II. A FELVETTEK ÉS TÖRÖLTEK JEGYZÉKEINEK VEZETÉSE

1. A jegyzékek kitöltése, segédlap használata

A felvettek és töröltek jegyzékeit - a különböző okok miatt a névjegyzékre felvett és onnan törölt választópolgárok adataival - a polgármesteri hivatalokban a névjegyzék továbbvezetésével egyidejűleg töltik ki (ld. A 3. Pontban felsoroltakat).

Az F1, F2, T1, T2 lapjelű jegyzékek mintáit és kitöltési utasítását a 1. És 2. Sz. mellékletek tartalmazzák, melyek megegyeznek a 9/1998. (II. 20.) BM rendelet 2. Sz. mellékletének 1. És 2. számú mintájával.

A jegyzékeket 1-1 eredeti példányban kell vezetni. A jegyzékeken minden adat kitöltése kötelező. A rendszer jó működésének legfontosabb feltétele a személyi azonosító pontos beírása.

A szavazás napja előtt, ha a felvett/törölt személy személyi azonosítója nem állapítható meg (a polgár nem tudja, vagy nem szerepel a nyilvántartásban, stb.), a HVI vezetője a helyi, területi vagy a központi nyilvántartásból pótolja azt. A választás napjáig a jegyzékeken minden hiányzó vagy hiányos személyi azonosítót pótolni kell.

A szavazás napján a szavazókörben a jegyzőkönyvvezető feladata az F és T jegyzékek vezetése. Ha a felvett/törölt személy személyi azonosítója nem állapítható meg, akkor a szavazókörben a pontos azonosítás céljából ún. Segédlapot is szükséges kitölteni, amely részletesen tartalmazza a felvett/törölt személy anyakönyvi adatait (ld. A mellékelt mintát). Ha a Segédlap kitöltésre kerül, akkor a jegyzéken elegendő kitölteni a név, a névjegyzék sorszám, neme és születési ideje (személyi azonosító első 7 számjegye) adatokat.

A szavazást követően a HVI vezetője a Segédlap adatai alapján megkísérli pótolni a hiányzó személyi azonosítót a helyi nyilvántartásból, ha ott nem található, akkor a területi nyilvántartásból (TÁKISZ), illetve a KÖNYV Hivatal által vezetett központi személyiadat- és lakcímnyilvántartásból, majd a jegyzéket kiegészíti a helyes azonosítóval.

A Segédlap(ok) másolatát tűzőgéppel ahhoz a lapszámú eredeti jegyzékhez kell tűzni, amelyen a hiányos személyi azonosítóval felvett, vagy törölt személy(ek) adatai szerepelnek.

A Segédlap mintáját mellékeljük.

Image328.gif (19162 bytes)

2. A jegyzékek vezetése, a HVI és az SZSZB feladatai

2.1. A HVI feladatai a választás első fordulója előtt

2.2. Feladatok az első forduló napján

Az SZSZB feladatai:

2.3. Feladatok az első forduló napját követően

A HVI feladatai:

2.4. A HVI feladatai az első és második forduló között

2.5. Feladatok a második forduló napján és azt követően

 

3. A jegyzékek kitöltésének szabályai

A felvétel és törlés okát a névjegyzék munkapéldányán szövegesen, a névjegyzékből utólag töröltekről vagy utólag felvettekről vezetett jegyzékeken (F1, F2, T1, T2 jelű nyomtatványok) pedig a megfelelő kód használatával kell feltüntetni.

3.1. A felvétel okai

felvétel oka = 1

- Ha a választópolgár a lakóhelye szerint illetékes szavazóköri névjegyzékből kimaradt, és ezt személyazonosító igazolványával, vagy más a választójogát igazoló okirattal tudja bizonyítani (pl. házassági anyakönyvi kivonat, honosítási okirat, stb.).

