1. A nemzeti és etnikai kisebbségek kedvezményes részvétele a települési önkormányzati választásokon

A települési önkormányzatok választásánál a kisebbségeket kedvezmények illetik meg.

1.1. Kedvezmény a 10 ezer és ennél kevesebb lakosú településeken

A 10.000 és ennél kevesebb lakosú településeken az önkormányzati képviselőtestület megválasztásánál – amennyiben a kislistás választásokon az adott kisebbség egyetlen jelöltjéből sem lett képviselő –, lehetőség van kedvezményes mandátum megszerzésére, ha a képviselőtestületbe a legkevesebb szavazattal mandátumhoz jutott képviselő szavazatszámának legalább a felét megkapta. A kedvezményes képviselői hely a képviselőtestület eredeti létszámához hozzáadódik; a kisebbségi képviselő jogállása megegyezik a többi képviselő jogával, illetőleg kötelezettségével. A kedvezmény a kisebbségeket külön-külön megilleti.

1.2. Kedvezmény a 10 ezernél több lakosú településeken

A 10.000-nél több lakosú településeken kedvezménnyel indíthatnak listát a kisebbségek. Míg a pártok, társadalmi szervezetek közül csak azok állíthatnak listát, amelyek az egyéni választókerületek egynegyedében egyéni jelöltet tudnak állítani, addig a kisebbségeket ilyen feltétel nem terheli. A kisebbségi lista a törvény erejénél fogva jön létre, azon valamennyi kisebbségi jelölt (kisebbségi szervezet jelöltje vagy független jelölt) kisebbségenként külön-külön szerepel, de az egyes kisebbségi jelöltek közös listán is indulhatnak. A kisebbségi lista a szavazatok arányában kap mandátumot. Ha azonban az általános szabályok szerint az adott kisebbségi lista nem jut mandátumhoz, akkor a lista már a mandátumszerzéshez szükséges legkevesebb szavazat egynegyedének elérése esetén is mandátumot szerez. A kisebbségi listáról az egyéni választókerületben megszerzett szavazatszám alapján kapnak mandátumot a jelöltek. A kedvezményes képviselői hely a képviselőtestület eredeti létszámához hozzáadódik, a kisebbségi képviselő jogállása megegyezik a többi képviselő jogával, illetőleg kötelezettségével.

A települési önkormányzatok választásánál a jelöltállításban, továbbá a polgármester, valamint a fővárosi, megyei közgyűlés tagjainak megválasztásában a kisebbségeket külön kedvezmény nem illeti meg, a mandátumokért a pártokkal, társadalmi szervezetekkel azonos feltételek mellett versenyeznek.

A települési önkormányzatokba megválasztott kisebbségi képviselők számától függően, a következőképpen alakulhatnak kisebbségi önkormányzatok:

a) Kisebbségi települési önkormányzatok

Az önkormányzati képviselők választása során kisebbségi települési önkormányzatnak nyilváníthatja magát az a települési önkormányzat, amelynek testületében a képviselők több mint felét egy nemzeti vagy etnikai kisebbség jelöltjeként választották meg.

b) Helyi kisebbségi önkormányzatok

Ha az önkormányzati testület tagjainak legalább 30 százalékát egyazon kisebbség jelöltjeként választották meg, e képviselők kisebbségenként legalább 3 fős helyi kisebbségi önkormányzatot (a továbbiakban: közvetett módon létrejövő helyi kisebbségi önkormányzat) alakíthatnak.