4.

A SZÁMÍTÓGÉPES ADATFELDOLGOZÓ RENDSZER LEÍRÁSA


A számítógépes adatfeldolgozó rendszerek

A 2002. évi országgyűlési képviselő választások lebonyolítása a már üzemszerűen működő okmányirodai infrastruktúrán történik. Az okmányirodai rendszerek jellemzője, hogy teljes mértékben megfelelnek az Internet/intranetes megoldásoknak.

A rendszerek három rétegűek:

- helyi szinten vékony kliens dolgozik (Microsoft Explorer),
- a központban applikációs szerverek végzik a feldolgozásokat,
- az adatbázisokat külön adatbázis szerverek kezelik.

A háromrétegű architektúra mellett célszerűségi okokból más megoldások is alkalmazásra kerültek, főként a választójoggal nem rendelkezők nyilvántartása (NESZA), a névjegyzék készítő rendszereknél.

A rendszerek fejlesztésénél használt megoldások biztosítják, hogy a választási rendszerek üzembiztos feltételek mellett, megfelelő védelemmel, és kellő tartalékokkal rendelkező környezetben üzemelhetnek.

A választás informatikai rendszerei lefedik a teljes választási folyamatot, a névjegyzék készítéstől a végleges jogi eredmény megállapításáig.

Az okmányhálózat használata és az alkalmazások integrált kialakítása biztosítja a kitűzött célok megvalósulását:

- folyamatos, nulla hibával történő üzemelés,
- a választási eredmény gyors és hiteles megállapításának támogatása,
- a választás tisztaságának megőrzése, a választási alapelvek érvényesülése,
- folyamatos tájékoztatás a választási szervek, pártok, média, és a nagyközönség felé.

Az előzetes és a végleges (jogi) eredmény megállapítás továbbra is elkülönül egymástól, azaz adat az egyikből a másikba nem kerül át.

A választás informatikai modelljét az 1. ábra mutatja.

A következőkben a választást támogató főbb informatikai rendszerek leglényegesebb funkciót ismertetjük. A később ismertetésre kerülő rendszereken túl még számos, kisebb rendszer üzemel, és biztosítja a tájékoztatási, vezetési és más, speciális igények kielégítését, mint például a közszolgálati televíziók adástámogató rendszere, a választástörténeti adatbázis, a kiadványkészítés, a pénzügyi információs rendszer, valamint a belső ügyviteli rendszer.

4.1. A körzetesítést, névjegyzék-készítést és kezelést, valamint a választójoggal nem rendelkezők nyilvántartását (NESZA) kezelő rendszer


A rendszer képes a korszerűsített népesség-nyilvántartó rendszer megyei adatbázisán a körzetesített adatállományok fogadására és átadására, figyelembe véve a közigazgatási hivataloknál telepített eszközparkot (SZL szerver, nyomtató, vágógép). Kezeli a központi rendszerből érkező, választójoggal nem rendelkezők állományát, és alkalmas arra, hogy kezelje az országgyűlési képviselőválasztás 2. fordulójára nagykorúvá váló választók adatait is.

A rendszer fel van készítve a pártok, a választási szervek, valamint más szolgáltatás igénylésére jogosultak részére statisztikai jellegű adatszolgáltatási igények kielégítésére.

A jelöltajánlást ellenőrző rendszer

A jelöltajánlást ellenőrző rendszer rögzíti a jelöltek által benyújtott ajánlószelvények adatait, számítógéppel támogatott ellenőrzést végez. A rögzítés és ellenőrzés az országos egyéni választókerületi (OEVK) székhelyeken történik, a megyei közigazgatási hivatalokba telepített adatbázisok felhasználásával. Az adatok ellenőrzéséhez a megfelelő névjegyzék állomány és a választójoggal nem rendelkezők adatainak közvetlen elérése az okmányrendszer kibővített hálózatán keresztül valósul meg. A rendszer szolgáltatja a választási bizottságok döntéseihez szükséges ellenőrző listákat és statisztikai adatokat is.

