Választási információk vakok és gyengénlátók számára


Főoldal / Jog / Miniszteri rendeletek

25/2006. (V. 5.) BM rendelet

a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvénynek a kisebbségi választói jegyzék összeállítása során történő végrehajtásáról

A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 153. §-a (1) bekezdésének a) és c) pontjaiban foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

Helyi választási iroda és feladatai

1. § Minden településen önálló helyi választási iroda (a továbbiakban: HVI) működik. Körjegyzőséghez tartozó településeken a HVI feladatait közös, a székhely településen működő HVI látja el.

2. § (1) A HVI
a) tájékoztató és kérelemnyomtatvány megküldésével értesíti a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán választójoggal rendelkező, a választás évében október 1. napjáig nagykorúvá váló magyar állampolgár választópolgárokat a kisebbségi választói jegyzékbe való felvétel feltételeiről és módjáról,
b) gyűjtőládát helyez el a polgármesteri hivatal épületében a kisebbségi választói jegyzékbe való felvétel iránti kérelmek elhelyezésére, gondoskodik a gyűjtőláda biztonságos őrzéséről, annak naponkénti ürítéséről.
(2) A HVI vezetője
a) megállapítja a gyűjtőládában lévő, és a levélben érkezett kérelmek kezelésével kapcsolatos technikai szabályokat,
b) folyamatosan dönt a kérelmező választópolgárok kisebbségi választói jegyzékbe történő felvételéről,
c) gondoskodik a kisebbségi választói jegyzék összeállításáról, folyamatos vezetéséről, biztonságos őrzéséről és megsemmisítéséről,
d) legkésőbb a beérkezését követő napon dönt a kisebbségi választói jegyzékbe vételt megtagadó döntés miatti kifogásról. Elutasító döntése esetén a kifogást haladéktalanul, legkésőbb a beérkezését követő napon továbbítja a helyi bíróságnak, Budapesten a Pesti Központi Kerületi Bíróságnak,
e) legkésőbb a beérkezését követő napon dönt a kisebbségi választói jegyzékbe való felvétel miatti kifogásról. Elutasító döntése esetén a kifogást haladéktalanul, legkésőbb a beérkezését követő napon továbbítja a helyi bíróságnak, Budapesten a Pesti Központi Kerületi Bíróságnak,
f) heti rendszerességgel tájékoztatja az Országos Választási Irodát (a továbbiakban: OVI) a kisebbségi választói jegyzékben szereplő választópolgárok számáról, azt hetente nyilvánosságra hozza.

Területi választási iroda feladata

3. § A területi választási iroda (a továbbiakban: TVI) vezetője ellenőrzi a 2. § (2) bekezdés f) pontjában foglalt feladat végrehajtását.

Országos Választási Iroda feladata

Az OVI kisebbségenként, települési bontásban, hetente közzéteszi a kisebbségi választói jegyzékbe vett választópolgárok számát.

Záró rendelkezések

5. § A választójogosultság nyilvántartásával összefüggő feladatokat e rendelet melléklete állapítja meg.

6. § E rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Melléklet a 25/2006. (V. 5.) BM rendelethez

A választójogosultság nyilvántartásával összefüggő feladatok

I. Tájékoztatás a kisebbségi választói jegyzékbe való felvétel módjáról

1. Az OVI központilag gondoskodik a Ve. 115/E. § (1) bekezdésében meghatározott tájékoztató, valamint a Ve. 11. számú melléklete szerinti kérelemnyomtatvány elkészíttetéséről. Az OVI a kérelemnyomtatvány hátoldalát a választópolgárok kézbesítéshez szükséges adataival - a BM Központi Hivatal (a továbbiakban: BM KH) közreműködésével - megszemélyesíti, és azokat a tájékoztatóval, valamint a nyomtatványok továbbításához szükséges borítékokkal együtt május 10-ig megküldi a TVI részére, amely gondoskodik azok eljuttatásáról a HVI-hez.
2. A HVI illetékességi területén május 31-ig az 1. pont szerinti tájékoztató és kérelemnyomtatvány megküldésével tájékoztatja a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán választójoggal rendelkező, a választás évében október 1-jéig nagykorúvá váló magyar állampolgárokat a kisebbségi választói jegyzékbe való felvétellel kapcsolatos tudnivalókról.

