X.
A VÁLASZTÁSI BIZOTTSÁGOK

1997. évi C. törvény
a választási eljárásról

A választási bizottságok

21. § (1) A választási bizottságok a választópolgárok független, kizárólag a törvénynek alárendelt szervei, amelyeknek elsődleges feladata a választási eredmény megállapítása, a választások tisztaságának, törvényességének biztosítása, a pártatlanság érvényesítése és szükség esetén a választás törvényes rendjének helyreállítása.
    (2) Választási bizottságok:
        a) a szavazatszámláló bizottság,
        b) a helyi választási bizottság,
        c) az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság,
        d) a területi választási bizottság,
        e) az Országos Választási Bizottság.
    (3) A választási bizottság a működésének tartama alatt hatóságnak, a tagja pedig hivatalos személynek minősül.
    (4) A választási bizottság tagjai a szavazást követő napon mentesülnek a jogszabályban előírt munkavégzési kötelezettség alól, és erre az időre átlagbér illeti meg őket, amelyet a munkáltató fizet. A munkáltató a választási szerv tagját megillető bér megtérítését a szavazást követő öt napon belül igényelheti a választási bizottság mellett működő választási irodától, a szavazatszámláló bizottság esetén a helyi választási irodától. 

A választási bizottságok tagjai

22. § (1) A 24. § és a 25. §, továbbá a 27. § (3)-(4) bekezdésének kivételével a választási bizottságnak csak a választókerületben - a helyi választási bizottságnak csak a településen - lakcímmel rendelkező választópolgár lehet tagja.
    (2) A választási bizottságnak nem lehet tagja a köztársasági elnök, állami vezető, közigazgatási hivatal vezetője, képviselő, megyei közgyűlés elnöke, polgármester, jegyző, főjegyző, választási iroda tagja, a választási bizottság illetékességi területén működő közigazgatási szerv köztisztviselője, valamint a választókerületben induló jelölt.

3/2002. (II. 1.) OVB állásfoglalás
a választási bizottságok tagjainak összeférhetetlensége tárgyában

A Ve. 22. §-ának (2) bekezdésében használt "képviselő"-fogalom a 149. § h) pontjában felsorolt valamennyi tisztséget magában foglalja, függetlenül attól, hogy melyik választási bizottságról (szavazatszámláló bizottság, helyi választási bizottság, országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság, területi választási bizottság, Országos Választási Bizottság) van szó.
Ezért a Ve. 149. § h) pontjában használt "képviselő"-fogalom szigorúan meghatározott; kiterjesztő vagy megszorító értelmezésére nincs lehetőség. 

    (3) Nem lehet a választási bizottság választott tagja a (2) bekezdésben foglaltakon túl a választókerületben jelöltet állító jelölő szervezet tagja, valamint a választókerületben induló jelölt hozzátartozója sem. 
    (4) Az olyan választási bizottságoknak, amelyek a jogorvoslati eljárásban egymással döntési, döntést felülbíráló kapcsolatba kerülhetnek, nem lehetnek tagjai az egymással hozzátartozói kapcsolatban álló személyek.
23. § (1) A szavazatszámláló bizottság három tagját és szükséges számban póttagokat a települési önkormányzat képviselő-testülete az országgyűlési képviselők általános választásának kitűzését követően, legkésőbb a szavazás napja előtti 20. napon választja meg; személyükre a helyi választási iroda vezetője tesz indítványt. Az egy szavazókörrel rendelkező településen nem választanak külön szavazatszámláló bizottságot [31. § (2) bek. l) pont].

48/2001. (XII. 29.) BM rendelet a 2002. április 7. és 21. napjára kitűzött
országgyűlési képviselő-választás eljárási határidőinek és határnapjainak megállapításáról

2. § (1) A szavazatszámláló bizottságok választott tagjait és a szükséges számban póttagokat legkésőbb 2002. március 18-ig kell megválasztani [Ve. 23. § (1) bek.].

