Előszó

A Magyar Köztársaság Elnöke a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választását 2002. október 20. napjára tűzte ki.

Az 1990-ben visszaállított önkormányzati rendszer lehetővé teszi, hogy a választópolgárok helyi közössége az önkormányzatok útján intézze a helyi ügyek széles körét. Ez egyrészt közvetlenül helyi népszavazások és népi kezdeményezések útján, másrészt közvetett módon, azaz önkormányzati képviselők választásával valósul meg.

Az önkormányzati képviselők és polgármesterek négyévenként sorra kerülő választása, egyik garanciális eleme az önkormányzatiságnak.

Fontosnak tartjuk, hogy a leendő képviselők, polgármesterek munkájának elősegítése érdekében tömör tájékoztatást nyújtsunk a helyi önkormányzati rendszerről, az önkormányzati tisztségviselők jogállásáról, feladatairól.

A szigorodó jogi szabályozásra tekintettel, érzékelve az ez irányú érdeklődés növekedését, a Belügyminisztérium Önkormányzati Főosztályával közösen összeállítást bocsájtunk közre a legfontosabb összeférhetetlenségi szabályokról. A törvényi rendelkezések bonyolultsága miatt szükségesnek tartjuk felhívni a figyelmet arra, hogy a jelöltség vállalása előtt a választópolgárok tájékozódjanak munkáltatójuknál, illetőleg az illetékes minisztériumnál, konkrét jogi helyzetükre vonatkozóan.

Kiadványunk a terjedelmes és bonyolult joganyagban való tájékozódást kívánja elősegíteni. Természetesen a benne foglaltak az Alkotmánybíróság 60/1992. (XI.17) határozatának megfelelően tájékoztató jellegűek, azoknak jogi hatása nincs.

                                                                    


Rytkó Emília

Országos Választási Iroda Vezetője