Az országos kisebbségi önkormányzat megválasztása

Az országos kisebbségi önkormányzatot az elektorok gyűlése választja meg. Elektor minden települési és fővárosi kerületi önkormányzati képviselő, akit kisebbségi képviselőként választottak meg, a helyi (települési, fővárosi kerületi és fővárosi) kisebbségi önkormányzati képviselő, a szószóló, a kisebbséghez tartozó polgármester, valamint a külön erre a célra választott elektorok (lásd Az elektorválasztás című fejezetet!).

Az elektorok gyűlése

Az elektorok gyűlését az Országos Választási Bizottság hivatalból hívja össze, feltéve, hogy az elektorok száma eléri a 14 főt. A gyűlést 2002. december 19. és 2003. február 17. között kell megtartani.

Az országos kisebbségi önkormányzatot megválasztó elektorok gyűlése akkor határozatképes, ha legalább az elektorok fele (de legkevesebb 14 elektor) megjelenik. (Korábban 75 %-os részvétel volt a határozatképesség feltétele, de egy 2000-ben elfogadott törvénymódosítás enyhítette ezt a követelményt.) Ha a gyűlésen ennél kevesebben jelennek meg, az Országos Választási Bizottság egy alkalommal ismételten összehívja a gyűlést.

Az elektorok gyűlése először levezető elnököt és szavazatszámláló bizottságot választ, majd meghatározza a megválasztandó közgyűlés létszámát 13 és 53 fő között.

A gyűlésen jelen lévő elektorok maguk közül ajánlhatnak jelöltet, akinek jelöléséről rögtön nyílt szavazással dönt a gyűlés: az kerülhet fel a szavazólapra, aki a jelenlévő elektorok legalább 10 %-ának a támogatását megkapja. A jelölés akkor eredményes, ha legalább annyi jelölt van, mint a közgyűlés korábban megállapított létszáma – ellenkező esetben a közgyűlés létszámát az elektorok gyűlése lecsökkentheti.

A jelöltek neve mellett jelölő szervezetként azt a szervezetet kell feltüntetni, amely a jelöltet a 2002. október 20-i választáson (vagy az elektorválasztó gyűlésen) állította. Aki akkor független jelölt volt, az most is független jelöltként kerül a szavazólapra, vagy vállalhatja valamelyik kisebbségi szervezet képviseletét (a szervezet hozzájárulásával), ha az erről szóló nyilatkozatot a gyűlést megelőző 3. napig benyújtja az Országos Választási Irodához. Két vagy több kisebbségi szervezet ugyancsak a gyűlést megelőző 3. napig kérheti, hogy közös név alatt szerepeljenek a szavazólapon.

Az elektorok több jelöltre is szavazhatnak, de legfeljebb annyira, amennyi a megválasztható közgyűlési tagok száma (ez a szám a szavazólapon is fel lesz tüntetve).

A legtöbb szavazatot elérő jelöltek kerülnek be az országos kisebbségi önkormányzatba. Szavazategyenlőség esetén sorsolás dönt.

Az országos kisebbségi önkormányzat elnökét nem az elektorok gyűlése választja meg, hanem az önkormányzat közgyűlésének alakuló ülésén a közgyűlés tagjai.