II. A szavazókör(ök) kialakítása

3. A HVI vezetőjének a kisebbségi önkormányzati képviselők választásán a szavazásra az önkormányzati választásoktól eltérő - az egész településre vonatkozó - szavazókört kell kialakítania (a továbbiakban: kisebbségi szavazókör), ha a településen legalább egy kisebbségi választás kitűzésének feltétele július 15-én fennáll. A szavazókört a kisebbségi választói jegyzékbe történő jelentkezés határidejének elteltével kell kialakítani, és a HVI vezetője pótlólag javaslatot tesz a szavazatszámláló bizottság tagjainak megválasztására. Egy szavazókörben több kisebbség is szavazhat. Amennyiben a választópolgárok száma a Ve. 10. § (1) bekezdésében megállapított 1200 főt meghaladja, akkor a kialakított szavazókörrel azonos épületben további szavazókör(öke)t is ki kell alakítani.

III. A választópolgárok kisebbségi választói jegyzékbe vétele

4. A HVI vezetője július 15-ig fogadja a választópolgárok kisebbségi választói jegyzékbe vétel iránti kérelmét.
5. A HVI vezetője a kérelmező állampolgárságát és választójogát a személyiadat- és lakcímnyilvántartás (a továbbiakban: SZL), valamint a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartása alapján ellenőrzi.
6. Az ellenőrzéshez a BM KH 2006. május 31. és július 15. között biztosítja az okmányirodai, valamint - az okmányirodát nem működtető településeken - az anyakönyvezéssel összefüggő egyes feladatok ellátására telepített számítógépeken a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartásának közvetlen elérését.
7. A HVI vezetője naponta, legkésőbb július 15-én határozattal dönt a kérelmező kisebbségi választói jegyzékbe vételéről. Határozatáról a kérelmezőt haladéktalanul értesíti.
a) Fel kell venni a kérelmezőt a kisebbségi választói jegyzékbe, ha a kérelem tartalmazza a törvény szerinti adatokat, a kérelmező magyar állampolgár és a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán választójoggal rendelkezik; ellenkező esetben a kisebbségi választói jegyzékbe való felvételt meg kell tagadni.
b) A kérelmező valamennyi kérelmét el kell utasítani, ha több kisebbség választói jegyzékébe is kéri felvételét, továbbá törölni kell az adatait abból a kisebbségi jegyzékből, amelybe korábban felvételre került.
8. A HVI vezetője haladéktalanul értesíti a kérelmezőt a kisebbségi választói jegyzékbe való felvételt megtagadó határozatáról. A kisebbségi választói jegyzékbe való felvételt megtagadó határozatnak tartalmaznia kell a kisebbségi választói jegyzékbe vétel megtagadásának indokát és annak bizonyítékait, valamint a határozattal szembeni jogorvoslati lehetőségről szóló tájékoztatást is.

IV. A kisebbségi választói jegyzék

9. A kisebbségi választói jegyzéket a HVI vezetője június 1. és július 15. között településen belül kisebbségenként, egy példányban vezeti. A választói jegyzék számítógépen is vezethető. A jegyzéken a Ve. 13. § (2) bekezdés szerinti adatokon túl fel kell tüntetni a kisebbség megnevezését is. A kisebbségi választói jegyzék mintáját a melléklet 1. sz. minta tartalmazza.
10. A 7. a) pont szerinti feltételeknek megfelelő kérelmezőket a HVI vezetője a III. fejezetben leírtak figyelembevételével, a kérelmek elbírálásának sorrendjében veszi fel a megfelelő kisebbségi választói jegyzékbe.
11. Július 15-ét követően - amennyiben a településen ekkor az adott kisebbségi választás kitűzésének feltétele fennáll - a HVI vezetője a jegyzéken szereplő választópolgárokat a II. fejezet szerint kialakított kisebbségi szavazókörbe sorolja az alábbiak szerint:
a) A HVI vezetője - kisebbségenként - a kisebbség választói jegyzékén szereplő választópolgárokat családi és utónevük alapján ABC, azonos nevűek esetén személyi azonosító szerint növekvő sorrendbe rendezi, majd
b) adataikat az így kialakított sorrendben, 1-től kezdődően sorszámozva rávezeti a melléklet 1. sz. minta szerinti választói jegyzékre. A választói jegyzéket egy példányban kell elkészíteni. Amennyiben egy kisebbség választópolgárai több szavazókörbe kerültek besorolásra, az adott kisebbség valamennyi szavazóköri jegyzékét külön kell sorszámozni.
c) A választópolgárok szavazókörbe sorolását követően a kérelmek elbírálási sorrendjének megfelelően összeállított kisebbségi választói jegyzéket a HVI vezetője haladéktalanul megsemmisíti.
12. A HVI vezetője
a) ha július 15-én a települési kisebbségi önkormányzati választás kitűzésének feltétele nem áll fenn, a kérelmek elbírálási sorrendjének megfelelően összeállított kisebbségi választói jegyzéket, illetőleg
b) a 11. pont szerinti ABC sorrendbe rendezett kisebbségi választói jegyzéket
a szavazás eredményének jogerőssé válását - jogorvoslat esetén annak elbírálását - követően haladéktalanul megsemmisíti.