4.2. A választás előkészítő rendszer (VER) és a nyomdai adatküldést és fogadást támogató rendszer

A VER feladata, a választáson induló egyéni jelöltek, pártok és listák adatainak a központi adatbázisban történő nyilvántartása. Naprakész adatszolgáltatást biztosít a választási szervek részére, elvégzi az adatátadást a Tájékoztató Rendszer felé, statisztikai kimutatásokat készít, és eseti adatszolgáltatást biztosít. A jelöltállítás folyamatát a 2. ábra mutatja.

Adatokat szolgáltat az Országos Választási Bizottság (OVB) és a Pénzügyminisztérium részére a pártok és független jelöltek támogatásával kapcsolatos feladatai elvégzéséhez.

A rendszer képes a jelöltállítási időszakban a jogorvoslatok, hiánypótlások követésére, valamint az adatellenőrzés támogatására (jelöltek adatainak on-line ellenőrzése a SZL-ből és a választójoggal nem rendelkezők nyilvántartásából).

A jelöltajánlás lezárása után a rendszer megvalósítja a szavazólapok gyártásához szükséges adatok pontos, egységes, zárt és biztonságos rendszerben történő elektronikus átadását a nyomda részére.

A rendszer - a szavazólapok választási bizottságok által történő jóváhagyása érdekében - a szavazólapok képének elektronikus továbbítását szintén megvalósítja, az okmányhálózat igénybevételével.

A rendszer szolgáltatja az adatokat a szavazatösszesítési adatbázis megalapozásához.

4.3. Az előzetes szavazatösszesítő rendszer

Ez a rendszer fogadja és rögzíti a névjegyzék záró adatait, illetve a nem működő szavazóköröket. Biztosítja a szavazásnapi rendkívüli események fogadását és a Tájékoztató Rendszer felé történő ellenőrzött átadását. Fogadja, összesíti és megjeleníti - a Tájékoztató Rendszeren keresztül - a napközbeni részvételi adatokat.

A rendszer végzi az előzetes eredmény megállapítását adatlapok és szavazóköri jegyzőkönyvek rögzítését, szavazatok összesítését, a beérkezett adatlapok/jegyzőkönyvek feldolgozottsági szintjének figyelését és megjelenítését. A folyamatosan érkező adatokat átadja a Tájékoztató Rendszernek (ideértve a közszolgálati televíziók rendszerét) is. Kezeli a különböző típusú választási eredmények megsemmisítését (szavazóköri eredmény, egyéni választókerület, lista) és kezeli az adatlap-specifikus vitatott szavazatokat.

Külön szoftver készült az adatlapok, jegyzőkönyvek helyi választási iroda általi számszaki ellenőrzésének támogatására.

A rendszer biztosítja az adatokat a 4+1 nyelvű gyors kiadvány készítéséhez, támogatja a gyors adatszolgáltatást az előzetes eredményekről (majd a választás végén a végleges jogi eredményekről) a pártoknak és más, igénylő szervezeteknek ("Párt-CD").

Az előzetes szavazatösszesítő rendszer készíti el adatbázisából az Országos Választási Iroda jelentését is.


4.4. A tájékoztató rendszerek

A tájékoztató rendszer a választás teljes folyamata során - az egyes szakaszok és események sajátosságainak megfelelő formában, tartalommal és gyakorisággal - biztosítja a választási szervek, a polgárok, a média és a pártok informálását intranetes és/vagy Internetes hozzáféréssel, szabványos adatállomány átadással.

A választási fordulókat megelőző és követő napokon a hazai és nemzetközi érdeklődők, a sajtó és pártok képviselői számára a Belügyminisztérium Duna Palotában üzemelő rendszer biztosítja a személyes tájékozódás lehetőségét, valamint az intranet/Internetes tájékoztató rendszer kivetítős változata segíti a tájékoztatást.

Elkülönített, demilitarizált zónában lévő szerveren valósul meg az a kommunikációs felület, amely biztosítja az adatállományok átadását az adatigénnyel jelentkező szolgáltatók számára.

A tájékoztató-rendszer kapcsolódási lehetőséget biztosít a különböző tartalomszolgáltatók (Internet, WAP) felé. A tájékoztató rendszerek szolgáltatják a TELETEXT rendszerben megjelenő adatokat is.

4.5. A végleges szavazatösszesítő rendszer

A végleges szavazatösszesítő rendszer biztosítja a végleges eredmény jegyzőkönyvek fogadását, ellenőrzését, követi a jogorvoslati eseményeket. Adatokat szolgáltat a területi listák %-os határainak megállapításához, elvégzi a mandátumkiosztáshoz szükséges előzetes számításokat. A rendszer képes a számított és manuálisan összesített adatok közötti eltérések kezelésére.

Előkészíti az OVI, illetve az OVB jelentéseket, valamint biztosítja a végleges jogi eredmény adatait a kiadványt készítő rendszerek számára.

A választási visszaélések valószínűségét jelző rendszer

A rendszer feladata, hogy a jegyzőkönyvek adataiból, statisztikai módszerek alkalmazásával felhívja a figyelmet a szignifikáns eltérésekre.

A fő választási folyamatok és az informatikai infrastruktúra

A 2002. évi országgyűlési képviselő választások esetében - eltérően az 1998. évi választásoktól - az informatikai infrastruktúra változása, valamint az időközben bekövetkezett szervezeti változások megváltoztatják az eddigi gyakorlatot a megyék és OEVK szinten.

Az első, és legnagyobb változás, hogy az okmányirodák - amelyek nem csak OEVK településeken üzemelnek - lehetővé teszik, hogy az adatlapokat a választások napján ne kelljen rögzítésre az OEVK székhelyekre beszállítani. A Területi Választási Iroda vezetőjének utasítása alapján az egyéni választókerületi választási iroda vezetője meghatározza a szavazóköri adatlapok továbbításának és feldolgozásának módját, az okmányirodák földrajzi elhelyezkedését figyelembe véve.

Körzetesítés és névjegyzék készítés folyamán mindazok a gépek használhatók, amelyekből a SZL adatbázis elérhető. A körzetesítéssel, névjegyzék-készítéssel kapcsolatos alkalmazások - szintén biztonsági megfontolásokból - az okmányrendszer gépeire nem kerülnek fel, így csak a közigazgatási hálózathoz csatlakozó gépek használhatók ezekre a feladatokra.

Jelölt ajánlás ellenőrzése folyamán a feladatok mind az okmányirodai hálózaton lévő gépeken, mind pedig azokon a gépeken végrehajthatók, amelyek nem csatlakoznak közvetlenül az okmányhálózathoz, de a megyei népesség-nyilvántartási adatokat elérik.

Jelöltek és megyei- vagy országos listák rögzítése a fokozott biztonsági követelmények miatt már csak azokon a gépeken történhet, amelyek az okmányhálózathoz csatlakoznak. A folyamatot a 3. ábra mutatja.

Szavazásnapi feladatok, napközben a szavazókörben megjelentekről készülő rendszeres jelentés, illetve az esetleges rendkívüli eseményekről szóló jelentések, majd pedig a szavazókörök zárása után a adatlapok és jegyzőkönyvek rögzítése és továbbítása a központi rendszer felé, megegyeznek a régebbi választásokon megszokott feladatokkal. A folyamatot a 3. ábra mutatja.

A választások jogi eredményének megállapítását is támogatja informatikai rendszer, amelyben a jegyzőkönyvek adatait rögzítik, biztonsági okból kettős adatrögzítési eljárással. A rendszer összeveti a jegyzőkönyvek adatait a előzetes rendszer adataival. A folyamatot a 4. ábra mutatja.




1. ábra

 


2. ábra

 


3. ábra

 



4. ábra