A megyei önkormányzati képviselők választása


A megyei közgyűlés tagjait a pártok, társadalmi szervezetek, kisebbségi szervezetek által állított listákról választják a választópolgárok. A megyei választáson a kisebbségek nem részesülnek kedvezményben.

Minden megye területét két választókerületre kell osztani: az egyikbe a 10 000 vagy annál kevesebb lakosú települések, a másikba a 10 000-nél több lakosú települések tartoznak (a megyei jogú városok kivételével, amelyek nem vesznek részt a megyei önkormányzat létrehozásában).

A megyei választáson csak a bíróság által bejegyzett párt, társadalmi szervezet, kisebbségi szervezet listáján lehet jelöltként indulni, független jelöltként nem. A pártok, társadalmi szervezetek, kisebbségi szervezetek – közös ajánlószelvények alapján – közös listát is állíthatnak.

Az ajánlás

A megyei lista állításához a választókerület választópolgárai 0,3 %-ának ajánlása szükséges. A listaállításhoz szükséges ajánlások konkrét számát a területi választási iroda teszi közzé 2002. augusztus 21-e után.

Az ajánlószelvényeket a választópolgárok 2002. augusztus 23-áig kapják meg, a jelölő szervezetek megbízottai a kézbesítést követően azonnal megkezdhetik az ajánlásgyűjtést a választókerület területén belül. A megyei lista ajánlására a fehér ajánlószelvény szolgál. Az ajánlószelvényt akár a választópolgár, akár annak jelenlétében az ajánlást gyűjtő személy kitöltheti, azonban – kitöltését követően – saját kezűleg az ajánló választópolgárnak kell aláírnia.

Az ajánlószelvények összegyűjtése során figyelemmel kell lenni a törvényi előírások betartására. Ezek szerint nem gyűjthető ajánlószelvény

a)      munkahelyen munkaidőben vagy munkaviszonyból, illetőleg munkavégzésre irányuló más jogviszonyból fakadó munkavégzési kötelezettség teljesítése közben,

b)      a fegyveres erőknél és a rendvédelmi szerveknél szolgálati viszonyban levő személytől a szolgálati helyen vagy szolgálati feladat teljesítése közben,

c)      tömegközlekedési eszközön,

d)      állami és helyi önkormányzati szervek hivatali helyiségében.

Az ajánlásért az ajánlónak vagy rá tekintettel másnak előnyt adni vagy ígérni, valamint az ajánlásért előnyt kérni, illetőleg előnyt vagy annak ígéretét elfogadni tilos. A jelölő szervezet természetesen fizethet „honoráriumot” az ajánlást gyűjtő személynek (de sohasem az ajánlást adó választópolgárnak!).

Képviselőjelölt az lehet, aki

a)      magyar állampolgár,

b)      betöltötte 18. életévét vagy azt megelőzően házasságot kötött,

c)      bejelentett magyarországi lakóhellyel rendelkezik (vagy akinek nincs – sem Magyarországon, sem külföldön – lakóhelye, az bejelentett, érvényes magyarországi tartózkodási hellyel rendelkezik),

d)      nem áll cselekvőképességet korlátozó vagy kizáró, a közügyek gyakorlásától eltiltó, kényszergyógykezelést elrendelő jogerős ítélet hatálya alatt, vagy nem tölti szabadságvesztés-büntetését.

A megyei lista bejelentése

2002. szeptember 27-én 16.00 óráig lehet az összegyűjtött ajánlószelvényeket leadni a területi választási irodában az L1, L2 és L4 jelű nyomtatványokkal együtt. A minimálisan szükségesnél feltétlenül érdemes valamivel több ajánlószelvényt leadni az esetleg – választójogosultság hiánya, többes ajánlás vagy más ok miatt – érvénytelen ajánlások kiesésének kompenzálására.

A listára a jelölő szervezet bármely választópolgárt felvehet jelöltként (legfeljebb háromszor annyit mint a listán megszerezhető mandátumok száma), az általa kívánt sorrendben. Egy személy csak egy megyei listán indulhat képviselő-jelöltként, azonban a jelöltségnek nem feltétele, hogy ugyanazon megyében rendelkezzen lakóhellyel.

