2. A VISZ által nyújtott információk köre

2.1. A választással összefüggő általános információk

A VISZ jogi felvilágosítást nyújt az alábbiakról:

– A választási eljárás országosan egységes határidőiről az e tárgyban kiadott BM rendelet alapján. Az érdeklődők figyelmét fel kell hívni arra, hogy a választási eljárási törvényben szabályozott határidők jogvesztő jellegűek.

– A választójog gyakorlásával kapcsolatos fontosabb kérdésekről (választójogosultság, választójog gyakorlásának eljárási feltételei, igazolás kiadásának feltétele, a szavazáshoz szükséges okmányok, stb.).

– A jelölt- és listaállítások szabályairól, az ehhez szükséges ajánlások számáról, az összeférhetetlenségi szabályokról, a jelöltbejelentéshez szükséges iratokról, stb.

– A választási eredmények kiszámításának szabályairól.

– A jogorvoslat általános és speciális szabályairól, fórumrendszeréről, igénybevételének feltételeiről.

– A kisebbségi önkormányzati választás kezdeményezésével, kitűzésével és a jelöltállítással kapcsolatos kérdésekről, a választás speciális szabályairól.

A VISZ-hez fordulók tájékoztatást kapnak továbbá:

– a nyilvántartásba vett jelöltekről (jelölő szervezetek által állított jelöltekről), listákról, illetőleg arról, ha valamelyik jelöltet, listát nem vették nyilvántartásba,

– a választási bizottságok megválasztásának szabályairól,

– a választási kampány szabályairól,

– szavazás napján a megjelent választópolgárok számáról,

– a szavazás és eredménymegállapítás módjáról.


2.2. A választás lebonyolításával kapcsolatos technikai kérdések

A VISZ-nek ismernie kell:

– a választási bizottságok székhelyét, címét, telefonszámát,

– a területi és az Országos Választási Iroda, az országos kisebbségi önkormányzatok címét, telefonszámát,

– a jogorvoslati fórumok – beleértve a bíróságok – címét, telefonszámát,

– a településen belüli egyéni választókerületek, szavazókörök sorszámát, területi beosztását (mely lakcímek melyik szavazókörhöz tartoznak), a szavazókörök címeit,

– a névjegyzékkel, illetve a népességnyilvántartással kapcsolatos információkat: a választópolgár szerepel-e vagy sem a névjegyzékben. Arról, hogy egy polgár miért nem szerepel a névjegyzékben, csak a jegyző adhat felvilágosítást. A VISZ-nek kell választ adnia arra is, hogy a polgár hova fordulhat, ha személyi adataiban hibát észlel.

– Ismernie kell az okmányirodák címeit, telefonszámát, nyitva tartását. A választások miatt a nyitva tartásban a megszokotthoz képest lehetnek változások, melyről a VISZ-nek információval kell rendelkeznie.

2.3. A helyi választási eseményekre vonatkozó információk

A helyi választási iroda vezetője folyamatosan tájékoztatja a lakosságot a média útján az aktuális választási tudnivalókról. A VISZ nyilvántartja a sajtótájékoztatók időpontját, témáját és további felvilágosítást, technikai segítséget ad a lakosság, illetve a sajtó részére.

2.4. A választási eredményekre vonatkozó információk

A VISZ a választás napján és éjszakáján folyamatosan működik és a rendelkezésére álló rész-vételi és eredményadatokat, a megválasztott képviselők nevét, stb. – a helyi és országos információk, a választási bizottságok közleményei alapján – az érdeklődők rendelkezésére bocsátja.

A VISZ-eknek nagyobb érdeklődésre kell felkészülniük, mint az országgyűlési választáskor, mert az önkormányzati választások részletes adatait országosan nem teszik közzé.