Jelölő szervezet bejelentése az önkormányzati választáson

A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választását a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek előző általános választását követő ötödik év április, május, június vagy július hónapjában, az európai parlamenti képviselők választásával egyidejűleg kell megtartani.  

A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választásán jelölő szervezetként történő nyilvántartásba vételét a választás kitűzésekor a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában jogerősen szereplő

  • párt,
  • egyéb egyesület (a szakszervezet kivételével), valamint

nemzetiségi szervezet (a párt és szakszervezet kivételével) a párt és a szakszervezet kivételével a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában szereplő olyan egyesület, amelynek alapszabályában - a nemzetiségi önkormányzati választás évét megelőzően legalább 3 éve - rögzített célja az e törvény szerinti, konkrétan megjelölt nemzetiség képviselete.

kérheti.

A párt, az egyesület és a nemzetiségi szervezet (a továbbiakban együtt: jelölő szervezet) jelölő szervezetként történő bejelentésére a P5 jelű formanyomtatvány áll rendelkezésre. A későbbiekben az adatváltozásokat szintén ezen a nyomtatványon kell bejelenteni. A jelölő szervezetet a civil szervezetek bírósági nyilvántartásába jogerősen bejegyzett, képviseletre jogosult személy (a továbbiakban: törvényes képviselő) jelentheti be valamelyik területi választási bizottságnál (a továbbiakban: TVB) vagy a Nemzeti Választási Bizottságnál (a továbbiakban: NVB).

A törvényes képviselőnek – együttes aláírási jog esetén törvényes képviselőknek – saját kezű aláírásával kell ellátnia a P5 jelű formanyomtatványt, amely ezt követően

  • elektronikusan:

a)    az elektronikus ügyintézés szabályai szerint hivatali kapun, vagy cégkapun keresztül,

b)   e-mailen minősített vagy fokozott biztonságú elektronikus aláírással ellátva vagy azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítési szolgáltatással (AVDH) hitelesítve (ha az elektronikusan aláíró a jelölő szervezet képviseletére jogosult),

  • a törvényes képviselő által vagy a törvényes képviselő által már aláírt P5 jelű formanyomtatvány bárki által személyesen,
  • kézbesítési meghatalmazott útján, ha a nyomtatványt a törvényes képviselő korábban kézjegyével ellátta, vagy
  • postai szolgáltató útján

nyújtható be.

A közös jelöltet, illetve listát állítani szándékozó jelölő szervezeteknek külön-külön kell jelölő szervezetként bejelentkezniük a nyilvántartásba vételre illetékes választási bizottságnál.

Ha a jelölő szervezet egyesület, a bejelentéskor nyilatkoznia kell arról, hogy a választói akarat befolyásolására vagy ennek megkísérlésére irányuló tevékenység folytatása céljából külföldi támogatást és belföldi jogi személytől, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezettől származó támogatást, névtelen adományt vagy ezekből származó vagyonelemet az adott választás vonatkozásában nem használ fel.

Ha a jelölő szervezet nemzetiségi szervezet, a bejelentéskor nyilatkoznia kell arról, hogy megfelel a nemzetiségi szervezettel szemben a nemzetiségek jogairól szóló törvényben támasztott követelményeknek (alapszabályában a nemzetiségi önkormányzati választás évét megelőzően legalább 3 éve – tehát a 2024. évi választásokat alapul véve 2021. január 1-jétől – rögzített célja legyen az adott nemzetiség képviselete).

  • P5 jelű formanyomtatványon kell feltüntetni a jelölő szervezet hivatalos nevét, amelynek minden esetben meg kell egyeznie a jelölő szervezet civil szervezetek bírósági nyilvántartásában jogerősen szereplő nevével, amely itt érhető el.

    A formanyomtatványon lehetőség van rögzíteni a jelölő szervezet internetre, illetve szavazólapra kerülő rövidített nevét is, amely elsődlegesen a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában szereplő rövidített név, ennek hiányában a bejelentésekor megjelölt egyéb rövidített név, amely

    • nem lehet azonos más szervezetnek a civil szervezetek bírósági nyilvántartásába vagy a jelölő szervezetek, jelöltek és listák nyilvántartásába már bejegyzett nevével vagy rövidített nevével,
    • nyelvtani kapcsolatban áll a jelölő szervezet hivatalos nevével (pl. rövidítése vagy abból képzett mozaikszó), vagy logikai kapcsolatot mutat a jelölő szervezet tevékenységével. 