    (2) A helyi választási bizottság három - az egy szavazókörrel rendelkező településen öt - tagját és szükséges számban póttagokat a települési önkormányzat képviselő-testülete az önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választásának kitűzését követően, legkésőbb a szavazás napja előtti 51. napon választja meg; személyükre a helyi választási iroda vezetője tesz indítványt.
    (3) Az országgyűlési egyéni választókerületi, illetőleg a területi választási bizottság három-három tagját és szükséges számban póttagokat a fővárosi, megyei közgyűlés választja meg; személyükre a területi választási iroda vezetője tesz indítványt.
    (4) Az Országos Választási Bizottság öt tagját és szükséges számban póttagokat az Országgyűlés választja meg; személyükre - a pártok javaslataira is figyelemmel - a belügyminiszter tesz indítványt.
    (5) A (3)-(4) bekezdés szerinti választási bizottságok választott tagjait az országgyűlési képviselők általános választásának kitűzését követően, legkésőbb a szavazás napja előtti 51. napon kell megválasztani.

48/2001. (XII. 29.) BM rendelet a 2002. április 7. és 21. napjára kitűzött
országgyűlési képviselő-választás eljárási határidőinek és határnapjainak megállapításáról

2. § (2) Az országgyűlési egyéni választókerületi, illetőleg a területi választási bizottság tagjait 2002. február 15-ig kell megválasztani [Ve. 23. § (5) bek., 90. § (1) bek.].

24. § Ha a szavazatszámláló bizottság vagy a helyi választási bizottság tagjainak megválasztására - az alacsony lakosságszám vagy az összeférhetetlenségi szabályok miatt, illetőleg azért, mert a képviselő-testület a működésében akadályozott - a törvényben előírt határidőig nem került sor, a tagokat a területi választási bizottság a helyi választási iroda vezetőjének indítványára haladéktalanul megbízza.
25. § (1) A választási bizottságoknak - a 23. §-ban említetteken felüli - további egy-egy tagját a választókerületben jelöltet, illetőleg listát állító jelölő szervezet, illetőleg a független jelölt bízza meg.

6/1998. (IV. 1.) OVB állásfoglalás
a választási szervek megbízott tagjai megbízásának kezdő időpontja tárgyában

A Ve. 25. §-ának (1) bekezdése szerinti megbízási jogosultság a választási bizottság tagjának megbízására a jelölő szervezet, illetőleg a független jelölt számára a jelöltnek, illetőleg a listának a Ve. 55. §-ának (2) bekezdése szerinti nyilvántartásba vételével egyidejűleg nyílik meg. A választási bizottság megbízott tagja a választási bizottság döntéseinek meghozatalában a Ve. 28. §-ának (1) bekezdése szerinti eskü letételét követően vehet részt.

8/1998. (IV. 24.) OVB állásfoglalás
a szavazatszámláló bizottságok megbízott tagjai tárgyában

Abban az esetben, ha valamely országgyűlési egyéni választókerületben két vagy több jelölő szervezet közös egyéni jelöltet állított, és emellett a szervezetek az adott megyében önálló területi listákat állítottak, a jelölő szervezetek a Ve. 25. §-ának (1) bekezdése alapján a közös jelölt egyéni választókerületében a szavazatszámláló bizottságokba egy tagot bízhatnak meg a közös egyéni jelölés jogán, emellett további egy-egy tagot az általuk önállóan állított területi listák jogán.

1/2002. (II. 1.) OVB állásfoglalás
a közös jelölt- és közös listaállítással kapcsolatos egyes kérdésekről

a közösen jelöltet, illetve közös listát állító jelölő szervezetek (pártok) a választási bizottságokba egy jelölő szervezetként egy tag megbízására jogosultak

    (2) A választási bizottságok megbízott tagjait a szavazás napját megelőző 16. napig a választási bizottság elnökénél kell bejelenteni.

48/2001. (XII. 29.) BM rendelet a 2002. április 7. és 21. napjára kitűzött
országgyűlési képviselő-választás eljárási határidőinek és határnapjainak megállapításáról

2. § (3) A választási bizottságok megbízott tagjait a választókerületben jelöltet, illetőleg listát állító jelölő szervezet, illetőleg a független jelölt legkésőbb 2002. március 22-én 16.00 óráig jelentheti be [Ve. 25. § (2) bek.].

