XVI.
A NAPKÖZBENI JELENTÉS

9/1998. (II. 20.) BM rendelet
a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény
végrehajtásáról az országgyűlési képviselő-választásokon

4. számú melléklet a 9/1998. (II. 20.) BM rendelethez

Napközbeni jelentés a szavazáson megjelentek számáról és a rendkívüli eseményekről

    Országos, területi és OEVK szinten adatokat kell szolgáltatni a szavazókörökben megjelent és szavazólapot átvett választópolgárok számáról, valamint az ott történt rendkívüli eseményekről. Az országgyűlési képviselő-választáson hat alkalommal - 7.00, 9.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.30 órakor - kell jelenteni az adatokat.
    A napközbeni jelentés rendszerének bizonylatai részben központi nyomtatványok (Szavazóköri számlálólap), részben helyben történő sokszorosítással (Települési/kerületi összesítő, Gyűjtőlap) kerülnek előállításra.

1. Az adattovábbítás

    A jelentési rendszer tervének kidolgozásáért az OEVI és a HVI vezetője, végrehajtásáért az SZSZB jegyzőkönyvvezetője, a HVI és az OEVI vezetője felelős. A folyamat felügyeletét a TVI vezetője látja el.
    Adatküldésre és adatgyűjtésre minden szinten 15 perc áll rendelkezésre!

1.1. Az adattovábbítás feltételeinek biztosítása

    Ahhoz, hogy a jelentések megfelelő időben, megfelelő helyen a választási irodák rendelkezésre álljanak, az ügyviteli folyamat pontos megszervezése szükséges. A helyi adottságok számbavételével a várható adatmennyiség feldolgozására a lehető leggyorsabb adattovábbítási folyamatot kell kidolgozni, a működési feltételeket meg kell teremteni:

- a bizonylatok megfelelő időben történő előállítása, az előre kitölthető adatok beírása, a szükséges mennyiségű másolati példány előállítása és eljuttatása a szavazókörökbe, illetve a választási irodákhoz,
- a jelentési rendszer feltételeinek pontos ismerete (jelszórendszer az adatküldő és az adatfogadó azonosítására),
- a választási irodákban megfelelő számú adatfogadó személyzet biztosítása, munkabeosztásuk megszervezése (ki, hol és mikor fogadja a beérkező adatokat),
- adatfogadás módjának meghatározása (azonosítókkal előre kitöltött bizonylatok előkészítése, a telefonon vagy faxon érkezett adatok felvezetése a bizonylatokra),
- üzemképes technikai eszközök biztosítása megfelelő számban (telefonvonalak, telefax készülékek, számítógép vagy számológép, iratmásoló, gépjármű stb.),
- segédanyagok biztosítása a zökkenőmentes lebonyolításhoz (pl. tartalék faxpapír, másolópapír stb.).

1.2. Az adatfeldolgozó rendszer

    A szavazóköri adatok összesítése az okmányirodai HVI-ben számítógépes program segítségével (üzemzavar esetén manuálisan), a többi HVI-ben - a HVI vezetőjének döntése alapján - manuálisan vagy az adatlap-, jegyzőkönyv-ellenőrző számítógépes program segítségével történhet.

1.2.1. Manuális összesítés a HVI-kben

   
A szavazókörökből beérkezett megjelenési adatok alapján a HVI vezetőjének jóváhagyásával (nagyságrendi ellenőrzés) ki kell tölteni az adott időpontra előkészített (fejrészében már kitöltött) "Összesítő lap" 5., 6. rovatát.
    Az adatok beérkezése, továbbítása:

- ha a jelentésre meghatározott 15 percen belül minden szavazóköri jelentés beérkezett, az adatokat összesíteni kell, és az összesen adatot haladéktalanul jelenteni kell az 5. számú melléklet 2.3. pontja szerint kijelölt okmányirodai HVI-nek,
- ha a jelentésre megadott 15 percen belül nem minden szavazóköri adat érkezik be, a 15 perc leteltével - a jelentést adó szavazókörök számának feltüntetésével - kizárólag a jelentést adott szavazókörök adatait kell összeadni, és az összesített adatokat haladéktalanul jelenteni kell az 5. számú melléklet 2.3. pontja szerint kijelölt okmányirodai HVI-nek,
- az adott jelentési időpontra 15 percen túl érkező - az összesítésből hiányzó - szavazóköri jelentéseket regisztrálni kell, de az adatok további feldolgozásra már nem kerülnek!

1.2.2. Gépi adatfeldolgozás a nem okmányirodai HVI-ben

   
Az adatellenőrzést végző számítógépes program személyi számítógépen, a helyi adatlap-, jegyzőkönyv-ellenőrző programrendszer részeként működik.
    A napközbeni jelentések adatainak gépi összesítése azt jelenti, hogy a jelentett szavazóköri azonosítók és a megjelenési adatok rögzítését követően gépi "Összesítő lap" listázható az aktuális jelentési időpontokban.
    A beérkezett szavazóköri jelentések fogadását és továbbítását gépi feldolgozás esetén is az 1.2.1. pontban leírtak szerint kell végrehajtani.

