bizottság az adott szavazókörök eredményét semmisítse meg, kezdeményezze a hatáskörrel rendelkező szerv döntését, rendeljen el új szavazást, adjon ki állásfoglalást a választással kapcsolatos jogszabályok egységes értelmezése érdekében, számoljon be az Országgyűlésnek és tájékoztassa a közvéleményt.
 
II.
 
A Ve. 77. § (1) bekezdése értelmében kifogást a választásra irányadó jogszabály, illetőleg a választás és a választási eljárás alapelveinek megsértésére (a továbbiakban együtt: jogszabálysértés) hivatkozással bárki benyújthat. A kifogást úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb a sérelmezett jogszabálysértés elkövetésétől számított három napon belül megérkezzen. A választási bizottság a benyújtott kifogásról a beérkezésétől - áttétel esetén az elbírálására jogosult választási bizottsághoz történő beérkezésétől - számított három napon belül dönt.
A Ve. 77. § (2) bekezdés a)-c) pontjai szerint a kifogásnak tartalmaznia kell a jogszabálysértés megjelölését, bizonyítékait, a kifogás benyújtójának nevét, lakcímét (székhelyét) és – ha lakcímétől (székhelyétől) eltér – postai értesítési címét. Ha a kifogás elkésett, vagy nem tartalmazza a Ve. 77. § (2) bekezdés a)-c) pontjában foglaltakat, a kifogást érdemi vizsgálat nélkül el kell utasítani.
 
Az Országos Választási Bizottság rögzíti, hogy az országgyűlési képviselő választás első fordulójának eredményei már jogerőssé váltak. Az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy mivel a kifogástevő a 2010. április 11-12. eseményekkel kapcsolatban nyújtott be kifogást, jogorvoslati kérelme a Ve. 77. § (1) bekezdésében meghatározott három napos határidőn túl került benyújtásra, ezért a Testület a kifogást elkésettnek minősítette.
 
Az Országos Választási Bizottság a leírtak alapján a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.
 
III.
 
A határozat a Ve. 77. § (1) bekezdésén, (2) bekezdés a)-c) pontjain, a 77. § (5) bekezdésén, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. § (1) bekezdésén, 83. § (1), (2) és (7) bekezdésein, a 84. § (1) bekezdésén, az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. tv. 37. § (1) bekezdésén, 39. § (3) bekezdés b) pontján, 42. § (1) bekezdés h) pontján, valamint a Legfelsőbb Bíróság 2/2010. (III.23.) közigazgatási jogegységi határozatán alapul.
 
 
 
 
Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke