2. VÁLASZTÁSI SZERVEK AZ
ÖNKORMÁNYZATI VÁLASZTÁSOKON


2.1. A választási irodák tevékenysége

A választási irodák – a polgármesteri hivatalban – a választások előkészítésével, szervezésével, lebonyolításával, a választópolgárok, a jelöltek és a jelölő szervezetek pártsemleges tájékoztatásával, választási adatkezeléssel, a technikai feltételek megteremtésével, a törvényes feltételek meglétének és a szakmai szabályok betartásának ellenőrzésével összefüggő állami feladatot ellátó szervek.

Az önkormányzati választásokon ennek megfelelően minden településen helyi választási iroda (HVI), minden megyében területi választási iroda (TVI) és országos szinten az Országos Választási Iroda (OVI) működik.

A szavazatszámláló bizottságok mellett a helyi választási iroda egy tagja jegyzőkönyvvezető-ként tevékenykedik.

A HVI vezetője a települési jegyző, a TVI vezetője a megyei főjegyző. Az OVI vezetőjét és tagjait a belügyminiszter nevezi ki. A helyi és területi választási irodák tagjait az iroda vezetője nevezi ki. Az irodák tagjai köztisztviselők és közalkalmazottak lehetnek.

A választási irodák:

– ellátják a választás előkészítésével, lebonyolításával kapcsolatos szervezési feladatokat;

– közreműködnek a szavazatok összesítésében, a választási eredmény megállapításában;
   ellátják a tájékoztatási feladatokat;

– biztosítják a választási bizottságok működésének és a szavazás lebonyolításának tárgyi, technikai feltételeit;

– ellátják a választási bizottságok titkársági feladatait;

– döntésre előkészítik a választási bizottságok hatáskörébe tartozó ügyeket;

– gondoskodnak a választási iratok kezeléséről, biztonságos őrzéséről, továbbá a levéltárnak történő átadásáról, illetőleg megsemmisítéséről.

A választási irodáktól munkaidőben kérhető tájékoztatás a választással összefüggő jogi, igazgatási, technikai kérdésekben. A választási irodák tájékoztatják az érdeklődőket a választásokkal összefüggő adatszolgáltatási lehetőségekről is.

Az OVI levélcíme: 1450 Budapest, Pf: 81., telefonszáma: 456-6521, telefaxszáma: 456-6519.

         2.1.2. Választási Információs Szolgálat

A nagyobb települések választási irodái az egyes általános választások kitűzését követően Választási Információs Szolgálatot (továbbiakban: VISZ) működtetnek.

A VISZ alapvető feladata a választópolgárok, jelölő szervezetek, külföldi és hazai érdeklődők tájékoztatása jogi kérdésekben, de felvilágosítást nyújt minden más, választáshoz kapcsolódó ügyben is.

A Választási Információs Szolgálatok a polgármesteri hivatalokban, illetve a megyei/fővárosi közgyűlés hivatalában működnek. A választási irodák, illetve információs szolgálatok adatai megtalálhatóak az Interneten. (www.valasztas.hu)

Az Országos Választási Iroda információs szolgálatánál megtalálhatóak az OVI szerkesztésében készült eddigi "Választási füzetek", illetve beszerezhetők a jelöltek bejelentéséhez szükséges nyomtatványok.

Az OVI VISZ
hétfőtől-csütörtökig: 8.30-16.30,
pénteken: 8.30-14.00 óra között működik.

Személyesen felkereshető a BM. Duna Palotában,
Budapest, V. Zrínyi u.5

„Zöld szám”: 06 80 20 40 16
Telefonszám: (06 1) 266 1200
Telefaxszám: (06 1) 332 6337

OVI VISZ 1450 Budapest Pf.: 81.

visz@mail.ahiv.hu


         2.1.3. Országos Választási Központ (BM Duna Palota)

2002. október18-án az Országos Választási Iroda a Belügyminisztérium Duna Palotájában megnyitja az Országos Választási Központot (OVK). A szavazás napján, illetve az azt meg-előző és követő napokban az Országos Választási Bizottság (OVB) és az Országos Választási Iroda itt fogadja a nemzetközi és hazai sajtó képviselőit, a külföldi választási szakembereket, és a hazai érdeklődőket (Budapest, V. Zrínyi 5.).

Az OVK-ban a szavazás napján több mint 30 számítógép terminál segíti az OVB, az OVI, a sajtó, a jelölő szervezetek és az érdeklődő választópolgárok tájékoztatását. A tájékoztató terminálokon a részvételi arány alakulását (naponta hatszor aktualizálódik), a jelöltek, jelölő szervezetek adatait, a szavazatösszesítés állását lehet megtekinteni.