26. § (1) A választási bizottság választott tagjainak megbízatása a - 23. §-ban meghatározott - következő általános választásra létrehozott választási bizottság alakuló üléséig tart.
    (2) A választási bizottság megbízott tagjának megbízatása - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - a választás végleges eredményének közzétételével szűnik meg.
    (3) Az Országos Választási Bizottságba az Országgyűlés alakuló ülésén képviselőcsoportot alakító pártok által a 25. § szerint megbízott tagok megbízatása az (1) bekezdésben meghatározott időpontig, illetőleg a képviselőcsoport megszűnéséig tart. Azok a pártok, amelyek a 25. § szerint nem bíztak meg tagot az Országos Választási Bizottságba, de az Országgyűlésben képviselőcsoportot alakítottak, az Országos Választási Bizottságba egy-egy tagot bízhatnak meg, akiknek a megbízatása az (1) bekezdésben meghatározott időpontig, illetőleg a képviselőcsoport megszűnéséig tart.
    (4) A választási bizottság tagjának megbízatása az (1)-(3) bekezdésben foglaltakon túl megszűnik:
        a) ha a megbízatás törvényes feltételei megszűntek,
        b) ha a választási bizottság megállapította tagjának összeférhetetlenségét,
        c) lemondással,
        d) a megbízatás visszavonásával.
27. § (1) Ha a választási bizottság választott tagja meghalt, vagy megbízatása a 26. § (4) bekezdésében meghatározott okból megszűnt, helyébe a póttag lép. Póttag hiányában a települési önkormányzat képviselő-testülete, illetőleg a fővárosi, megyei közgyűlés vagy az általuk kijelölt bizottságuk, az Országos Választási Bizottság esetében az Országgyűlés új tagot választ.
    (2) Ha a választási bizottság megbízott tagja meghalt, vagy megbízatása a 26. § (4) bekezdésében meghatározott okból megszűnt, helyébe a jelölő szervezet, a független jelölt, illetőleg a képviselőcsoport új tagot bízhat meg.
    (3) A 24. § szerint kell eljárni, ha az ott meghatározott okból nem került sor a szavazatszámláló bizottság vagy a helyi választási bizottság új tagjának megválasztására.
    (4) Ha a szavazás napján a szavazatszámláló bizottság tagjainak száma kevesebb mint öt, a helyi választási iroda vezetője a póttagok vagy más szavazatszámláló bizottság tagjai közül a bizottságot kiegészíti. Ha ilyen módon nincs lehetőség a szavazatszámláló bizottság kiegészítésére, akkor arról a területi választási iroda vezetője gondoskodik más település szavazatszámláló bizottságának esküt tett tagjai vagy póttagjai megbízásával.
28. § (1) A választási bizottság tagjai az illetékes polgármester, a fővárosi főpolgármester, a megyei közgyűlés elnöke, illetőleg az Országgyűlés elnöke előtt esküt tesznek. Az eskü szövegét az 1. számú melléklet állapítja meg.
    (2) A választási bizottság - tagjai megválasztását és eskütételét követően - alakuló ülést tart. Az alakuló ülésen a választott tagok közül megválasztja elnökét és annak helyettesét.
    (3) A választási bizottságot az elnök képviseli. Ha a választási bizottságnak nincs elnöke vagy az elnök a tevékenységében akadályozott, az elnöki feladatokat a helyettese látja el.
    (4) A választott és megbízott tagok jogai és kötelezettségei azonosak, azzal az eltéréssel, hogy a megbízott tagok részére nem jár tiszteletdíj.

