III.


A VISZ LEHETSÉGES SZERVEZETI MEGOLDÁSAI

A választással kapcsolatos információszolgáltatást minden településen biztosítani kell. A település nagyságától, a lakosság kor- és foglalkozási összetételétől a tájékoztatási igények mennyiségétől függ, hogy milyen szervezeti formában, illetve munkaszervezéssel lehet a legmegfelelőbben ellátni ezt a feladatot.

A választási információs szolgálat feladatait a következő formákban lehet ellátni:

1. külön szervezet létrehozása nélkül,

2. külön szervezet létrehozásával: 
- az ügyfélszolgálat keretén belül vagy 
- önálló szervezetként működő VISZ felállításával. 

Azoknak a településeknek nem célszerű külön szervezetet létrehozniuk a választási információs feladatok ellátására, amelyeknek a lélekszáma alacsony (nem haladja meg az 1 000 főt).

A tájékoztatási feladatokat lehetőleg a jegyző olyan munkatársa lássa el, aki egyébként is a választási ügyekkel foglalkozik és kellő ismeretei vannak a népességnyilvántartási kérdésekben is.

Nagyobb lélekszámú településeken különálló szervezetként célszerű létrehozni a VISZ-t: ezeken a településeken az ügyfélforgalom folyamatosan magas, ezért külön választási információs feladattal foglalkozó szervezetet kell működtetni.

A településeken az ügyfélszolgálat részeként működő VISZ elláthatja a jelöltbejelentések, az esetleges kifogások fogadásával kapcsolatos feladatokat is.

A területi választási iroda részeként működő VISZ-t önálló szervezetként célszerű megszervezni, amelynek kevesebb az "operatív" feladata és jobban előtérbe kerül az információszolgáltatás.

A VISZ-ben dolgozó ügyintézők szakmai irányítója a választási iroda vezetője.