1.2.3. Adatfeldolgozás a kijelölt okmányirodai HVI-ben és az OEVI-ben

    Az okmányirodai HVI és az OEVI a saját szavazóköri adatait, valamint a részére az 1.2.1. pont alapján adatot szolgáltató nem okmányirodai HVI-k települési összesítő adatait az okmányirodai számítógépes rendszerben rögzíti. Az adott jelentési időpontra 15 percen túl érkező - az összesítésből hiányzó - jelentéseket regisztrálni kell, de az adatok további feldolgozásra már nem kerülnek.

2. Az SZSZB jegyzőkönyvvezetője, a HVI és az OEVI feladatai

2.1. Az SZSZB jegyzőkönyvvezetőjének feladatai

   
Az elsődleges adatszolgáltatást teljesíti. A szavazóköröknek az alábbi időintervallumokban kell adatot szolgáltatniuk a HVI felé.
    6.45-7.00, 8.30-8.45, 10.30-10.45, 12.30-12.45, 14.30-14.45, 17.15-17.30
    Fontos, hogy a jegyzőkönyvvezető az adatszolgáltatáshoz szükséges adatok gyűjtését és azok határidőre történő továbbításának feltételeit biztosítsa (az 1.1. pontban leírtak szerint). A szavazókörben megjelent, szavazólapot átvevő választók számának megállapításához "Számlálólap" áll rendelkezésre. A szavazók számáról és a jelentés időpontjáig nyilvántartásba vett választópolgárok számáról a számlálólapon kell jelentést adni a HVI vezetője részére. A megjelenés adatait a jegyzőkönyvvezető állapítja meg.
    A "Számlálólap"-ot az utolsó jelentés után is vezetni kell. A szavazás befejeztével a számlálólapon megjelölt szavazószámnak meg kell egyeznie a szavazóként megjelentek számával.

2.2. A HVI feladatai

2.2.1. A szavazás napján


    A napközbeni jelentések első összesítő helye a HVI vezetője, aki a szavazóköri adatokat az "Összesítő lapon" gyűjti, összesíti (kézzel vagy géppel), majd a kötelező jelentési időpontokat követő 15 percben, azaz
    7.00-7.15, 8.45-9.00, 10.45-11.00, 12.45-13.00, 14.45-15.00, 17.30-17.45-kor
a kijelölt okmányirodai HVI-nek, illetőleg az OEVI-nek jelenti, amely azt feldolgozza.
    Az adatfogadás, -feldolgozás és -továbbítás rendjére az 1. pontban foglaltakat kell alkalmazni.

2.3. Az okmányirodai HVI és az OEVI feladatai

2.3.1. A szavazás napja előtt az OEVI

- a választás-előkészítő rendszerből kinyomtatja a választási dokumentumok kitöltéséhez szükséges azonosítók listáját, és minden HVI-be eljuttatja,
- fogadja és rögzíti a HVI-ktől érkező "Zárólap" adatait.

2.3.2. A szavazás napján

    Az okmányirodai HVI, illetőleg az OEVI vezetője köteles biztosítani a nem okmányirodai HVI-k vezetői által adott jelentések szervezett fogadását és zökkenőmentes feldolgozását. Az adatgyűjtést a helyi adottságoknak megfelelően úgy kell megszervezni, hogy a települések/szavazókörök adatai lehetőleg 15 percen belül begyűjthetők legyenek (1. pont).
    A telefonon, faxon gyűjtött adatok számítógépes feldolgozásához segítséget nyújt a "Gyűjtőlap", amelynek kitöltése főleg akkor célszerű, ha sok település adatait kell feldolgozni.
    A jelentések feldolgozásának és továbbításának időpontjai:
    7.15-7.30, 9.00-9.15, 11.00-11.15, 13.00-13.15, 15.00-15.15, 17.45-18.00

3. A TVI feladatai

    A választást megelőző időszakban felügyeli az OEVI-k és a HVI-k tevékenységét (1. pont). Vészhelyzet esetére megszervezi az adattovábbítás és az adatrögzítés feltételeit.

4. Az OVI feladatai

    Működteti a számítógépes választási rendszert, fogadja a számítógépes hálózaton érkező napközbeni jelentések adatait, folyamatosan tájékoztatja a nyilvánosságot.

4. számú melléklet 1. számú minta
A szavazókörben megjelent választópolgárok számlálólapja

4. számú melléklet 2. számú minta
Napközbeni jelentés - összesítőlap a szavazás céljából megjelentek számáról

4. számú melléklet 3. számú minta
Napközbeni jelentés - gyűjtőlap a szavazás céljából megjelentek számáról