BM Duna Palota
(Budapest, V. Zrínyi u.5.)


2.2. A választási bizottságok tevékenysége

A választási bizottságok a választópolgárok független, kizárólag a törvénynek alárendelt szervei, amelyeknek elsődleges feladata a választási eredmény megállapítása, a választás tisztaságának, törvényességének biztosítása, a pártatlanság érvényesítése és szükség esetén a választás törvényes rendjének helyreállítása.

Az önkormányzati képviselők és polgármesterek választáson a következő választási bizottságok működnek:

– a közel 11 000 szavazókörben a szavazatszámláló bizottságok (SZSZB),

– minden településen helyi választási bizottság (HVB),

– a 20 területi választókerületben (19 megye és a főváros) a területi/fővárosi választási bizottság (TVB, FVB),

– az Országos Választási Bizottság (OVB).

A választási bizottságok egyrészt választott tagokból, másrészt a jelöltet állító jelölő szervezetek, illetőleg a független jelöltek által megbízott tagokból állnak.

A helyi választási bizottság választott tagjait 2002. augusztus 30-ig kell megválasztania az illetékes önkormányzati képviselőtestületnek. A szavazatszámláló bizottságok, a területi választási bizottságok és az Országos Választási Bizottság választott tagjait már az országgyűlési képviselő-választást megelőzően megválasztották. A választott és megbízott tagok jogai és kötelezettségei azonosak, azzal a különbséggel, hogy tiszteletdíjat és munkabér visszatérítést csak a választott tagok kapnak.

Az választási bizottságok ülései nyilvánosak, azokon a sajtó képviselői és az érdeklődők jelen lehetnek.

         2.2.1. Delegálás a választási bizottságokba

A választási bizottságoknak – a választott tagokon felüli – további egy-egy tagját a választó-kerületben jelöltet, illetőleg listát állító jelölő szervezet, illetőleg a független jelölt bízza meg. Közösen jelöltet, illetőleg listát állító szervezetek a jelölés, illetőleg a listaállítás szerinti választási bizottságba közösen egy tagot bízhatnak meg. Ennek értelmében megbízott tagot delegálhat

– az SZSZB-be az egyéni képviselőjelöltet, polgármester-jelöltet, kisebbségi jelöltet, valamint megyei listát állító jelölő szervezet és a független jelölt,

– a HVB-be az egyéni képviselőjelöltet, polgármester-jelöltet, kisebbségi jelöltet állító jelölő szervezet és a független jelölt,

– a TVB-be a megyében megyei listát állító jelölő szervezet.

Az OVB összetétele azonos az országgyűlési képviselő-választás után kialakult összetétellel.

A szavazatszámláló bizottság, a helyi választási bizottság és a területi választási bizottság megbízott tagjait 2002. október 4-én 16 óráig kell bejelenteni a helyi, területi választási iroda útján a választási bizottság elnökének. A jelölteknek és a jelölő szervezeteknek az eredmény megállapításában való személyes részvételük érdekében élniük kell a delegálás jogával.

A választási bizottság megbízott tagjai – csakúgy, mint a választott tagok – az illetékes polgármester, TVB esetén a megyei közgyűlés elnöke előtt esküt tesznek. A delegált tagok nem megfigyelői minőségben tevékenykednek, hanem a választási bizottság munkájában aktívan részt vesznek. Különösen így van ez a szavazatszámláló bizottság esetében, melyben a feladatokat a bizottság elnöke osztja meg a tagok között. Annak érdekében, hogy megbízatásukat szakszerűen tudják ellátni, oktatásukról a választási iroda vezetője köteles gondoskodni.

A választási bizottság tagjának megbízatása megszűnik, ha a megbízatás törvényes feltételei megszűntek, ha a választási bizottság megállapította tagjának összeférhetetlenségét, továbbá lemondással és a megbízatás visszavonásával. Ha a választási bizottság megbízott tagja meg-halt, vagy megbízatása az itt meghatározott okból megszűnt, helyébe a jelölő szervezet, a független jelölt, illetőleg a képviselőcsoport új tagot bízhat meg.

A választási bizottság megbízott tagjainak megbízatása a választás végleges eredményének közzétételével szűnik meg.

A választási bizottság megbízott tagjának nem kell a választókerületben lakcímmel rendelkeznie.

         2.2.2. A választási bizottság tagjaira vonatkozó összeférhetetlenségi szabályok

A választási bizottságnak nem lehet tagja a köztársasági elnök, állami vezető, közigazgatási hivatal vezetője, képviselő, megyei közgyűlés elnöke, polgármester, jegyző, főjegyző, választási iroda tagja, a választási bizottság illetékességi területén működő közigazgatási szerv köz-tisztviselője, valamint a választókerületben induló jelölt.

