319/2010. OVB határozat - a K. A. magánszemély által előterjesztett kifogás tárgyában

 

Az Országos Választási Bizottság
319/2010. határozata
 
Az Országos Választási Bizottság – 2010. április 15-én megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 90/A. § (4) bekezdésének d) pontjában megállapított hatáskörében eljárva a K. A. magánszemély által előterjesztett kifogás tárgyában meghozta a következő
 
határozatot:
 
Az Országos Választási Bizottság a kifogást elutasítja.
 
A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2010. április 18-án 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat. A bírósági eljárás nem tárgyi illetékmentes. Az illeték mértéke 7500 Ft. Faxon benyújtott beadványon az illeték nem róható le.
 
Indokolás
 
I.
 
A beadványozó 2010. április 12-én kifogást nyújtott be a Pest Megyei Területi Választási Bizottsághoz címezve. A kifogást a Pest megyei 04. számú Országgyűlési Egyéni Választókerületi Választási Bizottság ugyanezen a napon áttette az Országos Választási Bizottsághoz.
 
A beadványozó kifogásában előadta, hogy 2010. április 11-én 13 óra és 13 óra 30 perc között a térségben fogható „kerepesi rádió” leadott egy „Hofi kabaré műsort”, amelyben az előadó bírálta a Fideszt, Orbán Viktort és Kövér Lászlót. A beadványozó álláspontja szerint a rádió ezzel befolyásolta a szavazókat, így megvalósult a kampánycsend megsértése.
 
II.
 
 
Az Országos Választási Bizottság álláspontja szerint a Ve. 29/A. § (2) bekezdése értelmében a választási bizottság eljárásában minden olyan bizonyíték (különösen az irat, a kérelmező nyilatkozata, tanú nyilatkozata stb.) felhasználható, amely alkalmas a tényállás megállapításának megkönnyítésére. A választási bizottság által hivatalosan ismert és a köztudomású tényeket nem kell bizonyítani. A választási bizottság a bizonyítékokat egyenként és összességükben értékeli, és az ezen alapuló meggyőződése szerint állapítja meg a tényállást.
 
A Ve. 44/A. § (3) bekezdése értelmében a kifogásban elegendő megjelölni, de ahhoz nem kell csatolni a törvénysértés bizonyítékául szolgáló műsorszámot, a megjelölt bizonyítékot a választási bizottság hivatalból szerzi be.
 
A testület hivatalból eljárva levélben megkereste a nevezett műsorszolgáltatót annak érdekében, hogy a beadványban említett hangfelvételt megkérje. A Kerepes Rádió szerkesztősége válaszlevelében előadta, hogy a hangfelvétel technikai okokból nincs archiválva, annak bármilyen formában történő megküldése a kifogás elbírálásának időpontjáig nem lehetséges. Előadták továbbá, hogy a műsorban elhangzott felvétel tartalma nem ismert, arról nyilatkozni nem tudnak.
 
A Bizottság álláspontja szerint a beadványban megfogalmazottak nem szolgáltatnak elegendő bizonyítékot a vélelmezett jogsértés elkövetésére, a Bizottság a kifogást tevő nyilatkozatát nem ítélte minden kétséget kizáró bizonyítéknak, így az nem alkalmas a jogszabálysértés megállapításának alátámasztására.
 
Az Országos Választási Bizottság a fentiekre való tekintettel a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.
 
III.
 
A határozat a Ve. 29/A. § (2) bekezdésén, 44/A. § (3) bekezdésén, 78. § (3) bekezdésén, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. § (1) bekezdésén, 83. § (1), (2) és (7) bekezdésein, a 84. § (1) bekezdésén, az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. tv. 37. § (1) bekezdésén, 39. § (3) bekezdés b) pontján, 42. § (1) bekezdés h) pontján, valamint a Legfelsőbb Bíróság 2/2010. (III.23.) közigazgatási jogegységi határozatán alapul.
 
 
 
 
 
Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke