Előszó


A Magyar Köztársaság Alkotmánya előírja, hogy négyévente meg kell tartani a helyi önkormányzatok képviselő-testületének és polgármesterének választását. A Magyarországon elismert nemzeti és etnikai kisebbségi közösségeknek (a bolgár, a cigány, a görög, a horvát, a lengyel, a német, az örmény, a román, a ruszin, a szerb, a szlovák, a szlovén és az ukrán) ugyancsak az Alkotmányban biztosított joga, hogy helyi és országos önkormányzatokat hozzanak létre.

A Magyar Köztársaság elnöke 106/2002. (VII. 12.) KE határozatával 2002. október 20-ára, vasárnapra tűzte ki a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választását. Ezen a napon a települések polgármestere és képviselő-testülete mellett nemcsak megyei vagy fővárosi önkormányzatot és Budapesten főpolgármestert, hanem - erre irányuló kezdeményezés esetén - helyi kisebbségi önkormányzatokat is választhatunk.

Ez a kiadvány azzal a szándékkal készült, hogy áttekintést adjon arról, hogy a nemzeti és etnikai kisebbségekhez tartozó választópolgárok és a kisebbségi szervezetek, egyesületek milyen módon juthatnak intézményesített képviselethez annak érdekében, hogy sajátos érdekeiket a helyi önkormányzás szintjén megjeleníthessék.

A "Választási füzetek" című kiadványsorozat jelen száma egyrészt bemutatja, hogy a helyi önkormányzatokban hogyan juthatnak mandátumhoz a nemzeti és etnikai közösségek - akár az általános szabályok szerint, akár kedvezményes módon -, másrészt a helyi kisebbségi önkormányzatok létrehozásának módjáról, eljárási szabályairól is részletes eligazítást nyújt.

Az 1998. évi önkormányzati választások óta a választási jogszabályokban nem történt a választópolgárokat, jelölteket vagy jelölő szervezeteket érintő érdemi változás, így a négy évvel ezelőtt már megismert jogszabályi környezet szolgál a 2002. évi választások hátteréül is.

A 2002. évi önkormányzati választások napján az önkormányzati képviselőkre vonatkozó új összeférhetetlenségi szabályok lépnek hatályban, amelyeket természetesen a helyi kisebbségi önkormányzatok tagjaira is alkalmazni kell. E szabályokat külön fejezetben foglaljuk össze.

A könnyebb áttekinthetőség kedvéért az általános, valamennyi jelöltre, jelölő szervezetre vonatkozó szabályokat normál betűkkel, míg a speciálisan a kisebbségekre irányadó rendelkezéseket dőlt szedéssel jelenítettük meg. A szövegben hivatkozott nyomtatványok, valamint a szavazólapok mintái a kiadvány végén megtalálhatók.

A 2002. évi önkormányzati választásokon a következő jogszabályokat kell alkalmazni:

ˇ 1990. évi LXIV. törvény a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról (Övjt.),
ˇ 1997. évi C. törvény a választási eljárásról (Ve.),
ˇ 20/2002. (VIII. 1.) BM rendelet a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény végrehajtásáról az önkormányzati választásokon,
ˇ 18/2002. (VII. 24.) BM rendelet a 2002. évi önkormányzati választások határidőinek és határnapjainak megállapításáról,
ˇ 1993. évi LXXVII. törvény a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól,
ˇ 46/1998. (X. 21.) a fővárosi és az országos kisebbségi önkormányzatok megválasztásának eljárási rendjéről,
ˇ 2000. évi XCVI. törvény a helyi önkormányzati képviselők jogállásának egyes kérdéseiről.

Reméljük, hogy az Országos Választási Iroda és a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal jelen közös kiadványa is hozzájárul ahhoz, hogy az autentikus kisebbségi közösségek élni tudjanak törvényadta lehetőségeikkel a települési önkormányzati és a kisebbségi önkormányzati választások során is.

Kiadványunk a terjedelmes és bonyolult joganyagban való tájékozódást kívánja elősegíteni, a benne foglaltak - az Alkotmánybíróság 60/1992. (XI. 17.) határozatának megfelelően - tájékoztató jellegűek, azoknak jogi hatása nincs.

 

Rytkó Emília 
az Országos Választási Irodavezetője     
 Heizer Antal
a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatalelnöke