3.

A JELÖLTÁLLÍTÁSSAL, A PÁRTOK, JELÖLTEK ÉS LISTÁK BEJELENTÉSÉVEL KAPCSOLATOS TUDNIVALÓK


3.1. Kapcsolattartás a választási irodákkal

A választásokon induló pártok és független jelöltek részére - egyenlő mértékben, pártsemleges módon - a választási irodák tájékoztatást nyújtanak és adminisztratív jellegű támogatást adnak. A hatékony együttműködést jelentősen elősegíti, ha a kapcsolattartás formái intézményesülnek.

A választási bizottságok mellett működő választási irodák az egyéni jelöltekkel közvetlen kapcsolatot tartanak. A választáson induló szervezeteknek, a bejelentett területi és országos listákkal kapcsolatos operatív adminisztrációs ügyek lebonyolításához egy-egy illetékes kapcsolattartó személyt kell kijelölniük.

A kapcsolattartó nevét, elérhetőségi adatait (cím, telefon, fax, e-mail) a pártbejelentés megtételekor a P1 bizonylaton lehet megadni.

A területi listák felelőseit az M1 bizonylat 2. oldala kitöltésével lehet közölni.

Az országos listák felelőseit az L1 bizonylat 2. oldala kitöltésével lehet közölni.

3.2. Pártok bejelentése

A választáson olyan társadalmi szervezetek indulhatnak (továbbiakban együtt: jelölő szervezetek), amelyek megfelelnek a pártok működéséről és gazdálkodásáról szóló 1989. évi XXXIII. törvény rendelkezéseinek.

A választáson induló jelölő szervezeteknek nyilvántartásba kell vetetni magukat, legkésőbb a legelső egyéni képviselő jelöltjük állítása előtt.

A bejelentést a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (továbbiakban: Ve.) 51. § (1) bekezdése szerinti választási bizottságnál kell megtenni. Azt a jelölő szervezetet, amely jelöltet vagy listát kíván állítani, bírósági bejegyzésének hiteles másolatával kell bejelenteni az alábbiak szerint:

    1. ha a jelölő szervezet több megye, illetőleg a főváros és valamely megye területén is jelöltet vagy listát kíván állítani, az Országos Választási Bizottságnál,
    2. ha a jelölő szervezet csak egy megye, illetőleg a főváros területén, de azon belül több országgyűlési egyéni választókerületben kíván jelöltet állítani, a területi választási bizottságnál,
    3. ha a jelölő szervezet csak egy országgyűlési egyéni választókerületben kíván jelöltet állítani, az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságnál kell a bejelentést megtenni.

Az OVB az országgyűlési képviselők választása alkalmával bármely - a feltételnek megfelelő - jelölő szervezet bejelentkezését elfogadja. A bejelentéshez a P1 jelű formanyomtatvány áll rendelkezésre.

A közlendő adatok:

1. A jelölő szervezet nyilvántartásba vételéhez és a technikai előkészítéshez:

    - a jelölő szervezetnek a bíróság által bejegyzett neve (3x30=90 pozíción), amely az egyéni jelöltek és területi listák szavazólapjain is megjelenik;
    - a jelölő szervezet rövidített neve (30 pozíción), amely a televízióban, a kiadványokban és más tájékoztatásokban fog megjelenni, ahol hely hiányában nincs mód a hivatalos név megjelenítésére;
    - a jelölő szervezet nevének betűszavas rövidítése (16 pozíción), amely az egyéni jelöltek és területi listák szavazólapjain is kérésre megjelenik;
    - a jelölő szervezet postacíme; telefon- és faxszáma, e-mail címe;
    - a jelölő szervezet bankjának neve és bankszámlaszáma, melyre a költségvetési támogatás átutalását kéri;
    - a jelölő szervezet képviselőjének, megbízottjának neve, telefon- és faxszáma, e-mail címe.

2. Jogi előkészítő adatok:

    - a párt bírósági bejegyzési okiratának jogerős (hiteles) másolata.

Az 1. pont első három adata elsősorban a szavazatösszesítéshez, illetve annak különböző tájékoztató rendszereihez szükséges. A további adatok a szervezettel kapcsolatos levelezéshez, személyes kapcsolattartáshoz, valamint az OVB esetleges döntéseinek közléséhez nélkülözhetetlenek.

A közösen egyéni jelöltet, területi listát állító jelölő szervezetek országosan egységes nyilatkozatot tehetnek a szavazatok egymás közötti felosztására. A nyilatkozat megtételéhez a P2 jelű formanyomtatvány áll rendelkezésre.

A közös jelöltet, listát állító szervezeteknek meg kell adniuk, hogy a költségvetési támogatást mely bankszámlára kívánják utaltatni. A támogatás szervezetek közötti megosztását a szervezetek egymás közti megállapodásuknak megfelelően maguk végzik. A választási szervek ezeket az adatokat a támogatások folyósítását végző állami pénzügyi szervezetnek adják át.

A nyilatkozat hatálya kiterjed a közösen nyilatkozó jelölő szervezetek valamennyi

   
- közös listájára kapott szavazatai felosztására az 5-10-15 %-os határ kiszámításához, továbbá
    - közös jelöltjeik, listáik töredékszavazatainak megosztására a pártok országos listái között.

A nyilatkozatban meg kell jelölni, hogy a felosztás során keletkező osztási maradékot, egy vagy néhány szavazatot mely kedvezményezett párt kapja meg. A nyilatkozatot a választást megelőző 18. napig, azaz 2002. március 20-án 16.00 óráig lehet megtenni.

A bejelentésről az illetékes választási iroda a párt képviselőjének igazolást ad.

A szervezetek valamennyi adatát és a nyilatkozatot a bejelentést fogadó választási iroda számítógépes nyilvántartásba veszi. A számítógépes nyilvántartásba felvett adatokat a párt képviselője ellenőrzési célból a helyszínen, illetőleg egyeztetett módon (levélben, faxon, e-mail) utólagosan megkapja.

A szervezet bejelentett adatainak változásait a P1 jelű formanyomtatvány ismételt kitöltésével lehet bejelenteni. A bejelentő a változtatás bejelentéskor a számítógépes regisztráción történt átvezetésről igazolást kap.

A P1 jelű formanyomtatványhoz mellékelni kell a szervezet emblémáját (fekete-fehér formában, min. 20 mm, max. 40 mm magasságú méretben, opcionálisan színesben is.

A szervezet bejelentésével együtt, vagy azt követően lehetőség van arra is, hogy a szervezet valamennyi egyéni és listás jelöltjének fényképét és életrajzát központilag, az OVI-nak adja át. A maximum 20 soros életrajzokat floppy-n, a WORD 6, 7 vagy 8 verziójú változatával WIN 1250 kódkészlettel, jelöltenként külön fájlban lehet átadni. A fájl neve a jelölt személyi azonosítója (személyi száma) legyen. Ha technikai okok miatt nincs mód a 11 pozíciós fájlnév használatára, a floppy-hoz fájl név-személyi azonosító listát kell mellékelni. A floppy-hoz mellékelni kell továbbá az életrajzokat kinyomtatva, aláírva is.

3.3. Az országgyűlési egyéni választókerületi jelölt bejelentése

A jelöltek azonosítása a választási rendszerben személyi azonosítójuk (személyi számuk) segítségével történik.

A megadott személyi azonosító helyességét a személyiadat- és lakcímnyilvántartás által kiadott hatósági bizonyítvány vagy más okirat bekérésével (lakcímigazolvány, vagy régi típusú személyi igazolvány, amely tartalmazza a személyi azonosítót??) ellenőrzi a választási iroda. Amennyiben a jelölt nem személyesen, hanem képviselője - aki tanúk előtt tett meghatalmazással rendelkezik - útján teljesíti a bejelentést, ahhoz az előbb felsorolt okmányok valamelyikének fénymásolata is alkalmas az azonosításra.

Az egyéni választókerületben a választópolgárok, vagy a pártok jelölhetnek egyéni képviselőt. A jelöléshez legalább 750 választópolgár érvényes ajánlása szükséges.

A választópolgár az "Ajánló szelvény"-t tölti ki és adja át az ajánlást gyűjtőnek. A szelvényt a választópolgárok az "Értesítés"-sel (kopogató cédula) együtt kapják meg.

A jelölteket a választást megelőző 23. napig - 2002.március 15-én 16.00 óráig - lehet bejelenteni az országgyűlési egyéni választókerületi bizottságnál. A bejelentést az E1 jelű formanyomtatványon kell megtenni, mellékelve az ajánlószelvényeket.

