VIII.
A SZAVAZÓKÖRÖK

1997. évi C. törvény
a választási eljárásról

10. § (1) A szavazókörök számát, sorszámát és területi beosztását, valamint a szavazóhelyiségek címét a helyi választási iroda vezetője állapítja meg úgy, hogy egy szavazókörre mintegy hatszáz, legfeljebb azonban ezerkétszáz választópolgár jusson, de minden településen legyen legalább egy szavazókör. A szavazókörök kialakítását érintő változásokat a helyi választási iroda vezetője folyamatosan figyelemmel kíséri, és a szükséges intézkedéseket megteszi.
(2) A két vagy több szavazókörrel rendelkező településen ki kell jelölni azt a szavazókört, ahol azok a választópolgárok szavazhatnak, akiknek lakcíme a lakcímbejelentésre vonatkozó jogszabály értelmében csak az adott település megnevezését tartalmazza. Ha a településen két vagy több választókerület van, a helyi választási iroda vezetője az általa kisorsolt választókerületbe tartozó szavazókört jelöl ki.
11. § A választás kitűzésétől a szavazás napjáig nem lehet település, választókerület és szavazókör határát, sorszámát, továbbá település elnevezését, utcanevet, házszámot és helyrajzi számot megváltoztatni.

149. § E törvény alkalmazásában
        n) település: a község, a város, a megyei jogú város, a fővárosi kerület,

9/1998. (II. 20.) BM rendelet
a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény végrehajtásáról
az országgyűlési képviselő-választásokon

1. számú melléklet a 9/1998. (II. 20.) BM rendelethez

A)

A szavazókörök kialakításával kapcsolatos feladatok

    1. A Közigazgatási Hivatal, Budapest és Pest megye tekintetében a BM KH a HVI vezetőjének megküldi az 1998-as választások alkalmával használt - illetőleg az időközi választások során módosított - szavazóköri körzetállományt (a címállományt kiegészítve az adott címen lakóhellyel - ennek hiányában tartózkodási hellyel - rendelkező nagykorú magyar állampolgárok számával, a kialakított szavazókörök sorszámával, valamint az OEVK-azonosítóval), kinyomtatott formában.
    a) Budapesten és Pest megyében a szavazóköri besorolást tartalmazó jegyzék módosítását a HVI vezetője elvégzi, majd aláírásával és pecsétjével hitelesíti a szavazóköri körzetállományt. A módosításokat az OEVK területén fekvő, az OEVI vezetője által kijelölt okmányirodákban kell átvezetni a központi körzetnyilvántartáson. A hitelesített szavazóköri körzetállományt meg kell küldeni a TVI-nek, majd a TVI vezetőjének jóváhagyása után be kell küldeni a BM KH-ba. Amennyiben a HVI vezetőjének illetékességi területén helyi számítógépes személyiadat- és lakcím-nyilvántartási rendszer működik, az 1998-as körzetadatokat a BM KH-tól fogadni, majd az aktuális körzetállományt a BM KH-nak megküldeni számítógépes adathordozón vagy hálózaton is lehetséges. Utóbbi esetben elmarad az okmányirodában a módosítások átvezetése.
    b) A többi megyében a szavazóköri besorolást tartalmazó jegyzék módosítását a HVI vezetője elvégzi, majd aláírásával és pecsétjével hitelesíti a szavazóköri körzetállományt. A hitelesített jegyzéket meg kell küldeni a TVI-nek, majd a TVI vezetőjének jóváhagyása után a körzetállomány módosításait a Közigazgatási Hivatalok vezetik át a megyei körzetállományon. Amennyiben a HVI vezetőjének illetékességi területén helyi számítógépes személyiadat- és lakcím-nyilvántartási rendszer működik, az 1998-as körzetadatokat a Közigazgatási Hivataltól fogadni, majd az aktuális körzetállományt a Közigazgatási Hivatalnak megküldeni számítógépes adathordozón vagy hálózaton is lehetséges. Utóbbi esetben elmarad a Közigazgatási Hivatalban a módosítások manuális átvezetése.
    2. Budapest és Pest megye tekintetében a BM KH a közigazgatási hivatali számítógépre megküldi az aktuális körzetállományt a jelöltajánlás ellenőrzések elvégezhetősége céljából. A többi megye esetén a megyei aktuális körzetállományok elkészülte után azokat hálózaton haladéktalanul megküldik a BM KH-nak.
    3. Az egynél több szavazókörrel rendelkező településen (a több OEVK-val rendelkező településen a kisorsolt OEVK területén) a HVI vezetője a körzetállományban megjelöli azt a szavazókört, ahol azok a választópolgárok szavazhatnak, akiknek lakcíme a lakcím-bejelentési jogszabályok értelmében csak az adott település megnevezését tartalmazza.
    4. Az OEVI a szavazás napján napközben a HVI-ktől érkező jelentések alapján - ha a szavazókör nem működik - módosítja a számítógépes szavazóköri nyilvántartást.