3.3. A választási eredmények és iratok továbbítása

A most ismertetésre kerülő szabályok adminisztratív előírásoknak tűnnek, de tartalmilag nem azok. Ezek az előírások részben a választás eredményének egyértelmű megállapítását hivatottak országosan egyező módon szolgálni, részben az esetleges jogorvoslati eljárások garanciális előfeltételeit adják meg, illetve biztosítják a választáson induló pártok és jelöltek hiteles tájékoztatását. A választás napján keletkezett iratok egyben történelmi dokumentumok is, így e szabályok azok levéltári védelmét is szolgálják.

1. A szavazatszámláló bizottság a jegyzőkönyveket a választás során felhasznált és fel nem használt (az előzőekben írtak szerint kötegelt és pecséttel lezárt – szavazólapokkal, a választási iratokkal (pl. igazolások) és egyéb nyomtatványokkal (pl. névjegyzék, választójoggal nem rendelkezők jegyzéke, stb.) a szállító dobozba helyezi, és a szállítási rend szerint megőrzés céljából a helyi választási irodához szállítja. Az iratok hiánytalan átadását jegyzőkönyvben kell rögzíteni (12. sz. nyomtatványminta)

FIGYELEM!
A szavazatszámláló bizottság mint testület felel az iratok hiánytalan beszállításáért, így együttesen kell ezt elvégezniük!

2. A választási irodához beszállított jegyzőkönyvek jogi számszaki és logikai kontrollját el kell végezni. Az ellenőrzés befejezéséig a szavazatszámláló bizottság együtt marad. A helyi választási iroda tagja, vezetője ugyanis nem végezhet érdemi javítást a jegyzőkönyvben. Érdemi javításnak minősül a szavazók számának, valamint a jelöltekre leadott szavazatok számának megváltoztatása. Érdemi javításra kizárólag a szavazatszámláló bizottság jogosult oly módon, hogy a hibás bejegyzést tollal áthúzza és alá vagy fölé beírja a helyes adatot. Átírás, átfestés, radírozás nem alkalmazható. A javítás tényét – minden javítás mellett – az elnök aláírással és bélyegzővel igazolja a jegyzőkönyvön. A javított adatokat nem csak a három eredeti példányon kell átvezetni hanem a pártoknak, jelölteknek átadott jegyzőkönyvmásolatokon is. Amennyiben ez megoldhatatlan úgy részükre új (javított) jegyzőkönyvet kell haladéktalanul küldeni.

3. A jegyzőkönyvek egy példánya az illetékes választási irodában a szavazást követő három napon belül megtekinthető.

4. A szavazólapokat és egyéb iratokat – a jegyzőkönyvek kivételével – a polgármesteri hivatalban 90 napig – kifogás esetén az ügy jogerős elbírálásáig – megőrzik, majd megsemmisítik, míg a választási jegyzőkönyvek a szavazást követő 90 nap után kerülnek a levéltárba.