1.

A VÁLASZTÁSI IRODÁK TÁJÉKOZTATÁSI TEVÉKENYSÉGE

1.1. A választási irodák működése


A választási irodák a választások előkészítésével, szervezésével, lebonyolításával, a választópolgárok, a jelöltek és a jelölő szervezetek pártsemleges tájékoztatásával, választási adatkezeléssel, a technikai feltételek megteremtésével, a törvényes feltételek meglétének és a szakmai szabályok betartásának ellenőrzésével foglalkozó, állami feladatot ellátó szervek.

Minden választási bizottság tevékenységét választási iroda segíti.

A szavazatszámláló bizottságok mellett a helyi választási iroda egy tagja jegyzőkönyvvezetőként tevékenykedik.

Az országgyűlési választásokon települési szinten helyi választási iroda (HVI), az országgyűlési egyéni választókerület székhelyén országgyűlési egyéni választókerületi választási iroda (OEVI), minden megyében területi választási iroda (TVI) és országos szinten az Országos Választási Iroda (OVI) működik.

A HVI vezetője a települési jegyző (körjegyző), a TVI vezetője a megye/fővárosi főjegyző. Az OVI vezetőjét és tagjait a belügyminiszter, a többi választási iroda tagjait az irodák vezetői bízzák meg. A tagok túlnyomórészt a polgármesteri hivatalok, illetve a megyei/fővárosi közgyűlés hivatala, a megyei közigazgatási hivatalok köztisztviselői, és az önkormányzati intézmények közalkalmazottai. Az Országos Választási Iroda tagjai nagyrészt a Belügyminisztérium és a Központi Adatfeldolgozó Nyilvántartó és Választási Hivatal munkatársai: jogászok, igazgatás-szervezők, informatikusok.

A választási irodák

- ellátják a választás előkészítésével, lebonyolításával kapcsolatos szervezési feladatokat;
- közreműködnek a szavazatok összesítésében, a választási eredmény megállapításában;
- ellátják a tájékoztatási feladatokat;
- biztosítják a választási bizottságok működésének és a szavazás lebonyolításának tárgyi, technikai feltételeit;
- ellátják a választási bizottságok titkársági feladatait;
- döntésre előkészítik a választási bizottságok hatáskörébe tartozó ügyeket;
- gondoskodnak a választási iratok kezeléséről, biztonságos őrzéséről, továbbá a levéltárnak történő átadásáról, illetőleg megsemmisítéséről.

A választási irodáktól munkaidőben kérhető tájékoztatás a választással összefüggő jogi, igazgatási, technikai kérdésekben. A választási irodák tájékoztatják az érdeklődőket a választásokkal összefüggő adatszolgáltatási lehetőségekről is.

A HVI és az OEVI a polgármesteri hivatalokban, a TVI és az FVI a megyei/fővárosi közgyűlés hivatalában érhető el személyesen, telefonon, levélben.

Az OVI levélcíme: 1450 Budapest, Pf: 81., telefonszáma: 456-6521, telefaxszáma: 456-6519.

1.2. Választási Információs Szolgálat

A nagyobb települések választási irodái az egyes általános választások kitűzését követően Választási Információs Szolgálatot (továbbiakban: VISZ) működtetnek.

A VISZ alapvető feladata a választópolgárok, jelölő szervezetek, külföldi és hazai érdeklődők tájékoztatása jogi kérdésekben, de felvilágosítást nyújt minden más, választáshoz kapcsolódó ügyben is.

Az OEVI és a TVI/FVI által működtetett Választási Információs Szolgálat a polgármesteri hivatalokban, illetve a megyei/fővárosi közgyűlés hivatalában működik. A választási irodák, illetve információs szolgálatok adatai megtalálhatóak az Interneten. (www.valasztas.hu)

Az Országos Választási Iroda információs szolgálatánál megtalálhatóak az OVI szerkesztésében készült eddigi "Választási füzetek", illetve beszerezhetők a jelöltek bejelentéséhez szükséges nyomtatványok.

 

Az OVI VISZ
hétfőtől-csütörtökig: 8.30-16.30,
pénteken: 8.30-14.00 óra között működik.

Személyesen felkereshető a BM. Duna Palotában,
Budapest, V. Zrínyi u.5

 

 „Zöld szám”: 06 80 20 40 16
Telefonszám: (06 1) 266 1200
Telefaxszám: (06 1) 332 6337

 

 OVI VISZ 1450 Budapest Pf.: 81.

 

  visz@mail.ahiv.hu

 


1.3. Országos Választási Központ (BM Duna Palota)


2002. április 7-ére és 21-ére az Országos Választási Iroda a Belügyminisztérium Duna Palotájában megnyitja az Országos Választási Központot (OVK). A szavazás napján, illetve az azt megelőző és követő napokban az Országos Választási Bizottság (OVB) és az Országos Választási Iroda itt fogadja a nemzetközi és hazai sajtó képviselőit, a külföldi választási szakembereket, és a hazai érdeklődőket (Budapest, V. Zrínyi 5.).

Április 5-én és 19-én (pénteken) 12.00 órakor az OVB és az OVI képviselői sajtótájékoztatón számolnak be a országgyűlési képviselőválasztás legfontosabb tudnivalóiról, és sor kerül az Országos Választási Központ bemutatására is.

Az OVK-ban a szavazás napján több mint 30 számítógép terminál segíti az OVB, az OVI, a sajtó, a jelölő szervezetek és az érdeklődő választópolgárok tájékoztatását. A tájékoztató terminálokon a részvételi arány alakulását (naponta hatszor aktualizálódik), a jelöltek, jelölő szervezetek adatait, a szavazatösszesítés állását lehet megtekinteni.




BM Duna Palota
(Budapest, V. Zrínyi u.5.)