7.    A számítógépes adatfeldolgozó
rendszerek

A 2002. évi önkormányzati választások lebonyolítása – az országgyűlési képviselő választásokon már sikeresen vizsgázott – okmányirodai infrastruktúrán történik.

A rendszerek fejlesztésénél – felhasználva mind az 1998. évi választások, mind pedig a 2002. évi országgyűlési választások tapasztalatait – az integrált megoldások kialakítása a cél, amelyek a közös és egységes, központi szinten megvalósított adatbázison alapulnak.

A választás informatikai rendszerei lefedik a teljes választási folyamatot, a név­jegy­zék-készítéstől a végleges jogi eredmény megállapításáig.

Az okmányhálózat használata és az alkalmazások integrált kialakítása biztosítja a ki­tű­zött célok megvalósulását:

        folyamatos, nulla hibával történő üzemelés,

        a választás eredmény gyors és hiteles megállapításának támogatása,

        a választás tisztaságának megőrzése, a választási alapelvek érvényesülése,

        folyamatos tájékoztatás a választási szervek, pártok, jelölő szervezetek, média, és a választópolgárok felé.

A következőkben a választást támogató főbb informatikai rendszerek leglényegesebb funk­ciót ismertetjük. A később ismertetésre kerülő rendszereken túl még számos, kisebb rendszer üzemel, és biztosítja a tájékoztatási, vezetési és más, speciális igé­nyek kielégítését, mint például a közszolgálati televíziók adástámogató rendszere, a vá­lasztástörténeti adatbázis, a kiadványkészítés, a pénzügyi infor­má­ciós rendszer, valamint a belső ügyviteli rendszer. (1.sz.ábra)

7.1.      A körzetesítést, névjegyzék-készítést és kezelést, valamint a választójoggal nem rendelkezők nyilvántartását (NESZA) kezelő rendszer

A rendszer képes a korszerűsített népesség-nyilvántartó rendszer megyei adatbázisán a körzetesített adatállományok fogadására és átadására. Kezeli a központi rendszerből érkező, választójoggal nem rendelkezők ál­lo­mányát.

A programrendszer lehetővé teszi a névjegyzékek, értesítőszelvények nyomtatását centralizált, és decentralizált (helyi önkormányzati nyomtatási lehetőség) működési módban.

A rendszer fel van készítve a pártok, a választási szervek, valamint más szolgáltatás igénylésére jogosultak részére statisztikai jellegű adatszolgáltatási igények kielégítésére.

7.2.      A jelöltajánlást ellenőrző rendszer

A jelöltajánlás ellenőrzést az idei országgyűlési képviselő választásnál alkalmazott módszerrel történik, azzal a különbséggel, hogy a helyi ajánlások ellenőrzését lokálisan is el lehet végezni, amennyiben egyes helyi választási irodák ezt igénylik.

A jelöltajánlás ellenőrző rendszer képes lesz a jelöltek által benyújtott ajánlószelvények rögzítésére, számítógéppel támogatott ellenőrzésére, amely az okmányirodai székhely települések polgármesteri hivatalában történik, a megyei Közigazgatási Hivatalokba telepített adatbázisok felhasználásával. Az adatok ellenőrzéséhez a megfelelő névjegyzék állomány és a választójoggal nem rendelkezők adatai kerülnek felhasználásra.

A rendszer biztosítja a választási bizottságok döntéseihez szükséges ellenőrző listákat és statisztikákat.

7.3.      A választás előkészítő rendszer (VER) és a nyomdai adatküldést és fogadást támogató rendszer

A rendszer lehetővé teszi, a választáson induló jelöltek, listák (települési kislistás, egyéni választókerületi, kompenzációs listás, polgármesteri, továbbá megyei közgyűlési, helyi kisebbségi önkormányzati jelölés; Budapest esetén egyéni választókerületi, fővárosi kerületi kompenzációs listás, polgármesteri, fővárosi listás, főpolgármesteri, helyi kisebbségi önkormányzati jelölés, helyi kisebbségi kompenzációs listás) nyilvántartásba rögzítését, nyilvántartásba vételét helyi, területi és központi adatbevitellel.