A bejelentésről az OEVI a jelöltnek, illetve képviselőjének igazolást ad.

A jelölt a választási bizottságnak köteles megadni:

- személyi azonosítóját,
- családi és utónevét,
- lakcímét.

Nyilatkoznia kell arról, hogy:

- van választójoga,
- a jelölést elfogadja, és
- nincs olyan tisztsége, amely összeférhetetlen a képviselői megbízatással, illetőleg megválasztása esetén arról lemond.

A választások alkalmával a jelölt nyilvántartás a hivatalos név és cím írásmódot használja. Ha a névhasználat ügyében vitás eset fordul elő, az OEVB dönt.

Az azonos nevűek megkülönböztetésére (a szavazólap miatt) az illetékes választási bizottság felhívja a másodikként bejelentő jelöltet nevének kiegészítésére. A kiegészítés az adott választókerületre érvényes. Ha egy jelölt ennek nem tesz eleget, a választási bizottság dönt.

A személyi azonosító és a név helyességét a népesség-nyilvántartással összevetve ellenőrzik. Eltérésnél a jelölttel tisztázzák az eltérés okát, korrigálják az esetleges hibákat. Amennyiben az nem javítható, az OEVB dönt.

A jelölteket ellenőrzik, hogy van-e választójoguk.

A jelölés elfogadásáról az OEVB a bejelentést követő 3 napon belül dönt, ennek érdekében az összegyűjtött ajánlási szelvényeket a választói névjegyzék alapján ellenőrzi.

Az ellenőrzés kiterjed arra, hogy:

- létezik-e az ajánló választópolgár az adott személyi azonosítóval;
- egyeznek-e a választópolgár személyiadat- és lakcím nyilvántartásbeli adatai az ajánlási szelvény adataival;
- a választópolgár lakóhelye abban az egyéni választókerületben van-e, ahol jelöltet ajánlott;
- az ajánlópolgár választójogosult-e;
- a választópolgár nem ajánlott-e két vagy több jelöltet is.

Az elfogadott jelölésekről a választási bizottság által vezetett nyilvántartásból adatot kell szolgáltatni a szavazatösszesítési és más választási rendszerek, ezeken keresztül más választási szervek, valamint a nyilvánosság számára, ezért az OEVK választási iroda a jelöléseket azonnal számítógépes nyilvántartásba veszi.

A számítógépes nyilvántartásba felvett adatokat a jelölt, illetve képviselője ellenőrzési célból a helyszínen, illetőleg egyeztetett módon (levélben, faxon, e-mail) utólagosan megkapja.

Az E1 jelű nyomtatványon független és közös jelölt esetén fel kell tüntetni annak a bankszámlának a számát, amelyre a költségvetési támogatás átutalását kérik. Párt jelöltje esetén a párt bejelentésekor megadott számlaszámra utalják a támogatást.

A jelöléssel kapcsolatos adatpótlási, javítási igényeket az E1 jelű formanyomtatvány ismételt kitöltésével lehet bejelenteni. A bejelentő a változtatás bejelentéskor a számítógépes regisztráción történt átvezetésről igazolást kap.

Bejelentéskor az E1 jelű formanyomtatványhoz mellékelni kell az SZ jelű formanyomtatványt, mely tartalmazza a jelölt törvényben előirt nyilatkozatát a választójogáról a jelölés elfogadásáról, az összeférhetetlenségről, továbbá életrajzát és mellékletként fényképét (9x13-as méretben).

A fénykép és életrajz átadását a Ve. nem írja elő kötelezően, de a jelölt érdeke, hogy éljen a lehetőséggel mivel a fénykép és az életrajz az Interneten, a közszolgálati televíziók műsorában és a nyomtatott kiadványokban is megjelenik.

3.4. A területi pártlisták és jelöltjeinek bejelentése

A párt egy területi választókerületben vagy egy önálló pártlistát állíthat, vagy egyetlen közös lista állításában vehet részt.

A területi választókerületben az a párt állíthat területi listát, amely az országgyűlési képviselők választásáról szóló 1989. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Vjt.) 3. sz. mellékletében meghatározott számú egyéni jelöltet állított. A területi listán állítható jelöltek száma megyénként változik, azonban a Vjt. 2. számú mellékletében meghatározott mandátumok számának háromszorosát nem haladhatja meg.

