ELŐSZÓ


Az önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a helyi kisebbségi önkormányzati képviselők 2002. október 20-án sorra kerülő választása a helyi közélet egyik legfontosabb eseménye, amelyet kiemelt érdeklődés kísér a településen lakó választópolgárok és az ott működő jelölő szervezetek részéről egyaránt.

Az érdeklődő választópolgárok és mindazok, akik jelöltként kívánnak indulni az önkormányzati választásokon a választási eljárás jogi szabályaitól kezdve a jelöltekre vonatkozó összeférhetetlenségi szabályokig és az önkormányzat gazdálkodásával kapcsolatos adatokig, a legkülönfélébb információkra kíváncsiak.

Ezen információs igényeknek csak szervezett keretek között lehet hatékonyan megfelelni és ezáltal rászolgálni az érintettek megelégedésére. Az Országos Választási Iroda e módszertani útmutatóval kíván segítséget nyújtani a választási információs szolgálatok (a továbbiakban: VISZ) szervezeti kialakításához, működéséhez.

A füzetben megfogalmaztuk a leggyakoribb kérdéseket és az arra adandó válaszokkal próbáltuk a helyi választási iroda munkatársait segíteni feladatuk ellátásában. A Belügyminisztérium Önkormányzati Főosztálya rendelkezésünkre bocsátotta az összeférhetetlenséggel kapcsolatos, hozzájuk intézett legfontosabb kérdéseket, valamint az azokra adott válaszokat. Segítségükkel kiadványunkban közreadjuk a különféle törvényekben található összeférhetetlenségi szabályokról készült összeállítást is.

A törvényi rendelkezések bonyolultságára tekintettel szükségesnek tartjuk felhívni a figyelmet arra, hogy a jelöltség vállalása előtt a választópolgárok tájékozódjanak munkáltatójuknál, illetőleg az illetékes minisztériumnál, konkrét jogi helyzetükre vonatkozóan.

Kiadványunk az önkormányzati választásra vonatkozó kiterjedt joganyagban való tájékozódást kívánja elősegíteni. Természetesen a benne foglaltak az Alkotmánybíróság 60/1992. (XI.17.) határozatának megfelelően tájékoztató jellegűek, azoknak jogi hatása nincs.


Rytkó Emília            
az Országos Választási Iroda
vezetője