149. § E törvény alkalmazásában
        a) állami vezető: a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról és felelősségéről szóló törvény hatálya alá tartozó személy,
        b) főjegyző: a fővárosi főjegyző, a megyei főjegyző,
        d) hozzátartozó: az egyeneságbeli rokon és ennek házastársa, az örökbefogadó és a nevelőszülő, az örökbefogadott és a nevelt gyermek, a testvér, a házastárs, az élettárs, a házastárs egyeneságbeli rokona, testvére, valamint a testvér házastársa,
        e) jegyző: a települési jegyző, a körjegyző,
        g) jelölő szervezet: a pártok működéséről és gazdálkodásáról szóló 1989. évi XXXIII. törvény szerint bejegyzett párt, valamint az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény szerint bejegyzett társadalmi szervezet; a közös jelöltet, listát állító jelölő szervezetek egy jelölő szervezetnek számítanak,
        h) képviselő: az országgyűlési képviselő, a települési önkormányzat képviselő-testületének tagja, a megyei közgyűlés tagja, a fővárosi közgyűlés tagja, a helyi kisebbségi önkormányzat tagja,
        m) polgármester: a település polgármestere, Budapest főpolgármestere,

A választási bizottság döntése

29. § (1) A választási bizottság testületként működik, döntéséhez a tagok többségének jelenléte és a jelen levő tagok többségének azonos tartalmú szavazata szükséges. Szavazni igennel vagy nemmel lehet.
    (2) A választási bizottság döntését indokolással ellátott határozatba kell foglalni. A kisebbségi véleményt is - indokaival együtt - jegyzőkönyvben kell rögzíteni.

Szavazatszámláló bizottság

30. § (1) A szavazatszámláló bizottság legalább öt tagból áll.
    (2) A szavazatszámláló bizottság
        a) ellenőrzi a szavazóhelyiséget, levezeti a szavazást, gondoskodik a szavazás törvényes lebonyolításáról,
        b) dönt a szavazás folyamán felmerült vitás kérdésekben,
        c) megszámlálja a szavazatokat, és megállapítja a szavazókörben a szavazás eredményét,
        d) indítványozza az illetékes választási bizottságnak a szavazás szavazóköri eredményének megsemmisítését, ha olyan törvénysértést észlel, amely azt érdemben befolyásolta,
        e) a szavazás eredményéről jegyzőkönyvet állít ki.

Helyi választási bizottság

31. § (1) A helyi választási bizottság legalább három, az egy szavazókörrel rendelkező településen legalább öt tagból áll.
(2) A helyi választási bizottság:

        l) az egy szavazókörrel rendelkező településen ellátja a szavazatszámláló bizottság feladatait is.

Országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság

32. § (1) Az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság legalább három tagból áll.
    (2) Az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság
        a) dönt a jelöltek, jelölő szervezetek nyilvántartásba vételéről, illetőleg elutasításáról,
        b) jóváhagyja a választókerület szavazólapjainak adattartalmát,
        c) dönt a benyújtott kifogásról,
        d) megsemmisíti a szavazás eredményét, ha olyan törvénysértést állapít meg, amely azt érdemben befolyásolta,
        e) megállapítja és közzéteszi a választási eredményt,
        f) kiadja az országgyűlési egyéni választókerületi képviselőnek a megbízólevelet,
        g) kezdeményezi az Országos Választási Bizottságnál időközi választás kitűzését,
        h) a tudomására jutott törvénysértés esetén kezdeményezi a hatáskörrel rendelkező szerv döntését.

Területi választási bizottság

33. § (1) A területi választási bizottság legalább három tagból áll.
    (2) A területi választási bizottság
        a) dönt a listák és az azon levő jelöltek, a jelölő szervezetek nyilvántartásba vételéről, illetőleg elutasításáról,
        b) kisorsolja a listák sorszámát,
        c) jóváhagyja a választókerület szavazólapjainak adattartalmát,
        d) dönt a benyújtott kifogásról,
        e) megsemmisíti a szavazás eredményét, ha olyan törvénysértést állapít meg, amely azt érdemben befolyásolta,
        f) megállapítja és közzéteszi a választási eredményt,
        g) kiadja az illetékességi körébe tartozó képviselőknek a megbízólevelet,
        h) a tudomására jutott törvénysértés esetén kezdeményezi a hatáskörrel rendelkező szerv döntését.

Országos Választási Bizottság

34. § (1) Az Országos Választási Bizottság legalább öt tagból áll.
    (2) Az Országos Választási Bizottság
        a) állásfoglalást ad ki a választással kapcsolatos jogszabályok egységes értelmezése és az egységes joggyakorlat kialakítása érdekében; az állásfoglalás ellen jogorvoslatnak helye nincs; az állásfoglalást a Magyar Közlönyben közzé kell tenni,
        b) dönt a listák és az azokon szereplő jelöltek, a jelölő szervezetek nyilvántartásba vételéről, illetőleg elutasításáról,
        c) kisorsolja a listák sorszámát,
        d) …,
        e) dönt a benyújtott kifogásról,
        f) megsemmisíti a szavazás eredményét, ha olyan törvénysértést állapít meg, amely azt érdemben befolyásolta,
        g) megállapítja, hogy mely jelölő szervezetek érték el a törvényben meghatározott mértékű %-os szavazathatárt,
        h) megállapítja, hogy az országosan összesített töredékszavazatok alapján az országos listák jelöltjei közül kik szereztek mandátumot,
        i) kiadja a mandátumot szerzett képviselőknek a megbízólevelet,
        j) megállapítja és közzéteszi a választás országosan összesített eredményét,
        k) kitűzi az időközi országgyűlési képviselőválasztást, és megállapítja annak naptár szerinti határnapjait,
        l) a tudomására jutott törvénysértés esetén kezdeményezi a hatáskörrel rendelkező szerv döntését,
        m) beszámol az Országgyűlésnek az országgyűlési képviselők, valamint az önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választásáról, továbbá az országos népszavazásról,
        n) eljár mindazokban az ügyekben, melyeket törvény a hatáskörébe utal.

90. § (1) Az országgyűlési képviselők választásán az alábbi választási bizottságok működnek:
        a) szavazatszámláló bizottság,
        b) az egy szavazókörrel rendelkező településeken a szavazatszámláló bizottság feladatait ellátó helyi választási bizottság,
        c) országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság,
        d) területi választási bizottság,
        e) Országos Választási Bizottság.

1. számú melléklet az 1997. évi C. törvényhez


A választási szervek, választási irodák tagjai által tett eskü szövege

"Én ...................................................................... esküszöm, hogy az Alkotmány és a választásra, népszavazásra és népi kezdeményezésre vonatkozó jogszabályok rendelkezéseit megtartom és megtartatom. Tisztemet és megbízatásomat Hazám javára, legjobb tudásom szerint, lelkiismeretesen teljesítem.
(Az eskütevő meggyőződése szerint)

Isten engem úgy segéljen!"

90/2001. (XII. 20.) OGY határozat
az Országos Választási Bizottság tagjainak megválasztásáról

A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény 23. §-ának (4) bekezdése alapján az Országgyűlés az Országos Választási Bizottság tagjának
    dr. Ficzere Lajost,
    dr. Horváth Sándort,
    dr. Maczonkai Mihályt,
    dr. Molnár Miklóst,
    dr. Sándorfi Györgyöt,

az Országos Választási Bizottság póttagjának
    dr. Beregi Zoltánt és
    dr. Kovács Lászlót

megválasztja.

7. számú melléklet 1. számú minta
Megbízólevél - országgyűlési egyéni választókerületi/ területi választási bizottság tagjának/póttagjának megválasztása

7. számú melléklet 5. számú minta
Megbízólevél - a szavazatszámláló bizottság tagjának/póttagjának megválasztása

7. számú melléklet 6. számú minta
Jegyzőkönyv a választási bizottság elnökének és tagjainak eskütételéről

7. számú melléklet 7. számú minta
Megbízás - szavazatszámláló bizottsági tagok részére

7. számú melléklet 10. számú minta
Bejelentés a jelöltek (pártok) által megbízott szavazatszámláló bizottsági tagok jegyzékéről