272/2009. OVB határozat - Dr. K. Á. G. E. magánszemély által előterjesztett fellebbezés tárgyában

 

Az Országos Választási Bizottság
272/2009. határozata
 
Az Országos Választási Bizottság – 2009. június 11-én megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 99/K. § (5) bekezdésének h) pontjában megállapított hatáskörében eljárva a Dr. K. Á. G. E. magánszemély által előterjesztett fellebbezés tárgyában meghozta a következő
 
határozatot:
 
Az Országos Választási Bizottság a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Területi Választási Bizottság 8/2009. (VI. 7.) számú határozatát az alábbiak szerint változtatja meg:
 
Az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a kifogásban megjelölt ismeretlen eredetű automata telefonhívás küldője megsértette a kampánycsendet (Ve. 41. §).
 
A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2009. június 14-én 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat.
 
Indokolás
 
I.
 
Dr. K. Á. G. E. 2009. június 7-én a kampánycsend megsértése tárgyában nyújtotta be kifogását a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Területi Választási Bizottsághoz (a továbbiakban: TVB). Beadványa a következőket tartalmazta „tudomásukra jutott, hogy Miskolc és környékén telefonon hívják a választópolgárokat és egy automata hang a következőket mondja:…” szavazzon Orbán Viktorra és a jobb oldal jelöltjére Morvai Krisztinára”. A kifogástevő megítélése szerint ez a magatartás azon kívül, hogy befolyásolni kívánja a választópolgárok akaratát, egyértelművé teszi a kampánycsend megsértését is továbbá azáltal, hogy összemossa a FIDESZ és a JOBBIK jelöltjeit, gátolja a jobboldal eredményes szereplését a 2009. évi Európai Parlament tagjainak választásán. A leírtak alapján kéri, hogy a területi választási bizottság a kampánycsend megsértése miatt a szükséges intézkedést tegye meg. Kifogásában továbbá leírta, hogy szintén 2009. június 7-én értesült arról, hogy telefonon arra buzdítják az állampolgárokat, hogy a FIDESZ-re szavazzanak. Kéri a TVB-től ezen ügy kivizsgálását is, mert álláspontja szerint e cselekménnyel ismeretlen személyek azt a látszatot akarják kelteni, hogy a FIDESZ-Magyar Polgári Szövetség megsérti a kampánycsendet.
 
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Területi Választási Bizottság 8/2009. (VI. 7.) számú határozatában a kifogást érdemi vizsgálat nélkül utasította el. A TVB határozatában megállapította, hogy a beadványban leírt magatartása alkalmas lehet a választópolgárok befolyásolására, azonban ahhoz, hogy a Ve. 41. §-ában foglalt kampánycsend megsértése megállapítható legyen, ennek rögzítésén túl szükséges a jogszabálysértés bizonyítékainak csatolása is. A TVB továbbá megállapította, hogy a bizonyítékok csatolása kifogástevőn kívül álló okok miatt nem lehetséges. A testület határozata szerint a kifogást elbíráló választási szervek a benyújtott bizonyítékok alapján döntenek, bizonyítási eljárást nincs módjukban lefolytatni, ezért a hiányosan benyújtott kifogást érdemi vizsgálat nélkül kell elutasítani.
 
II.
 
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Területi Választási Bizottság 8/2009. (VI. 7.) számú határozata ellen 2009. június 10-én nyújtott be fellebbezést Dr. Kiss Ákosné Gonda Erika. Fellebbezésében új tényt illetve bizonyítékot nem jelölt meg. Kifogásában foglaltakat beadványában fenntartotta, azt annyiban egészítette ki, hogy kéri az Országos Választási Bizottságot, hogy a tényállás tisztázása során vegye figyelembe azt az általa köztudomásúnak ítélt tényt, hogy a beadványában kifogásolt kampánycsend-sértés országos szintű volt. Mindezek alapján a fellebbező kéri, hogy az Országos Választási Bizottság a Ve. 99/K. § (5) bekezdés h) pontjában meghatározott jogkörében lejárva állapítsa meg a jogszabálysértés tényét és változtassa meg a sérelmezett határozatot.
 
 
III.
 
Az Országos Választási Bizottság a fellebbezésben bizonyítással kapcsolatban tett indítványnak helyt ad, az ügy érdemére vonatkozóan pedig megállapítja, hogy a kifogásban megjelölt tartalmú automata telefonhívás olyan kampánycselekmény, amely megvalósítja a kampánycsend megsértésének Ve. 41. §-ában meghatározott tényállását. A jogszabálysértés megállapításának az OVB és a Legfelsőbb Bíróság állandó gyakorlata szerint nem akadálya, hogy a telefonhívás kezdeményezője ismeretlen. A fentiek alapján a testület a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.
 
 
IV.
 
A határozat a Ve. 41. §-án, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. §-ának (1) bekezdésén, 83. §-ának (1), (2) és (7) bekezdésein, valamint 84. §-ának (1) bekezdésén alapul.
 
 
 
 
 
Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke