ELŐSZÓ


Magyarországon több százezer fogyatékos személy él, jelentős hányaduk fogyatékossága súlyosnak minősül. A társadalmi életben nehezen tudnak élni jogaikkal, s ez a tény nemcsak a saját, hanem családjuk mindennapi életére is kihatással van.

A fogyatékos emberekkel kapcsolatos jogi szabályozás Magyarországon nem alkot egységes rendszert, s ez úgy a jogalkalmazók, mint az érintettek számára megnehezíti jogaik érvényesítését. Bár 1998-ban az Országgyűlés megalkotta a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvényt, számos olyan jogszabály létezik, mely speciális rendelkezéseket tartalmaz fogyatékos embertársainkra nézve.

A társadalmi életben periodikusan ismétlődnek a választások; négyévenként országgyűlési és helyhatósági, illetőleg kisebbségi választásokat tartunk; ezek mellett a településeken évente mintegy 150 időközi választást bonyolítanak le, s egyre gyakrabban kerül sor helyi népszavazásokra is. A választójog, mint alapjog gyakorlása esetében is szükséges, hogy a fogyatékos emberek ne kerüljenek hátrányos helyzetbe.

Tisztán kell látnunk, hogy vannak, akikkel szemben társadalmi kötelezettségünk a feltételeket olyanná formálni, hogy alkotmányos alapjogaikkal azonos módon élhessenek. E körülményekre tekintettel jelen kiadvány azt a szerény célt szolgálja, hogy egyes jogszabályokban a fogyatékkal élő emberekre vonatkozó hatályos törvényi rendelkezések választójoggal kapcsolatos részét közzétegyük.

Az Egyesült Európához való csatlakozás szándéka miatt nem mellőzhetjük összeállításunkban egyes nemzetközi dokumentumok, különösen az uniós szabályozás áttekintését sem.

Országos Választási Iroda