I.


A VÁLASZTÁSI INFORMÁCIÓS SZOLGÁLAT
CÉLJA ÉS FELADATAI

A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény a választási irodák feladatává teszi a választópolgárok, a jelöltek és a jelölő szervezetek pártsemleges tájékoztatását és a választások információs rendszereinek működtetését. A választási irodák egyidejűleg gondoskodnak arról is, hogy a választópolgárok a választási tudnivalókról, a szavazás módjáról általános tájékoztatást és felvetett kérdéseikre választ kapjanak. 

Az országgyűlési képviselők választásakor e feladat ellátásába az Országos Választási Iroda mellett a területi és helyi választási irodák munkatársaira is jelentős feladat hárul, hiszen a választópolgárokat és a jelölteket az egész országot érintő eseményeken túl mindenekelőtt a helyi információk érdeklik. 

A VISZ tájékoztatási feladatainak jelentőségét növeli, hogy az országgyűlési képviselő választásnál a nemzetközi szervezetek, külképviseletek, a hazai és külföldi sajtó fokozott figyelmére is számítani kell. Emiatt több kérdésre, nagyobb érdeklődésre lehet számítani, amelyre a választási irodák munkatársainak tudatosan fel kell készülniük.

A VISZ általános feladatai:

A VISZ csak akkor tudja betölteni szerepét, ha tevékenységéről a választópolgárok tudomást szereznek. A VISZ feladatairól, működéséről a helyben szokásos módon tájékoztatni kell a lakosságot.