7. A VISZ rendelkezésére álló információk


A VISZ nem tudja feladatát ellátni, ha nem állnak rendelkezésére a válaszadáshoz szükséges, naprakész információk. Ezek az információk részben az egész országban egységesek, részben azonban helyi jellegűek.

Az országosan egységes információk közül a választási jogszabályok és az Országos Választási Bizottság állásfoglalásai a Magyar Közlönyben megjelennek. Beszerzésükről minden önkormányzatnak magának kell gondoskodnia.

Az egyéb országos információkat az Országos Választási Iroda OVI vezetői intézkedésben, körlevélben vagy kiadvány formájában juttatja el a választási irodákhoz. A választási irodák vezetőinek felelőssége, hogy a választópolgárokat, jelölő szervezeteket érintő információkat a VISZ munkatársai is megismerjék.

Az információk beszerzését megkönnyíti, hogy a jogszabályok és kiadványok szövege letölthető formában az Országos Választási Iroda honlapján megtalálható.

A helyi jellegű információkat az önkormányzati hivataloknak maguknak kell beszerezniük.

Ezek közül a legfontosabb információk a teljesség igénye nélkül:

– a helyi, illetve területi választási bizottság címe, telefon és fax száma,

– a helyi, illetve területi választási iroda vezetőinek hivatali címe, telefon és fax száma,

– a választási jogorvoslat elbírálására illetékes bíróság címe és telefonszáma,

– a választási bizottság ülésének helye, időpontja,

– az egyes jelölési fajtákon belül a jelöltté váláshoz szükséges ajánlások száma,

– noha a jelenleg hatályos választási törvények nem tartalmazzák azt a korábbi szabályt, miszerint „a polgármester köteles a jelöltek számára azonos feltételekkel tájékoztatást adni a településfejlesztéssel, költségvetéssel összefüggő tényekről, adatokról”, a település, illetve a megye helyzetével kapcsolatos információk közérdekű adatnak minő-sülnek, amelyeket az érdeklődők rendelkezésére kell bocsátani az erre vonatkozó törvény szabályai szerint. Célszerű felmérni, hogy a választási kampányra tekintettel milyen információkat igényelhetnek a jelöltek és jelölő szervezetek, s ennek megfelelően gondoskodni kell arról, hogy ezeket az adatokat minél hamarabb az érdeklődők rendelkezésére bocsáthassák,

– a bejelentett és nyilvántartásba vett jelöltek, listák adatai,

– névjegyzék, amennyiben a közszemlére tételt a VISZ-ben oldják meg,

– a választókerületek és szavazókörök területének leírása, szavazókörök címjegyzéke,

– a választás napján a részvételi adatok,

– a választási eredményeket tartalmazó közlemények. A VISZ keretében lehet közszem-lére tenni a szavazóköri- és eredményjegyzőkönyveket.