- Ha a polgár választójogát visszanyerte, s ezt a HVI vezetője a KÖNYV Hivatal által megküldött, a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartása alapján ellenőrizte vagy a választópolgár okirattal igazolja választójoga visszanyerését.

Fenti esetekben a polgárt saját kérésére veszi fel a jegyző a névjegyzékre.

felvétel oka = 2

- Ha a választópolgár lakcímét a névjegyzék elkészülte után megváltoztatta, és emiatt a bejelentkezéssel egyidejűleg, vagy a szavazás napján az érvényes személyazonosító igazolvány alapján kerül felvételre a névjegyzékbe.

felvétel oka = 3

- Ha a polgár a szavazás napján lakcímétől távol tartózkodik, és a lakcíme szerint illetékes HVI vezetőjétől igazolással rendelkezik arról, hogy előző lakcímén a választójogosultak nyilvántartásában szerepelt és onnan törölték.

felvétel oka = 4

- Ha a jegyző a személyiadat- és lakcímnyilvántartáson a személy adataiban névjegyzékre kerülést eredményező változást vezetett át (pl. honosítás, nagykorúvá válás, stb.), vagy a névjegyzék ellenőrzése során a nyilvántartás hiányossága vagy hibája miatt utólagosan módosította a névjegyzékeket.

Ez esetben a jegyzékre a polgár a jegyző kezdeményezése alapján kerül felvételre.

felvétel oka = 5

- Ha a választópolgár a névjegyzékből történt kimaradása miatti kifogásnak helyt adó jegyzői vagy bírósági döntéssel rendelkezik.

3.2. A törlés okai

törlés oka = 6

- Ha a polgárt lakcímváltozás miatt a korábbi lakcím szerinti jegyző - az új lakcím szerint illetékes jegyző értesítése alapján - a névjegyzékből törli.

- Ha a polgár lakcímét a jegyző illetékességi területén megszünteti.

törlés oka = 7

- Ha a jegyző a polgár részére a lakcímétől távol történő szavazáshoz igazolást ad ki, és ezzel egyidejűleg a névjegyzékből törli.

törlés oka = 8

- Ha a jegyző a személyiadat- és lakcímnyilvántartáson a személy adataiban névjegyzékről törlést eredményező változást vezetett át (pl. elhalálozás, magyar állampolgárság megszűnése, stb.), vagy a névjegyzék ellenőrzése során a nyilvántartások hiányossága vagy hibája miatt utólagosan módosította a névjegyzékeket.

- A polgár a névjegyzéken szerepelt, de annak elkészülte után választójogosultságát elvesztette, és emiatt törölni kell (pl. szabadságvesztés büntetését tölti, cselekvőképtelenné nyilvánítják, stb.).

törlés oka = 9

- A polgár a névjegyzékbe történt felvétele elleni kifogás alapján, HVI vezetői vagy bírósági döntés alapján került törlésre.

4. A kétszer, többször szavazók ellenőrzése

4.1. A számítógépes ellenőrzés folyamata

A számítógépes rendszer működésének célja, hogy az utólag felvettek, illetve onnan töröltek adatainak feldolgozása alapján követhető legyen a névjegyzék továbbvezetésének pontossága, másrészt azon választópolgárok kiszűrése, akik valamilyen okból két vagy több szavazókör névjegyzékére is felkerültek és az ebből adódó helyzettel visszaélve jogosulatlanul többször is leadták szavazatukat.

A jegyzékek adatainak helyi vagy OEVK szinten történő rögzítését követően az adatállomány központi feldolgozás keretében összevetésre kerül a személyi adatbázissal (a személyi azonosítók ellenőrzése céljából), valamint a választójoggal nem rendelkező személyek állományával (az utólag felvettek választójogának ellenőrzése céljából).