    A rövidített név a szavazólapon csak akkor lesz megjeleníthető, ha azt a jelölő szervezet a bejelentéskor kéri. A határidő jogvesztő, vagyis elmulasztása esetén a bejelentést követően kért rövidített név már kizárólag a tájékoztató felületen kerül megjelenítésre, a szavazólapon nem.

  • A jelölő szervezet a bejelentés alkalmával csatolhatja az emblémáját (jelképét) is. Az embléma (jelkép) az interneten színes, a szavazólapon szürkeárnyalatos formában jelenik meg. Az embléma (jelkép) bejelentésére megállapított határidő jogvesztő, azaz az embléma (jelkép) – a rövidített névhez hasonlóan – csak akkor lesz megjeleníthető a szavazólapon, ha azt a jelölő szervezet a bejelentéskor a P5 jelű formanyomtatványon kéri.

    Fontos figyelemmel lenni továbbá arra, hogy a Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi CCII. törvény 5. § (1) bekezdése szerint jelölő szervezet jelképként vagy annak részeként Magyarország címerét és annak elkülöníthető elemeit (címerpajzs és Szent Korona) nem használhatja. Emellett az egyes települések címerének, jelképének használata során szintén be kell tartani a vonatkozó önkormányzati rendelet előírásait is.

  • A jelölő szervezetet bármely TVB-nél vagy az NVB-nél kell bejelenteni a P5 jelű formanyomtatvány benyújtásával az alábbiak szerint:

    • elektronikusan:

    a)    az elektronikus ügyintézés szabályai szerint hivatali kapun, vagy cégkapun keresztül,

    b)   e-mailen minősített vagy fokozott biztonságú elektronikus aláírással ellátva vagy azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítési szolgáltatással (AVDH) hitelesítve (ha az elektronikusan aláíró a jelölő szervezet képviseletére jogosult),

    • a törvényes képviselő által vagy a törvényes képviselő által már aláírt P5 jelű formanyomtatvány bárki által személyesen,
    • kézbesítési meghatalmazott útján, ha a nyomtatványt a törvényes képviselő korábban kézjegyével ellátta, vagy
    • postai szolgáltató útján.

    A bejelentett szervezet létezését és adatainak hitelességét a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában a Területi Választási Iroda (a fővárosban a Fővárosi Választási Iroda), illetve a Nemzeti Választási Iroda ellenőrzi.

    A jelölő szervezetek nyilvántartásba vételére a TVB-k és az NVB jogosultak. A TVB-k – a fővárosban a Fővárosi Választási Bizottság (a továbbiakban: FVB) – az NVB-vel egyezően, országos illetékességgel veszik nyilvántartásba a jogszabályi kritériumokat teljesítő szervezeteket.

    Amennyiben a jelölő szervezet bejelentése minden jogszabályi feltételnek megfelel, azt a TVB (az FVB) vagy az NVB – amelynél a jelölő szervezetet bejelentették – legkésőbb a bejelentést követő negyedik napon nyilvántartásba veszi.

    Adott szervezet a nyilvántartásba vételről szóló határozat jogerőre emelkedését követően jogosult a választási eljárásban mint jelölő szervezet részt venni, ettől kezdve jogosult ajánlóívet igényelni, és egyéb cselekményeket, jognyilatkozatokat tenni.

  • A nemzetiségi jelölő szervezet kérheti, hogy a szavazólap a hivatalos nevét és a rövidített nevét a nemzetiség nyelvén is tartalmazza. Ebben az esetben a jelölő szervezet bejelentésekor a P5 jelű formanyomtatványhoz csatolni szükséges a jelölő szervezet nemzetiségi nevét tartalmazó fájlt is.

  • A P5 jelű formanyomtatványt kizárólag a törvényes képviselő írhatja alá, aki a P5 jelű formanyomtatványon a jelölő szervezettel kapcsolatos nyilatkozat megtételére jogosult képviselőt nevezhet meg (a továbbiakban: meghatalmazott).

    A törvényes képviselő, valamint a  meghatalmazott további meghatalmazottakat jelenthet be a jelölő szervezetet nyilvántartásba vevő választási bizottságnál. A közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt (csoportos) meghatalmazásokat valamely területi választási irodához vagy a Nemzeti Választási Irodához kell eljuttatni hivatali időben. A képviseleti jogosultság tovább-delegálásához használható meghatalmazás mintája itt érhető el.

Megosztom ismerőseimmel

Megosztás LinkedIn-en
Megosztás E-mail-ben