V. A kisebbségi választói jegyzék továbbvezetése

13. A HVI vezetője a 11. pontban foglaltak szerint elkészített kisebbségi választói jegyzék 14-15. pontokban foglaltak szerinti továbbvezetéséhez felhasználja a BM KH által rendelkezésére bocsátott, az SZL-en átvezetett változásokat tartalmazó segédlistát.
14. A kisebbségi választói jegyzékbe július 15. után - a jogorvoslati eljárás során hozott döntés kivételével - nem vehető fel választópolgár.
15. A HVI vezetője
a) törli a kisebbségi választói jegyzékből a választópolgárt, ha
- lakcímét megszünteti (a településen belüli lakcímváltozás kivételével) vagy azt érvénytelenítik,
- időközben más településre/fővárosi kerületbe költözött,
- időközben meghalt,
- választójoga megszűnt;
b) átvezeti a névjegyzék adattartalmát érintő változásokat (pl. névváltozások, településen belüli lakcímváltozás stb.).

VI. A kisebbségi választói jegyzék nyilvánossága, a jegyzékbe felvettek számának továbbítása az OVI részére

16. A kisebbségi választói jegyzék - az abban szereplő választópolgárok száma kivételével - nem nyilvános, abba betekintésre csak a következők jogosultak:
a) a kisebbségi választói jegyzék összeállítása és továbbvezetése, valamint a kisebbségi értesítők elkészítése és megküldése során a HVI tagjai,
b) a jelölt választójogának ellenőrzése során a helyi választási bizottság és a HVI tagjai,
c) a jogorvoslati eljárásban a választási bizottság és a választási iroda tagjai, valamint a bíróság,
d) a szavazás során a szavazatszámláló bizottság, valamint
e) az érintett személy a saját adatait illetően.
17. A kisebbségi választói jegyzékbe történt betekintésről a HVI vezetője nyilvántartást vezet. A nyilvántartás tartalmazza a betekintés jogalapját [a 16. a)-e) pontoknak megfelelően], időpontját, a betekintő személy nevét és lakcímét.
18. A kisebbségi választói jegyzékbe felvett kisebbségi választópolgárok számát a HVI vezetője a helyben szokásos módon (pl. a helyi önkormányzat honlapján, hirdetmény útján stb.) kisebbségenként hetente nyilvánosságra hozza.
19. A kisebbségi választói jegyzékben szereplő választópolgárok számáról a HVI - a kisebbségi választás kitűzéséig - hetente kitölti a melléklet 2. sz. minta szerinti Jelentés nyomtatványt és azt a hét utolsó munkanapján az országgyűlési képviselők választásán adatfeldolgozásra kijelölt okmányirodához továbbítja feldolgozásra. A jelentést abban az esetben is továbbítani kell, ha a választói jegyzéke(ke)n szereplők száma az előző jelentés óta nem változott vagy nulla.
20. Az okmányiroda a 18. pont szerinti Jelentés-t a választás-előkészítő rendszer (a továbbiakban: VER) erre a célra kialakított funkciója segítségével feldolgozza és továbbítja az Országos Választási Iroda (a továbbiakban: OVI) részére.
21. Az OVI hivatalos honlapján településenként, ezen belül kisebbségenként közzéteszi a kisebbségi választói jegyzékbe felvett kisebbségi választópolgárok számát.
22. Az OVI a HVI-k által közölt adatok alapján a VER segítségével kisebbségenként országos „Összesítő statisztikát készít és ezt a honlapon közzéteszi.


Vissza a főoldalra