ELŐSZÓ


A Magyar Köztársaság Elnöke a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választását 2002. október 20. napjára tűzte ki. Ezen a napon választják meg, erre irányuló eredményes kezdeményezés esetén a nemzeti és etnikai kisebbségek is helyi önkormányzataikat.

Az 1990-ben visszaállított önkormányzati rendszer lehetővé teszi, hogy a választópolgárok helyi közössége az önkormányzatok útján intézze a helyi ügyek széles körét. Ez egyrészt közvetlenül helyi népszavazások és népi kezdeményezések útján, másrészt közvetett módon, azaz önkormányzati képviselők választásával valósul meg.

Az önkormányzati képviselők és polgármesterek négyévenként sorra kerülő választása, egyik garanciális eleme az önkormányzatiságnak.

A helyi önkormányzati és helyi kisebbségi önkormányzati választáson választójoggal rendelkeznek azok a nagykorú magyar állampolgárok, akiknek lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye Magyarországon van. Szavazóként részt vehetnek a választáson, a Magyarországon bevándoroltként élő külföldi állampolgárok is, ők azonban nem választhatók meg képviselővé, polgármesterré. Szavazatát a választáson az a választójogosult adhatja le, aki október 20-án Magyarországon tartózkodik.

Fontosnak tartjuk, hogy a jelöltség vállalásáról szóló döntés meghozatalát elősegítendő képet nyújtsunk a szigorodó összeférhetetlenségi szabályokról, melyet különösen időszerűvé tesz az erről szóló 2000. évi XCVI. törvény hatályba lépése.

A legfontosabb összeférhetetlenségi szabályokról készült összeállítást a Belügyminisztérium Önkormányzati Főosztályának segítségével bocsátjuk közre. A törvényi rendelkezések bonyolultságára tekintettel szükségesnek tartjuk felhívni a figyelmet arra, hogy a jelöltség vállalása előtt a választópolgárok tájékozódjanak munkáltatójuknál, illetőleg az illetékes minisztériumnál, konkrét jogi helyzetükre vonatkozóan.

A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek valamint a helyi kisebbségi önkormányzati képviselők választásán az alább felsorolt jogszabályok mérvadóak.

– A Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény 44.§, 70.§, 71.§;

– A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 1990. évi LXIV. törvény;

– A nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló 1993. évi LXXVII. törvény;

– választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény;

– A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény;

– A helyi önkormányzati képviselők jogállásának egyes kérdéseiről szóló 2000. évi XCVI. törvény;

– A polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról szóló 1994. évi LXIV. törvény;

– 18/2002. (VII. 24.) BM rendelet a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a helyi kisebbségi önkormányzatok tagjainak 2002. október 20. napjára kitűzött választása eljárási határidőinek és határnapjainak megállapításáról;

– 20/2002. (VIII. 1.) BM rendelet a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény végrehajtásáról a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán;

– 10/1998. (II. 20.) BM rendelet a választási adatszolgáltatásért fizetendő igazgatási szolgáltatási díjakról

Kiadványunk az önkormányzati választásra vonatkozó kiterjedt joganyagban való tájékozódást kívánja elősegíteni. Természetesen a benne foglaltak az Alkotmánybíróság 60/1992. (XI.17) határozatának megfelelően tájékoztató jellegűek, azoknak jogi hatása nincs.

                                                                                               

                                                                                               Rytkó Emília
                                                                                           
az Országos Választási Iroda
                                                                                               vezetője