A területi pártlistát a területileg illetékes választási bizottságnál az M1 jelű valamint a hozzá csatolt kellő számú M2 jelű formanyomtatványon kell bejelenteni, legkésőbb a választást megelőző 20. napig, 2002. március 18-án 16.00 óráig.

Ha a listáról egy jelölt kiesik, helyébe a listán soron következő lép. Jelöltet törölni a bejelentés után is lehet. Ezen kívül a bejelentett listát nem lehet módosítani (új jelölt bejelentése, a kiesett jelölt helyett más jelölt állítása, a bejelentett jelölt sorrend megváltoztatása).

A bejelentésről a lista bejelentést tevő képviselője igazolást kap.

A területi pártlistákról a területi választási bizottság által vezetett nyilvántartásból adatot kell szolgáltatni a szavazatösszesítési és más választási rendszerek számára, ezért a területi választási iroda a jelöléseket azonnal számítógépes nyilvántartásba veszi. A számítógépes nyilvántartásba felvett adatokat a lista képviselője ellenőrzési célból a helyszínen, illetőleg egyeztetett módon (levélben, faxon, e-mail) utólagosan megkapja.

A listával kapcsolatos adatpótlási, javítási igényeket a M3 jelű formanyomtatványon kell bejelenteni. A bejelentő a változtatás bejelentéskor a számítógépes regisztráción történt átvezetésről igazolást kap.

A M2 jelű formanyomtatványon szereplő minden jelölthöz mellékelni kell az SZ jelű formanyomtatványt, amely tartalmazza a jelölt törvényben előírt nyilatkozatát, valamint életrajzát és mellékletként fényképét (9x13-as méretben).

A fénykép és életrajz átadását a Ve. nem írja elő kötelezően. Az fénykép és az életrajz az Interneten, a közszolgálati televízió műsorában és a nyomtatott kiadványokban megjelenik.

Természetesen arról a jelöltről, akiről már adtak le fényképet és életrajzot, nem kérnek, illetve nem fogadnak el ismételt fényképet és/vagy életrajzot.

A területi választókerületben (fővárosban, megyében) azok a pártok állíthatnak területi közös pártlistát, amelyek megfelelő számú egyéni választókerületben (Vjt. 3. sz. melléklet), azonos párt-összetételben közös egyéni jelöltet állítottak. A területi listán állítható jelöltek száma megyénként változik, azonban a jelöltek száma a Vjt. 2. számú mellékletében meghatározott mandátumok számának háromszorosát nem haladhatja meg.

A területi közös listát a M1 jelű és M2 jelű formanyomtatványokon kell bejelenteni, legkésőbb a választást megelőző 20. napig, 2002. március 18-án 16.00 óráig.

A közös listán indított jelöltek mandátumhoz jutási sorrendjén, nevén, személyi azonosítóján (személyi szám) túlmenően azt is meg kell adni, hogy a jelöltet a közös listát állító szervezetek melyike állította.

Közös lista állítása és bejelentett adatainak módosítása csak a listát állító szervezetek képviselői egybehangzó nyilatkozatával lehetséges. A választási szervek a közös listával kapcsolatos ügyekben egy kijelölt személyen keresztül tartják a kapcsolatot, ezért ennek a személynek az adatait is meg kell adni a lista állításkor.

3.5. Országos pártlisták és jelöltjeinek bejelentése

Önálló országos pártlistát azok a pártok állíthatnak, amelyek legalább 7 területi (7 megye, vagy 6 megyei és fővárosi) önálló pártlistát állítottak. Az országos lista állítását az OVB-nél kell bejelenteni, a választást megelőző 19. napig, 2002. március 19-én 16.00 óráig.

Az országos listát az L1 jelű valamint a hozzá csatolt kellő számú L2 jelű formanyomtatványokon kell bejelenteni. A bejelentésről a lista bejelentést tevő képviselője igazolást kap. A számítógépes nyilvántartásba felvett adatokat a lista képviselője ellenőrzési célból a helyszínen, illetőleg egyeztetett módon (levélben, faxon, e-mail) utólagosan megkapja.

Az országos listán maximum 174 jelölt állítható. Ha a listáról egy jelölt kiesik, helyébe a listán soron következő lép.

A listával kapcsolatos adatpótlási, javítási igényeket az L3 jelű formanyomtatványon kell bejelenteni. A bejelentő a változtatás bejelentésekor a számítógépes regisztráción történt átvezetésről igazolást kap.