A lista bejelentése előtt magát a jelölő szervezetet (párt, társadalmi szervezet, kisebbségi szervezet) kell nyilvántartásba vetetni a P1 jelű nyomtatványon (ha a szervezet másik megyében nem állít listát és nem indít jelöltet, akkor a megyei választási bizottságnál, ha más megyében is indul, akkor az Országos Választási Bizottságnál). A szervezet bejelentéséhez csatolni kell a megyei/fővárosi bíróság által kiadott, jogerősítő záradékkal ellátott, a szervezet bírósági nyilvántartásba-vételéről szóló végzést. Egy szervezetet elegendő egyszer nyilvántartásba venni az önkormányzati választásokra, akkor is, ha akár több helyen többféle jelöltet vagy listát is kíván állítani.

Delegálás a választási bizottságokba

Az a jelöltállító szervezet, amely megyei listát indít a képviselő-választáson, mind a területi választási bizottságba, mind pedig az adott választókerület összes szavazatszámláló bizottságba megbízhat egy-egy tagot (2002. október 4-ig).

E bizottsági tagok a többi taggal megegyező jogokkal (pl. szavazati joggal is) rendelkeznek. Fontos, hogy – a szavazás menetének figyelemmel kísérése, a szavazatszámlálásban való részvétel céljából – lehetőség szerint a szavazatszámláló bizottságokban is, és a megyei választás eredményét megállapító területi választási bizottságban is saját megbízottal rendelkezzenek a jelölő szervezetek.

A szavazás

A jelölő szervezetek listái a területi választási bizottság által kisorsolt sorrendben szerepelnek a szavazólapon.

Az L1 nyomtatványon lehet kérni, hogy a szavazólapon a szervezet nevének rövidítése is szerepeljen (feltéve, hogy a szervezet bejelentésekor azt a P1 nyomtatványon megadták).

A választópolgárok 1 listára szavazhatnak.

A mandátumkiosztás

A mandátumok kiosztásában csak azok a listák vehetnek részt, amelyek a választókerületben leadott érvényes szavazatok több mint 4 %-át elérték.

A mandátumszámítás módja:

Minden megyei lista neve alatt képezni kell egy számoszlopot: az első szám a lista szavazatai osztva 1,5-del, a második a szavazatok osztva 3-mal, a következő a szavazatok osztva 5-tel és így tovább. Ezt követően meg kell keresni a táblázatban előforduló legnagyobb számot – amelyik lista számoszlopában találjuk, az a lista kapja az első mandátumot; amelyik lista oszlopában a következő legnagyobb szám van, az kapja a második mandátumot; addig kell ezt az eljárást folytatni, amíg valamennyi mandátum kiosztásra kerül.

**

Példa:

Egy 150 000 lakosú megyei választókerületben 6 képviselőt választanak a megyei közgyűlésbe. A választáson 5 szervezet állít megyei listát. Az listákra leadott 100 000 érvényes szavazat az öt lista között a következőképpen oszlik meg:

 

Lista1                      40 000

Lista2                      30 000

Lista3                      10 400

Lista4                      16 000

Lista5                         3600

 

Mivel „Lista5” szavazatainak száma nem haladta meg a szavazatok 4 %-át (azaz 4000 szavazatot), „Lista5” a mandátumkiosztásban nem vehet részt.

 

 

A táblázatban előforduló legnagyobb szám a 26 667, „Lista1” oszlopában található, ezért „Lista1” kapja az első mandátumot. A következő legnagyobb szám a „Lista2” oszlopában lévő 20 000, ezért a második mandátum „Lista2”-é stb. A hat kiosztható mandátum a következőképpen oszlik meg a listák között:

 

Lista1                               3

Lista2                               2

Lista3                               0

Lista4                               1

**

A lista által megszerzett mandátumot a jelöltek közül a listán előrébb szereplő jelölt szerzi meg.