A számítógépes rendszer statisztikai adatokat szolgáltat azokról a tételekről, amelyek csak az egyszeri, egy helyen történő szavazás, illetve a nem szavazás tényét jelentik a T és F jegyzékek adataiban. E szerint a statisztikai összesítésben a következő adatok szerepelnek:

A végső ellenőrzéshez kétféle ellenőrző lista készül a többszörösen felvettként szereplő tételekről. Az első listát az eredeti lakóhely szerinti jegyzőnek kell egyeztetni, ahol eredetileg névjegyzéken szerepelt a választópolgár, a másik listát pedig az a települési jegyző egyezteti, ahol utólag került felvételre.

Az egyeztetés eredményeként az OVI elkészíti a feltételezhetően kétszer, vagy többször szavazók végleges listáját.

A jegyzékek számítógépes feldolgozása történhet:

Az információáramlás folyamatát a mellékelt ábrán mutatjuk be.

info.gif (20418 bytes)

4.2. Jegyzékek rögzítése helyi szinten

A helyi rögzítő rendszer részeként működő előrögzítő alrendszer lehetővé teszi, hogy a töröltek (T1) és felvettek (F1) első fordulóra kitöltött jegyzékei már a szavazást megelőzően rögzítésre kerülhessenek a keletkezés helyén, a polgármesteri hivatalokban.

Az előrögzítő rendszer alkalmazása elsősorban a nagyobb településeken, fővárosi kerületekben, üdülőhelyeken célszerű, ahol várhatóan jelentős számú törölt és felvett személy adatait kell feldolgozni.

Az előrögzítő csak az első forduló jegyzékeinek rögzítésére szolgál. A második forduló jegyzékeit, csak az OEVI-kben a választási gépe(ke)n működő számítógépes rendszerben lehet rögzíteni!

Azok a települések, amelyek az előrögzítő alrendszert nem vették igénybe, de a szavazatösszesítéshez a helyi rögzítő rendszert használják, a T1 és F1 jelű jegyzékek rögzítését az első fordulót megelőző naptól végezhetik. A helyi rögzítő rendszer telepítése a választást megelőző napon történik.

Ha a településen használtak előrögzítőt, akkor az első fordulót megelőző napig rögzített adatokat floppyra mentés után át kell adni a HVI-ben működő helyi rögzítő rendszernek és ezt követően ennek keretében folytatható csak a jegyzékek rögzítése.

4.3. Jegyzékek rögzítése OEVK szinten

Az első forduló jegyzékeinek feldolgozásakor előrögzítő és/vagy helyi rögzítő használata esetén a HVI floppyn teljesít adatátadást az OEVI felé a feldolgozott jegyzékek adatairól.

Ha a település nem használ sem előrögzítő sem helyi rögzítő rendszert, akkor a jegyzékek lezárása után (a választást megelőző nap 16.00 óra) azok másolati példányait, valamint a szavazás napján kitöltött T és F jelű jegyzékeket a Segédlapok másolati példányaival együtt az OEVI- dolgozza fel.

A jegyzékek rögzítését - bárhol is történik - legkésőbb a választási fordulókat követő második nap

( F1, T1 jegyzék esetén 1998. május 12-én 17.00 óráig,

( F2, T2 jegyzék esetén május 26-án 17.00 óráig be kell fejezni.

4.4. Az OEVI, TVI és az OVI feladatai

Az OEVI

A TVI

Az OVI feladatai

5. A jegyzékek, segédlap és ellenőrzőlap megőrzése, selejtezése

A F1, F2, T1, T2 jelű jegyzékek, a hozzájuk csatolt Segédlapok és az Ellenőrzőlapok eredeti példányait a HVI vezetője a választási iratok között megőrzi. A HVI vezetője, ha jogorvoslati eljárás nincs folyamatban, akkor 90 nap eltelte után, illetve eljárás esetén annak jogerős lezárása után megsemmisíti azokat.

A számítógépes feldolgozásra került másolati példányok a feldolgozási helyszíneken a választást követő 30. napot követően selejtezésre kerülnek.