Az L2 jelű formanyomtatvány minden kitöltött jelölt-sorához mellékelni kell az SZ jelű formanyomtatványt, mely tartalmazza a jelölt törvényben előirt nyilatkozatát valamint életrajzát és mellékletként fényképét (9x13-as méretben).

A fénykép és életrajz átadását a Ve. nem írja elő kötelezően. Az fénykép és az életrajz az Interneten, a közszolgálati televízió műsorában és a nyomtatott kiadványokban megjelenik. Természetesen arról a jelöltről, akiről már adtak le fényképet és életrajzot, nem kérik illetve nem fogadnak el ismételt fényképet és/vagy életrajzot.

Egy párt egy önálló listát állíthat vagy egy közös lista állításában vehet részt. (A listakapcsolás szabályait a 3.6. pont tartalmazza.)

Országosan azok a pártok állíthatnak közös pártlistát, amelyek legalább 7 megyében vagy 6 megyében és a fővárosban közös pártlistát állítottak. Fontos megjegyezni, hogy mind a 7 vagy több megyében pontosan ugyanazoknak a pártoknak kell a közös listaállításban részt venni, mint amelyek az országos közös pártlistát is állíthatják. Mindennek alapja az egyéni választókerületekben a megfelelő számban pontosan ugyanazon pártok által állított közös egyéni jelölt.

A közös listát az OVB-nél az L1 jelű valamint a hozzá csatolt kellő számú L2 jelű formanyomtatványokon kell bejelenteni, a választást megelőző 19. napig, 2002. március 19-én 16.00 óráig.

A listán meg kell jelölni, hogy melyik jelöltet melyik párt állította. A bejelentést követően - a visszalépett, meghalt jelölt törlését kivéve - a lista nem módosítható.

Közös lista állítása és módosítása csak úgy fogadható el, ha a listát állító szervezetek képviselői egybehangzóan nyilatkoznak arról. A választási szervek a közös listával kapcsolatos ügyekben egy kijelölt személyen keresztül tartják a kapcsolatot, ezért ennek a személynek az adatait is meg kell adni a lista állításkor.

A jelöltek és listák bejelentésének határnapjai jogvesztők. A határnap eltelte után hiánypótlásnak vagy a késedelem igazolásának helye nincs. Javasoljuk, hogy a pártok a bejelentéseket a határnapok lejárta előtt legalább 3-4 munkanappal korábban tegyék meg, mert így az esetleges hibák kijavítására, hiánypótlásra még megfelelő idő áll rendelkezésre.

3.6. A listák kapcsolása

A területi és az országosan állított önálló pártlisták vagy közös listák kapcsolhatók. A listakapcsolást legkésőbb a választás előtt 18 nappal - 2002. március 20-án 16.00 óráig - kell bejelenteni a területi (fővárosi), országos lista esetén az Országos Választási Bizottságnál. Erről a pártoknak egybehangzóan kell nyilatkozniuk, a bejelentő K1 jelű és kellő számú K2 jelű formanyomtatvány aláírásával.

A bejelentésről az illetékes választási iroda a listakapcsolás bejelentést tevő képviselőjének igazolást ad. A számítógépes nyilvántartásba felvett adatokat a listakapcsolás képviselője ellenőrzési célból a helyszínen, illetőleg egyeztetett módon (levélben, fax-ón, e-mail) utólagosan megkapja.

A Vjt. nem tiltja a területi listakapcsolásoktól eltérő országos listakapcsolás bejelentését. Országos lista akkor is kapcsolható, ha a területi listáikat az érintett pártok nem kapcsolják. Figyelemmel kell lenni arra, hogy ha az érintett pártok a területi választókerületekben listáikat kapcsolják, listás töredékszavazat csak akkor juthat fel a területi kapcsolt listájukról az országos kapcsolt listára, ha a területi és országos kapcsolást pontosan ugyanazon pártok hozták létre.

A listakapcsolásnál meg kell adni, hogy mely listákat kapcsolják össze, valamint a kapcsolást alkotó taglisták sorrendjét is fel kell tüntetni. Ezen kívül meg kell adni azt a szabályt, amely szerint a kapcsolt lista által megszerzendő mandátumok megoszlanak a kapcsolásban résztvevő listák között.