316/2010. OVB határozat - dr. F. E. magánszemély által előterjesztett kifogás tárgyában

Az Országos Választási Bizottság
316/2010. határozata

Az Országos Választási Bizottság – 2010. április 13-án megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 90/A. § (4) bekezdésének d) pontjában megállapított hatáskörében eljárva a dr. F. E. magánszemély által előterjesztett kifogás tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Országos Választási Bizottság a kifogást hatáskör hiányában elutasítja.

A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2010. április 16-án 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat. A bírósági eljárás nem tárgyi illetékmentes. Az illeték mértéke 7500 Ft. Faxon benyújtott beadványon az illeték nem róható le.

Indokolás

I.

A beadványozó 2010. április 12-én kifogást nyújtott be az Országos Választási Bizottsághoz.

A beadványozó kifogásában előadta, hogy kifogását a Ve. 61. § (1) és (4) bekezdésének sérelmére alapozva, a „2010. április 11-én és 12-én tartott országgyűlési választások végleges eredményét illetően” nyújtja be.

Beadványában előadta, hogy minden olyan szavazókörben, ahol meghosszabbított időtartamban szavaztak, a szavazás eredményét érvénytelennek tartja, és ezeken a helyeken új választás kiírását indítványozza a Ve. 61. §-ának megszegése miatt. A beadványozó álláspontja szerint országos végeredményt csak akkor lehet majd megállapítani, ha minden olyan helyen újra lebonyolítják a szavazást, ahol a fenti esemény bekövetkezett. Kérte a kifogást tevő annak kivizsgálását, hogy „melyek voltak azok a választókörök, ahol április 11-ke este 7-a után még szavazás történt”.

A beadványozó kifogásához a Magyar Távirati Iroda vonatkozó cikkeit csatolta bizonyítékként.

II.

A Ve. 73. §-a értelmében a szavazatszámláló bizottság a szavazatok megszámlálását követően megállapítja a választás szavazóköri eredményét. A szavazatszámláló bizottság szavazóköri eredményt megállapító döntésével szemben csak a választási bizottságnak a választási eredményt megállapító döntése elleni fellebbezéssel együtt van helye. Az illetékes választási bizottság a szavazatszámláló bizottságok jegyzőkönyvei alapján legkésőbb a szavazást követő napon összesíti a szavazatokat és megállapítja a választási eredményt.

A Ve. 73. § (4) bekezdése értelmében a választási bizottságnak a választás eredményét megállapító döntése ellen

a) a szavazatszámláló bizottság szavazóköri eredményt megállapító döntésének törvénysértő voltára, vagy

b) a szavazóköri eredmények összesítésére és a választási eredmény megállapítására vonatkozó szabályok megsértésére hivatkozással lehet fellebbezést benyújtani.

A Ve. 90/A. § (2) bekezdés f) pontja értelmében az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság megállapítja és közzéteszi az egyéni választókerületben a választás eredményét. Ugyanezen szakasz (3) bekezdés h) pontja értelmében a területi választási bizottság megállapítja és közzéteszi a területi választókerületben a választási eredményt.

A választási eljárási törvény 99. § (1) bekezdése értelmében a választási bizottságnak a választás eredményét megállapító döntése elleni fellebbezést úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb a választási bizottság döntését követő napon megérkezzen. A fellebbezés elbírálására jogosult választási bizottság a fellebbezésről legkésőbb a beérkezését követő napon dönt. A választási bizottság határozata elleni bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb a választási bizottság döntését követő napon megérkezzen. A bíróság a kérelemről legkésőbb a felterjesztését követő napon dönt.

Az Országos Választási Bizottság a fentiekre való tekintettel megállapítja, hogy a beadványban foglaltakkal kapcsolatban a Testület nem rendelkezik hatáskörrel, mivel jogorvoslat benyújtására a fentiek által meghatározott módon lett volna lehetősége a kifogástevőnek.

Fentiekre tekintettel az Országos Választási Bizottság a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.

III.

A határozat a Ve. 73. §-án, 78. § (3) bekezdésén, 90/A. § (2) bekezdésének f) pontján, (3) bekezdésének h) pontján, 99. § (1) bekezdésén, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. § (1) bekezdésén, 83. § (1), (2) és (7) bekezdésein, a 84. § (1) bekezdésén, az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. tv. 37. § (1) bekezdésén, 39. § (3) bekezdés b) pontján, 42. § (1) bekezdés h) pontján, valamint a Legfelsőbb Bíróság 2/2010. (III.23.) közigazgatási jogegységi határozatán alapul.

Dr. Halmai Gábor
az Országos Választási Bizottság
elnökhelyettese