Az olyan választási bizottságoknak, amelyek a jogorvoslati eljárásban egymással döntési, döntést felülbíráló kapcsolatba kerülhetnek, nem lehetnek tagjai az egymással hozzátartozói kapcsolatban álló személyek.

Nem lehet a választási bizottság választott tagja a választókerületben jelöltet állító jelölő szervezet tagja, valamint a választókerületben induló jelölt hozzátartozója sem.

         2.2.3. A választási bizottságok hatásköre

A választási bizottságok tevékenysége végigkíséri a választás egész folyamatát, az ajánlószelvények gyűjtésétől kezdve a végleges eredmény kihirdetéséig.

A bizottságok ellenőrzik a jelöltajánlásokat, nyilvántartásba veszik az egyéni jelölteket (HVB) és a megyei listákat (TVB). Jóváhagyják a választókerület szavazólapjának adattartalmát (HVB, TVB). Döntenek a jogorvoslati eljárás során benyújtott kifogásokról.

A szavazókörökben a szavazatszámláló bizottságok vezetik le a szavazást, gondoskodnak a szavazás törvényes lebonyolításáról. Megszámlálják a szavazatokat, majd jegyzőkönyvet állítanak ki a szavazás szavazóköri eredményéről. A szavazókörökben ki kell függeszteni a jog-orvoslatról szóló tájékoztatást.

Az HVB és a TVB a szavazatszámláló bizottságok által megállapított szavazóköri eredmények összesítésével megállapítják jegyzőkönyvbe foglalják és közzéteszik a választás eredményét.
 
A jegyzőkönyv egy-egy másolati példányát az illetékes választási bizottság – kérésükre- átadja a jelöltek, jelöltállító szervezetek jelen levő képviselőinek. Sokszorosítás után, a választási bizottság elnöke a másolatot bélyegzőlenyomattal és aláírásával hitelesíti. Az SZSZB által kiállított szavazóköri jegyzőkönyv egy másolati példányát általában a szavazókörben kell a jelen lévő delegált rendelkezésére bocsátani. Az OVB állásfoglalása értelmében azonban, ha a sokszorosításra a szavazó helyiségben nincs mód, úgy az átadási kötelezettség a szavazóköri iratok SZSZB által történt együttes beszállítását követően a helyi választási irodában is teljesíthető. A HVI vezetője a szavazóköri és eredmény-megállapítási jegyzőkönyveket annak keletkezésétől számított 3 napon belül közszemlére teszi és az adatokat nyilvánosságra hozza.

A választási bizottságok elbírálják a választás eredménye elleni kifogásokat.

Az eredmény jogerős megállapítását követően a választási bizottságok kiadják a mandátumot nyert képviselőknek a megbízólevelet. Így a HVB a polgármesternek, a képviselőknek és a helyi kisebbségi önkormányzat tagjainak, a TVB a megyei közgyűlés tagjainak, a fővárosban a fővárosi közgyűlés tagjainak és a polgármesternek adja ki a megbízólevelet.

A választási bizottságok működésük tartama alatt hatóságnak, tagjaik pedig hivatalos személynek minősülnek. A bizottság testületként működik, határozatainak érvényességéhez a tagok többségének jelenléte és a jelenlevő tagok többségének szavazata szükséges. A választási bizottság döntéshozatala során tartózkodni nem lehet. A választási bizottságot az elnök képviseli.

A szavazatszámláló bizottságok kivételével minden választási bizottság mellett választási iroda működik, amely ellátja a választás előkészítésével, lebonyolításával és a választási eredmény megállapításával kapcsolatos szervezési és ügyviteli feladatokat. A szavazatszámláló bizottságok mellett a helyi választási iroda egy tagja jegyzőkönyvvezetőként működik.

         2.2.4. Az Országos Választási Bizottság

Az Országos Választási Bizottság (OVB) a legmagasabb szintű választási bizottság. A választások törvényességének és tisztaságának legfőbb őre.

Az OVB kiterjedt hatáskörrel rendelkezik. Az OVB a választással kapcsolatos jogszabályok egységes értelmezése és az egységes joggyakorlat kialakítása érdekében állásfoglalást adhat ki, melyet a Magyar Közlönyben közzé kell tenni. Az OVB veszi nyilvántartásba a több megyében is jelöltet, listát állító jelölő szervezeteket, törvénysértés esetén megsemmisítheti a választás eredményét, dönt a benyújtott kifogásokról, megállapítja és közzéteszi a választás országosan összesített eredményét, s végül beszámol az Országgyűlésnek a választásokról.

Az OVB ülései nyilvánosak, azokon a sajtó képviselői és az érdeklődők jelen lehetnek.