A rendszer az adatbevitel mellett biztosítja a már rögzített adatok megkeresését, bemutatását, listázását és szükség szerinti dokumentált módosítását is.

A rendszer nyomon követi a helyi kisebbségi önkormányzati választások kitűzését és lebonyolításának előkészítését.

A jelöltajánlás lezárása után a rendszer képes a szavazólapok gyártásához szükséges adatok pontos, biztonságos rendszerben történő elektronikus átadására a nyomdák számára. A rendszer mennyiségi adatokat ad a logisztikai feladatokat és kellékanyagokat biztosító vállalkozó(k) felé előre egyeztetett formában.

A rendszer fontos eleme a szavazóköri azonosítók, jegyzőkönyv minták előállítása.

A rendszer képes a költségvetési-logisztikai rendszer felé történő adattovábbításra előre egyeztetett formában.

A rendszer szolgáltatja az adatokat a szavazatösszesítési adatbázis megalapozásához. (2.sz.ábra)

7.4.      Az előzetes szavazatösszesítő rendszer

Az előzetes szavazatösszesítő rendszer fő vonalaiban az országgyűlési képviselő választáson alkalmazott architektúrát követi. Ez azt jelenti, hogy az okmányirodai székhelytelepülések tekintetében az összes feldolgozást a központi alkalmazás végzi. Ezáltal ezekről a településekről már az előzetes szavazatösszesítés során automatikusan szavazókör mélységű adatok kerülnek a központi adatbázisba (adatlap és/vagy jegyzőkönyv). Ez a szavazóköröknek mintegy 60%-át fedi le. Választás-szakmai szempontból így megoldódik a főváros mindenfajta választása (főpolgármester, fővárosi közgyűlés, kerületi polgármesterek, kerületi önkormányzati testületek és fővárosi kerületek kisebbségi önkormányzatai), a 10.000 fő feletti települések önkormányzatainak választása, valamint a nagyobb 10,000 lakos alatti települések önkormányzatainak választása. Település-nagyságok tekintetében ez azt jelenti, hogy minden hat szavazókörös vagy annál nagyobb település illetve az öt szavazókörös települések egy részének szavazat-összesítése on-line módon történik.

Az adatlapok és jegyzőkönyvek gépre vitele, az esetleges rögzítési hibák elkerülése végett, az előzetes szavazatösszesítés során számszaki ellenőrzéssel és összeolvasással, míg a végleges eredmény megállapítása során dupla bevitellel történik.

A szavazatösszesítés a Választás Előkészítő Rendszer adataiból kiindulva építi fel saját adatbázisát.

A megvalósításra kerülő rendszer lehetővé teszi a részvételi adatok nyilvántartását,. a beérkezett adatok összesítését majd országos illetve területi részvételi adatok szolgáltatását a tájékoztató rendszeren keresztül. A rendszer támogatja a rendkívüli események jelentését is.

A választásnapi rendszer legfontosabb funkciója az előzetes szavazatösszesítés. A szavazó urnák lezárása után megkezdődik a szavazatok összesítése. Amennyiben a szavazatszámlálás során vitatott szavazatokat találnak, akkor a gyors eredmény összesítés érdekében a BM rendeletben meghatározottak szerint adatlapokat állítanak ki, ahol a vitatott szavazatokat is fel lehet tüntetni. Ha nincsenek vitatott szavazatok, akkor egyből a jegyzőkönyvet állítják elő. Az elkészült és ellenőrzött adatlapok, jegyzőkönyvek faxon, telefonon vagy gépkocsival bekerülnek a legközelebbi okmányirodába vagy helyi összesítő rendszert üzemeltető polgármesteri hivatalba, ahol a rendszer segítségével adatrögzítésre kerülnek. Az adatok a hálózaton keresztül a központi adatbázisba jutnak, ahol a rendszer folyamatosan elvégzi a megfelelő feldolgozottsági szintek megjelölésével és a vitatott szavazatok figyelembe vételével az előzetes eredmények számítását.

