Hegyi Gyula

1951-ben születtem Békéscsabán. Iskolai tanulmányaimat Budapesten végeztem. 1969-ben érettségiztem, majd egy év sorkatonai szolgálat után a Budapesti Műszaki Egyetemen tanultam, ahol 1975-ben építőmérnöki diplomát szereztem. Rövid mérnöki munka után 1976-tól a Magyar Hírlap újságírója lettem. A kulturális rovatnál előbb tévé-, majd filmkritikusként dolgoztam. A rendszerváltozás táján kezdtem el politikai tárgyú írásokat közölni. A kilencvenes évek elejétől a nevezetes publicisztikai "hetedik oldal" főmunkatársa lettem.

A demokratikus változások idején 1988-ban a Nyilvánosság Klub alapítója, majd ügyvivője lettem. Ugyancsak alapítója voltam az Amnesty International emberi jogi mozgalom magyarországi szervezetének. 1991 és 1994 között a Demokratikus Charta szóvivőjeként tevékenykedtem. Részt vállaltam katolikus értelmiségi körök, így a Zsinati Klub és az Egyházfórum munkájában is.

1994-ben, majd 1998-ban és 2002-ben is az MSZP országgyűlési képviselőjévé választottak. Előbb az emberi jogi, majd az európai integrációs bizottságban dolgoztam. 2002-től megválasztottak a környezetvédelmi bizottság alelnökének. 1994-től tagja vagyok az Európa Tanácsnak, ahol a délszláv ügyekkel, a sajtószabadság kérdésével és szociális kérdésekkel foglalkozom. 2003 májusától az Európai Parlament megfigyelőjeként a környezetvédelmi bizottságban dolgoztam. Részt vettem az Európai Szocialista Párt elméleti műhelyében, ahol a globalizációra keresünk baloldali választ. Angolul tárgyalóképes szinten beszélek, használom a német nyelvet és keveset tudok lengyelül is.

1979 és 1989 között tagja voltam az MSZMP-nek, 1995-ben beléptem az MSZP-be.

Kilenc könyvem, sok tanulmányom és több ezer cikkem jelent meg.