295/2010. OVB határozat - R. D. V. magánszemély által előterjesztett kifogás tárgyában

 

Az Országos Választási Bizottság
295/2010. határozata
 
 
Az Országos Választási Bizottság – 2010. április 8-án megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 90/A. § (4) bekezdésének d) pontjában megállapított hatáskörében eljárva R. D. V. magánszemély által előterjesztett kifogás tárgyában meghozta a következő
 
határozatot:
 
Az Országos Választási Bizottság a kifogásnak helyt ad és megállapítja, hogy a tokiói külképviseleti választási iroda a választópolgárok részére nyújtott téves tájékoztatásával megsértette a Ve. 35. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezéseket.
 
A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2010. április 11-én 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat. A bírósági eljárás nem tárgyi illetékmentes. Az illeték mértéke 7500 Ft. Faxon benyújtott beadványon az illeték nem róható le.
 
 
Indokolás
 
I.
 
A beadványozó 2010. április 6-án a Ve. 77. § alapján kifogást nyújtott be az Országos Választási Bizottsághoz a Magyar Köztársaság tokiói nagykövetségén 2010. április 4-én tartott országgyűlési választások lebonyolításával kapcsolatban. Kifogásában előadta, hogy a nagykövetségen a „helyi választási bizottság” elnöke a szavazatokat tartalmazó borítékot írattatta alá vele és házastársával, a külső borítékot pedig nem. Kifogástevő furcsának találta, hogy a szavazólapokat tartalmazó borítékokat íratták vele alá, ezért utánanézett a jogszabálynak és megkérdezte a szintén Tokióban élő és szavazó ismerőseit. Ezt követően derült ki számára, hogy a jelenség a nagykövetségen lezajlott szavazáson általános volt. Kifogástevő beadványában kifejtette, hogy a „helyi választási bizottság” elnökének rossz, félrevezető és törvénysértő utasításának eredményeként szavazataik érvénytelenek lesznek a Ve. 73/A. §-ban foglaltak miatt. Beadványozó előadta továbbá, hogy a szavazás során jóhiszeműen követte a „helyi választási bizottság” elnökének utasításait, véleménye szerint nem köteles tisztában lenni a külképviseleti szavazás részletes szabályaival, azonban a „helyi választási bizottság” elnöke megakadályozta őt abban, hogy törvényes és szabályos keretek között gyakorolhassa alkotmányos jogát, szavazhasson. Kifogástevő előadta, hogy tárgyi bizonyítékot csatolni nem tud, de a Tokióban leadott szavazatok megvizsgálását követően ki kell derülnie, hogy tényleg tömeges jelenségről volt-e szó. Hivatkozott továbbá a Ve. 71/B. § (3) bekezdésében foglaltakra.
Kérte a törvénysértés megállapítását, szankció alkalmazását és a Tokióban megtartott szavazás eredményének megsemmisítését és megismétlését.
II.
 
 
A kifogás az alábbiak miatt alapos.
A Ve. 35. § (1) bekezdése értelmében a választási iroda feladata – többek között – a választások előkészítése, szervezése, lebonyolítása és a választópolgárok tájékoztatása.
Az Országos Választási Bizottság megvizsgálta a 2010. évi országgyűlési képviselők általános választása alkalmával a tokiói külképviseletről az Országos Választási Irodához érkezett urnát és az abban lévő szavazási iratokat, és megállapította, hogy az urnában található 48 szavazatból 47 szavazat külső borítékja a kifogásban megjelölt módon nem tartalmazza a választópolgár aláírását. A külképviseleti választási iroda vezetője az Országos Választási Iroda megkeresésére szóban akként nyilatkozott, hogy a szavazás alkalmával úgy tájékoztatta a szavazásra megjelent választópolgárokat, hogy a szavazólapokat tartalmazó belső borítékot kell a leragasztás mentén aláírással ellátni.
Fentiek alapján a testület megállapítja, hogy a tokiói külképviseleti választási iroda munkatársa a 2010. április 4-én tartott országgyűlési választás lebonyolítása során a szavazásra megjelenő választópolgárok részére téves tájékoztatást adott, ezáltal jogszabálysértést követett el, mivel feladatát nem a Ve. 35. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően látta el.
 
Az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a külképviseleten leadott szavazási iratok érvényességének ellenőrzését a Ve. 96/B. § (4) bekezdése alapján az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság végzi. Erre tekintettel az Országos Választási Bizottságnak nincs hatásköre a szavazási iratok érvénytelenségének megállapítására és ezáltal az adott külképviseleti szavazás eredményének megsemmisítésére és annak megismételtetésére sem.
 
A leírtak alapján az Országos Választási Bizottság a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.
 
Az Országos Választási Bizottság sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy a külképviseleti választási iroda munkatársának téves tájékoztatása következtében a választópolgárok szavazatai vélelmezhetően a Ve. 73/A. § (2) bekezdés b) pontjának rendelkezése alapján érvénytelenek lesznek és ezáltal nem gyakorolhatták jogszerűen választójogukat.
 
Az Országos Választási Bizottság a jogsértésre tekintettel a Ve. 90/A. § (4) bekezdésének l) pontjában foglalt jogkörével élve fegyelmi eljárást kezdeményez.
 
III.
 
A határozat a Ve. 35. § (1) bekezdésén, a 71/B. § (3) bekezdésén, a 73/A. § (2) bekezdés b) pontján, 78. § (1) bekezdés a) pontján, 90/A. § (4) bekezdésének l) pontján, a 96/B. § (4) bekezdésén, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. § (1) bekezdésén, 83. § (1), (2) és (7) bekezdésein, a 84. § (1) bekezdésén, az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. tv. 37. § (1) bekezdésén, 39. § (3) bekezdés b) pontján, 42. § (1) bekezdés h) pontján, valamint a Legfelsőbb Bíróság 2/2010. (III.23.) közigazgatási jogegységi határozatán alapul.
 
 
 
 
Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke