3. A választási irodák tájékoztatási tevékenysége

3.1. Választási irodák működése

A választási irodák - polgármesteri hivatalokban a jegyző irányításával - a választások előkészítésével, szervezésével, lebonyolításával, a választópolgárok, a jelöltek és a jelölő szervezetek pártsemleges tájékoztatásával, választási adatkezeléssel, a technikai feltételek megteremtésével, a törvényes feltételek meglétének és a szakmai szabályok betartásának ellenőrzésével foglalkozó, állami feladatot ellátó szervek.

Minden választási bizottság mellett, továbbá minden településen működik választási iroda.

A szavazatszámláló bizottságok mellett a helyi választási iroda egy tagja jegyzőkönyvvezetőként tevékenykedik.

Az országgyűlési választásokon minden településen helyi választási iroda (HVI), az országgyűlési egyéni választókerület székhelyén egyéni választókerületi választási iroda (OEVI), minden megyében területi választási iroda (TVI) és országos szinten az Országos Választási Iroda (OVI) működik.

A HVI vezetője a települési jegyző, a TVI vezetője a megyei főjegyző.
Az OVI vezetőjét a belügyminiszter nevezi ki. A választási irodák tagjait az irodák vezetői nevezik ki. A tagok túlnyomórészt a helyi polgármesteri hivat
alok és a megyei közgyűlés hivatalának a köztisztviselői, közalkalmazottai.
Az Országos Választási Iroda esetében a Belügyminisztérium és a Központi Nyilvántartó és Választási Hivatal munkatársai: jogászok, igazgatás-szervezők, informatikusok, ügyintézők és adminisztrátorok. Elvégzik a választási bizottságok folyamatos működéséhez szükséges ügyviteli, adatkezelési és technikai feladatokat.

A választási irodák

A választási irodáktól munkaidőben kérhető tájékoztatás a választással összefüggő jogi, igazgatási. technikai kérdésekben. A választási irodák tájékoztatják az érdeklődőket a választásokkal összefüggő adatszolgáltatási lehetőségekről is.

A HVI és az OEVI a polgármesteri hivatalokban, a TVI a megyei közgyűlés hivatalában érhető el személyesen, telefonon, levélben.

Az OVI legfontosabb feladatai:

Az OVI a Központi Nyilvántartó és Választási Hivatal Budapest, II. Páfrány u.9. sz. alatt található. (Levélcíme: 1450 Budapest, Pf:81.)

Telefonszáma: 391-3647, telefax: 391-3648.

3.2. Választási Információs Szolgálat

Az országos választás kitűzését követően az Országos Választási Iroda Választási Információs Szolgálatot (továbbiakban: VISZ) működtet.

A VISZ alapvető feladata a választópolgárok, jelölő szervezetek, külföldi és hazai érdeklődők tájékoztatása jogi kérdésekben, de felvilágosítást nyújt az állampolgároknak minden más, választáshoz kapcsolódó ügyben.

A VISZ munkatársai elsősorban az országgyűlési képviselők, a polgármesterek és az önkormányzati képviselők, a kisebbségi önkormányzati képviselők választásával összefüggő kérdésekben adnak útbaigazítást.

Az érdeklődők a telefonon, telefaxon, e-mail-en, vagy levélben feltett kérdésekre lehetőség szerint azonnal, de legfeljebb 3 napon belül választ kaphatnak.

A VISZ-nél hozzáférhetők az Országos Választási Iroda szerkesztésében készült eddigi “Választási füzetek”, illetve beszerezhetők a jelöltek bejelentéséhez szükséges nyomtatványok.

A VISZ hétfőtől-csütörtökig: 8.30-16.30,
pénteken: 8.30-14.00 óra között működik.

“Zöld szám”: 06 80 270 000, Telefonszám: 391-3608, telefaxszám: 391-3609

Személyesen felkereshető a Központi Nyilvántartó és Választási Hivatal,
Budapest, II. Páfrány u. 9. földszinti helyiségében.

Levélcím: KÖNYV VISZ 1450 Budapest Pf.: 81.

E-mail : visz@mail.valasztas.hu

3.3. Országos Választási Központ (BM Duna Palota)

1998. május 10-ére az Országos Választási Iroda a Belügyminisztérium Duna palotájában megnyitja az Országos Választási Központot (a továbbiakban: OVK). A szavazás napján, illetve az azt megelőző és követő napokban az Országos Választási Bizottság és az Országos Választási Iroda itt fogadja a nemzetközi és hazai sajtó képviselőit, a külföldi választási szakembereket, és a hazai érdeklődőket (Budapest, V. Zrínyi 5.).

Május 8-án (pénteken) 12.00 órakor az OVB és az OVI képviselői sajtótájékoztatón számolnak be a országgyűlési képviselőválasztás legfontosabb tudnivalóiról, és sor kerül az Országos Választási Központ bemutatására is.

A választások napján, valamint az azt megelőző és követő 2-2 napon a VISZ ugyanitt működik.

Az OVK-ban a szavazás napján több mint 30 számítógép terminál segíti az OVB, az OVI, a sajtó, a jelölő szervezetek és az érdeklődő választópolgárok tájékoztatását. A tájékoztató terminálokon a részvételi arány alakulását (naponta hatszor aktualizálódik), a jelöltek, jelölő szervezetek, a szavazatösszesítés állását, adatait lehet megtekinteni.

Az OVK-ban információs szolgálat, választási kiállítás várja az érdeklődőket.