A rendszer biztosítja az adatátadást a tájékoztató rendszer és a TV adástámogató rendszer felé. Az előzetes „gyors” eredmények folyamatos számítása közben a választásnapi rendszer 10 percenként ellátja a tájékoztató rendszert az éppen aktuális adatokkal.

A rendszer biztosítja a nem működő szavazókörök kezelését. A választások során előfordulhat, hogy egyes szavazókörök működését külső tényezők megakadályozzák (pl. bombariadó). Ebben az esetben át kell vezetni ezt a változást a nyilvántartáson, továbbá a rendszernek értesítést kell készíteni a választási szervek felé a szavazókör kieséséről. A nyilvántartás karbantartása a teljesség ellenőrzés megvalósíthatósága szempontjából is kiemelt fontosságú.

A zárást követően a rendszer alapvető feladata megfelelő adatokat szolgáltatni az OVI jelentéshez, a választás napját követő napon megjelenő négy plusz egy nyelvű gyors tájékoztató kiadványhoz. (3. sz. ábra)

7.5.      A tájékoztató rendszerek

A tájékoztató rendszer feladata a választások előkészítése és lebonyolítása alatt a széleskörű tájékoztatás biztonságos megvalósítása a választási szakapparátus, nagyközönség, a pártok és média részére. Az információk megjelenítésénél a gyorsaság és a közérthetőség dominál, de nem elhanyagoltak a bemutatás esztétikai és formai kellékei sem. A rendszerből nemcsak egyszerű adatok (eredmény jegyzőkönyvek), hanem előre programozott elemzések, és a korábbi választások adataival történő összehasonlító elemzések is lekérhetők.

Mind a választás előkészítési folyamatról mind pedig az eredmény megállapításról internetes-intranetes tájékoztatást adunk az országgyűlési képviselő választásnál megszokott formában.

 Az internetes rendszerek minden választás típusról eredmény jegyzőkönyv (nem szavazóköri) mélységűek. A teljes választás összes jegyzőkönyvi adata, beleértve a szavazóköri jegyzőkönyveket is a választástörténeti adatbázisba kerül, illetve az érdeklődők számára „Párt-CD”-n lesz elérhető a választást követő napokban. A tájékoztató rendszerek szolgáltatják a TELETEXT rendszerben megjelenő adatokat is.

7.6.      A végleges szavazatösszesítő rendszer

A végleges szavazatösszesítés az előzetes szavazatösszesítés lezárásától a jogerős eredmények megszületéséig tart. Szerepe elsősorban a választási irodák eredmény megállapítási tevékenységének támogatása.

Ebben a fázisban már csak a szavazóköri és az eredmény jegyzőkönyvek dolgozhatók fel, s a feldolgozott jegyzőkönyveket érintő jogorvoslati események adatai. A jegyzőkönyvek rendszerbe vitele a kiállító választási bizottság szerinti, illetve a jogorvoslatok adatainak rendszerbe vitele a döntést hozó választási bizottság szerinti feldolgozóhelyen lehetséges.

A jogorvoslatok lezárása után a jogerős eredményekből elkészül a jogerős választási eredmény adatokat tartalmazó CD.

Elkészül az OVB jelentés és megtörténik az adatok betöltése a Választástörténeti Adatbázisba.

A rendszer logikai felépítését a 4. számú ábra mutatja.

7.7.      A választási visszaélések valószínűségét jelző rendszer

A rendszer a 2002. évi országgyűlési képviselő választásnál alkalmazott statisztikai elemzési módszerek önkormányzati és kisebbségi választásra adaptálásával készül.

A programok biztosítják az igazolással szavazók adatainak, valamint az igazolások kiadási adatainak rögzítését. A rögzített adatok ellenőrzésével és összevetésével lehetőség lesz az esetlegesen elkövetett csalások felderítésére.

A rendszer a szavazat összesítési adatbázis több szempont szerinti vizsgálata réven nyújtanak segítséget a visszaélés gyanús esetek megkereséséhez mind az előzetes, mind a végleges eredmények tekintetében. A kapott adatok elemzése után az illetékes választási szervek megtehetik a szükséges intézkedéseket.