312/2010. OVB határozat - Papp György a Szabad Demokraták Szövetsége - a Magyar Liberális Párt képviseletében eljárva, valamint B. A. magánszemély, és V. J. magánszemély által előterjesztett kifogások tárgyában

Az Országos Választási Bizottság
312/2010. határozata

Az Országos Választási Bizottság – 2010. április 13-án megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 90/A. § (4) bekezdésének d) pontjában megállapított hatáskörében eljárva Papp György a Szabad Demokraták Szövetsége - a Magyar Liberális Párt képviseletében eljárva, valamint B. A. magánszemély, és V. J. magánszemély által előterjesztett kifogások tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Országos Választási Bizottság a kifogásokat elutasítja.

A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2010. április 16-án 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat. A bírósági eljárás nem tárgyi illetékmentes. Az illeték mértéke 7500 Ft. Faxon benyújtott beadványon az illeték nem róható le.

Indokolás

I.

Papp György 2010. április 11-én kifogást nyújtott be az Országos Választási Bizottsághoz. Beadványában előadta, hogy egy munkatársa a mai napon a Lehet Más a Politika jelölő szervezettől e-mail üzenetet kapott, amely a jelölő szervezetre történő szavazásra buzdított.

A beadványozó leírta, hogy az üzenet tartalmazza, hogy az, az Országos Választási Bizottság 2/2007. sz. állásfoglalás 9. pontja szerint nem minősül a kampánycsend megsértésének. Álláspontja szerint azonban „egy párt hírlevelének bármely korábbi időpontban való megrendelése nem jogosítja fel az azóta jelölő szervezetté vált pártot, hogy a kampánycsend idején a választók akaratának befolyásolására alkalmas üzenetet juttasson el a választókhoz a kampánycsend ideje alatt”.

A beadványozó szerint a jelölő szervezet megsértette a Ve. 3. § d) pontjában és a 41. §-ában foglaltakat. A kifogástevő kérte a jogsértés megállapítását és a jogsértő eltiltását a további jogsértéstől.

A beadványozó csatolta a kifogásolt e-mail üzenetet.

B. A. beadványozó 2010. április 11-én beadványt nyújtotta be az Országos Választási Bizottsághoz. Előadta, hogy a beadvány benyújtása napján olyan elektronikus üzenetet kapott, amely véleménye szerint sérti a kampánycsendet. Álláspontja szerint a csatolt – Lehet Más a Politika jelölő szervezet által küldött – hírlevél választáson való részvételre és a jelölő szervezetre való szavazásra buzdít.

Beadványozó kérte beadványának kivizsgálását.

V. J. beadványozó 2010. április 12-én kifogást nyújtott be az Országos Választási Bizottsághoz. A beadványozó kifogásában előadta, hogy a választás, és a választási eljárás alapelveinek, valamint a Magyar Köztársaság alkotmányos rendjének megsértésére hivatkozva a Lehet Más a Politika által e-mailen küldött központi hírlevél miatt tesz bejelentést. Előadta, hogy a Ve. 3.§ a) és d) pontjai alapelvként rendelkeznek a választás tisztaságának megóvásáról és a jóhiszemű, rendeltetésszerű joggyakorlásról. A kifogást tevő álláspontja szerint – a Lehet Más a Politika hírlevelének kampánycsend idején való kiküldésével – a választás tisztaságának megsértése, a választópolgárok választói akaratának befolyásolása merül fel. A beadványozó álláspontja szerint ezek a cselekmények a Ve. és a Magyar Köztársaság alkotmányos rendjébe ütköznek, a „választási eredmények alapvető torzítására alkalmasak”.

A beadványozó kérte a törvénysértés megállapítását, a Lehet Más a Politika jelölőszervezet választási eredményeinek megsemmisítését, illetve eltiltását a további jogsértésektől.

A beadványozó kifogásához mellékelte a 2010. április 11-én 14 óra 16 perckor kapott elektronikus levelet.

II.

Tekintettel arra, hogy a kifogásokban foglaltak ugyanarra a tárgyra irányulnak, az Országos Választási Bizottság a kifogásokat egy határozatban – összevonva – bírálta el.

A kifogások az alábbiak miatt nem alaposak.

Az Országos Választási Bizottságnak a Lehet Más a Politika jelölő szervezet által delegált tagja a kifogások kapcsán olyan nyilatkozatot tett, melyben kijelentette, hogy a beadványozók szerepelnek a jelölő szervezet hírlevelét kérő személyek listáján.

Az Országos Választási Bizottság a kampánycsend egyes kérdéseiről szóló 2/2007. (III. 19.) számú állásfoglalásának 9. pontjában – amelyre a kifogásolt hírlevél is hivatkozik – kifejtette, hogy „A választópolgárok külön, előzetes megrendelése alapján, az általuk megadott e-mail címre elektronikus úton eljuttatott tájékoztatás vagy egyéb információ megküldése – annak konkrét tartalmától függetlenül – az önkéntesség következtében nem alkalmas a választópolgárok választói akaratának befolyásolására, így a kampánycsend megsértését sem valósítja meg”.

Az Országos Választási Bizottság az állásfoglalásban foglalt önkéntességre tekintettel megállapította, hogy a Lehet Más a Politika jelölő szervezet a kifogásolt elektronikus üzenettel nem sértette meg sem a kampánycsendet, sem a választási alapelveket.

III.

A határozat a Ve. 78. § (3) bekezdésén, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. § (1) bekezdésén, 83. § (1), (2) és (7) bekezdésein, a 84. § (1) bekezdésén, az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. tv. 37. § (1) bekezdésén, 39. § (3) bekezdés b) pontján, 42. § (1) bekezdés h) pontján, valamint a Legfelsőbb Bíróság 2/2010. (III.23.) közigazgatási jogegységi határozatán alapul.

Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke