I. A VÁLASZTÓK NYILVÁNTARTÁSÁVAL KAPCSOLATOS FELADATOK

A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (továbbiakban: Ve) IV. fejezetében foglaltaknak megfelelően a településeken és a főváros kerületeiben a Helyi Választási Iroda (HVI) vezetője szavazókörönként elkészíti vagy elkészítteti a névjegyzéket. A névjegyzék elkészítéséhez a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok jegyzékét a KÖNYV Hivatal a fővárosi kerületek számára közvetlenül, a többi település számára a TÁKISZ útján adja át.

A névjegyzék tartalmazza a választópolgár

- családi és utónevét,

- nők esetében a leánykori családi és utónevét,

- a lakcímét,

- névjegyzékbeli sorszámát,

- személyi azonosítóját (csak a névjegyzék harmadik, illetve a pótnévjegyzék második példányán szerepel).

Abban az esetben, ha egy lakcímen két azonos nevű személy szerepel, akkor a névjegyzék tartalmazza a választópolgár születési dátumát is.

A második forduló időpontjára választójogosulttá váló személyek esetén pótnévjegyzék készül.

A névjegyzék a választópolgárok adatain kívül tartalmazza még az országgyűlési egyéni választókerület sorszámát, a település megnevezését és a szavazókör sorszámát is.

1. A névjegyzék elkészítése

A választójoggal rendelkező polgárok névjegyzéke a polgárok személyiadat- és lakcímnyilvántartásának, valamint a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartásának adatai alapján készül a választás első fordulója előtt.

A névjegyzéket három, a pótnévjegyzéket két példányban kell elkészíteni. A névjegyzék példányok rendeltetése:

- a névjegyzék első példánya a választás első fordulójára, ez nem tartalmazza a személyi azonosítót;

- a névjegyzék második példánya a választás második fordulójára, ez nem tartalmazza a személyi azonosítót;

- a névjegyzék harmadik példánya a jegyző munkapéldánya a választás mindkét fordulójára, ez tartalmazza a személyi azonosítót is;

- pótnévjegyzék első példánya a választás második fordulójára, ez nem tartalmaz személyi azonosítót;

- a pótnévjegyzék második példánya a jegyző munkapéldánya, amely tartalmazza a személyi azonosítót is.

A szavazókörökben a választás első fordulójának napján a névjegyzék első, második fordulójának napján a második példányát kell használni.

A HVI vezetője a névjegyzék összeállításával egyidőben elkészíti vagy elkészítteti a névjegyzékbe történt felvételről szóló értesítőket és az ajánlószelvényeket, melyeket a választópolgárok részére zárt borítékban küld meg a választás napját megelőző ötvennyolcadik napig.

Az 1998. május 10. és május 24. napjára kitűzött országgyűlési választásra a névjegyzékek a személyi adat- és lakcímnyilvántartás 1998. február 13-ai állapotából készültek. Ezt követően minden, a választópolgárok adataiban bekövetkező változást a HVI vezetőjének a névjegyzéken át kell vezetnie.

  1. A névjegyzék közszemlére tétele

A Ve 14. § (1) bekezdésében foglaltak szerint a településeken, fővárosi kerületekben a névjegyzéket a szavazás napja előtt hatvan nappal - nyolc napra - közszemlére kell tenni. A HVI vezetője gondoskodik arról, hogy a névjegyzék és a pótnévjegyzék első példányát a polgármesteri hivatal olyan helyiségében (pl.: ügyfélszolgálati irodában, jegyzői titkárságon, népesség-nyilvántartás irodájában, stb.) helyezze el, ahol az minden állampolgár számára megtekinthető legyen. A közszemlére tétel idejéről és helyéről a lakosságot a helyben szokásos módon (hirdetmény útján) tájékoztatni kell. A közszemle alatt biztosítani kell, hogy a választópolgárok a névjegyzékből való kihagyás vagy jogellenes felvétel miatt a jegyzőnél esetleges kifogásaikat előterjeszthessék.

A névjegyzékből való kihagyás vagy a névjegyzékbe való felvétel miatt - a névjegyzék közszemlére tételének időtartama alatt, 1998. március 11 - 18. között - benyújtott kifogásról a HVI vezetője három napon belül dönt. A HVI vezetőjének döntését az érintettel és azzal, aki a kifogást benyújtotta, közölni kell. A döntésben az érintett és a kifogást benyújtó figyelmét fel kell hívni a jegyző döntése elleni jogorvoslat lehetőségére. Tájékoztatni kell arról, hogy a kifogást az illetékes helyi bírósághoz, Budapesten a Pesti Központi Kerületi Bírósághoz lehet benyújtani, valamint, hogy a bírósági eljárásban a jogi (ügyvédi) képviselet kötelező.

1.2. A hajléktalanok szavazási lehetősége

Az a polgár, aki sem érvényes lakóhellyel, sem érvényes tartózkodási hellyel nem rendelkezik (hajléktalan), csak akkor szavazhat, ha az adott településen településszintű lakóhelye van vagy ha nincs, akkor a választás előtt településszintű lakóhelyet létesít.

A csak település szintű lakóhellyel rendelkező személyeket fel kell venni a település egy meghatározott, a HVI vezetője által kijelölt szavazókör névjegyzékére, ezzel biztosítva a lakcím nélküliek szavazásának lehetőségét.

A HVI vezetőjének minden ilyen esetben levél útján egyeztetnie kell a KÖNYV Hivatallal, hogy a bejelentkezni kívánó személy szerepel-e a választójoggal nem rendelkezők (NESZA) nyilvántartásában. 2. A névjegyzék vezetése a szavazás napjáig

  1. A névjegyzék vezetése a szavazás napjáig

A névjegyzéket a HVI vezetőjének a választás első fordulóját megelőző nap, május 9-én 16.00 óráig, majd ezt követően a második fordulót megelőző nap, május 23-án 16.00 óráig a 2.2. pontban leírtak szerint kell továbbvezetnie.

A helyben készült névjegyzékből - a 2.2. pontban leírt szabályok szerint - ki kell húzni a HVI vezetője által felülvizsgált választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok jegyzéke alapján azokat a polgárokat, akik nem rendelkeznek választójoggal. Ezek értesítőjét és ajánlószelvényét meg kell semmisíteni.

    1. A jegyzők egymás közötti értesítése

Új lakóhelyre történő bejelentkezés esetén a HVI vezetője ÉRTESÍTÉS-t küld a településen, fővárosi kerületben új lakóhelyre bejelentkező választójogosult személyről az előző lakóhelye szerint illetékes jegyzőnek. A HVI vezetője a tartózkodási hely szerint illetékes jegyzőt értesíti, ha a hozzá bejelentkező polgár csak tartózkodási hellyel rendelkezett, függetlenül attól, hogy egyidejűleg azt megszünteti-e vagy sem.

A jegyzők egymás közötti értesítésére szolgáló nyomtatvány mintáját mellékeljük.

A HVI vezetője értesítést küld az illetékes jegyzőnek abban az esetben is, ha nála - az adott településen, fővárosi kerületben - olyan a választójogosultság megváltozásával összefüggő, személyi adatokban bekövetkezett változás történik (haláleset, kiskorú házasságkötése, nagykorú névváltozása, stb.), amelynél az érintett személy lakóhelye (annak hiányában a tartózkodási helye) nem az adott településen van.

 

.............................................................................................................Polgármesteri Hivatal

ÉRTESÍTÉS

az előző lakóhely jegyzőjének

A VÁLASZTÓK NYÍLVÁNTARTÁSBA VALÓ FELVÉTELÉRŐL LAKÓHELYE

MEGVÁLTOZÁSA MIATT

 

A választópolgár neve:.......................................................................................................

Személyi azonosító:kocka.gif (870 bytes)   kocka.gif (870 bytes)kocka.gif (870 bytes)kocka.gif (870 bytes)kocka.gif (870 bytes)kocka.gif (870 bytes)kocka.gif (870 bytes)   kocka.gif (870 bytes)kocka.gif (870 bytes)kocka.gif (870 bytes)kocka.gif (870 bytes)

Előző lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye:.......................................................
..............................
...............................................................................................................

Új lakóhelye (vagy új tartózkodási hely):...........................................................................
.............................................................................................................................................

Nevezettet új lakóhelyén a ................. számú szavazókör névjegyzékére.............sorszám alatt felvettem. Az ..........év..................hónap......... napra kitűzött......................................
választáson csak új lakóhelyén szavazhat, ezért korábbi lakóhelyén a választók nyilvántarásából kérem törölni.

 

Kelt,...................................................

................................................

új lakóhely (tartózkodási hely) szerinti

település jegyző

Az értesítésre vonatkozó jogszabályok: 1997. Évi C törvény 16. § (1) bekezdés, 9/1998. (II.20.) BM rendelet 1. Számú melléklet 6. pont

2.2. A névjegyzék fordulónkénti vezetésének szabályai

A névjegyzékbe történő felvétel esetén a választópolgár adatait - nevét, lakcímét - a felvétel okának feltüntetésével a fordulónak megfelelő névjegyzék példányon az utolsó sorszámot követő sorszámmal kell felvenni.

A névjegyzékből történő törlésnél vagy helyesbítéseknél a törlendő személy adatait, illetve a helyesbíteni kívánt adatot - az eredeti adatok olvashatóságát nem érintő módon - a fordulónak megfelelő névjegyzék példányon át kell húzni.

A törlés, felvétel okát a HVI vezetőjének munkapéldányán szövegesen, valamint a névjegyzékből utólag töröltekről (T jelű) vagy a névjegyzékbe utólag felvettekről (F jelű) vezetett jegyzéken a megfelelő kód alkalmazásával kell feltüntetni. A felvételt, a törlést, valamint a helyesbítést dátummal és aláírással kell hitelesíteni.

Az első forduló névjegyzékét módosítani kell, ha:

Mindkét forduló névjegyzékét módosítani kell, ha:

A második forduló névjegyzékét módosítani kell, ha:

A HVI vezetője hozzá a KÖNYV Hivataltól, illetve más jegyzőtől érkezett - a személyi adatokban és a lakcímekben bekövetkezett - változásokról, valamint a választójoggal nem rendelkező polgárok nyilvántartásában bekövetkezett változásokról kapott értesítés alapján, az első forduló és a második forduló névjegyzékpéldányát egyaránt továbbvezeti.

Ennek során a HVI vezetője:

  1. felveszi a névjegyzékre a nála lakóhelyet - ennek hiányában tartózkodási helyet - létesített, időközben magyar állampolgárság megszerzése vagy házasságkötés révén választójogosulttá vált, valamint a választójogát időközben visszanyert polgárt;
  2. felveszi az illetékességi területén igazolással szavazni kívánó polgárt a megfelelő forduló névjegyzékére;
  3. törli a névjegyzékről a nála lakóhelyét - ennek hiányában tartózkodási helyét - megszüntető választópolgárt, az időközben elhalálozott, magyar állampolgárságát vagy választójogát elvesztő polgárt;
  4. a pótnévjegyzékről történő törlés esetén először a polgár adatait átvezeti a második forduló névjegyzékére és ezt követően törli a második forduló névjegyzékéről. A második fordulóra szóló töröltek (T2) jegyzékére az így kialakított névjegyzéksorszám szerint veszi fel a polgár adatait;
  5. törli a választópolgárt a megfelelő forduló névjegyzékéről, ha lakóhelyétől távol történő szavazás miatt igazolást ad ki. Ha a második fordulóra igazolást kérő a pótnévjegyzéken szerepel, akkor adatait erről a második forduló névjegyzékpéldányára át kell vezetni, majd onnan és a pótnévjegyzékről egyaránt törölni kell;
  1. átvezeti a nála lakóhellyel - ennek hiányában tartózkodási hellyel - rendelkező polgárok tekintetében a név- és a településen belüli lakcímváltozásokat.

Az első fordulót követően a pótnévjegyzéken még szereplő választópolgárokat folyamatos sorszámmal átvezeti a második forduló névjegyzékpéldányára, és a továbbiakban már csak a második forduló névjegyzékét és a munkapéldányt vezeti. Ezzel a pótnévjegyzék megszűnik. A pótnévjegyzékről ily módon átvezetett polgárok adatait a felvettek jegyzékére (F2) nem kell felvenni!

Ha jegyzői vagy bírósági döntés alapján az érintett választópolgárt a megfelelő forduló/k/ névjegyzékére felvették, abból törölték, vagy azon adatait helyesbítették, erről a választópolgárnak értesítést kell küldeni.

  1. A névjegyzék vezetése a szavazás napján

A HVI vezetője az első forduló, illetve a második forduló napját megelőző nap 16.00 óráig a megfelelő fordulóra szóló névjegyzéket lezárja és a hitelesített névjegyzéket a Szavazatszámláló Bizottság (SZSZB) elnökének átadja. A névjegyzék lezárását az utolsó sorszám után következő sor áthúzásával kell elvégezni. A névjegyzéket az SZSZB mellett működő jegyzőkönyvvezető vezeti tovább. A névjegyzékkel együtt a HVI vezetője az SZSZB elnökének átadja a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok jegyzékét is.

 

A szavazás napján a jegyzőkönyvvezető a SZSZB döntése alapján

  1. törli a névjegyzékből a hozzátartozók hitelt érdemlő bejelentése alapján az elhalálozott polgár adatait;
  2. bfelveszi a névjegyzékre azokat a polgárokat, akik azt személyazonosító igazolványuk vagy igazolás alapján kérik.

Érvényes személyazonosító igazolvány alapján a névjegyzékre az a választópolgár vehető fel, aki a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartásában nem szerepel és lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye a szavazókör illetékességi területéhez tartozik.

Az igazolás és a személyazonosító igazolvány (sorkatona esetében a katonakönyv) egyidejű bemutatását követően kell felvenni szavazás helye szerinti névjegyzékre azt a választópolgárt, akinek az igazolását a lakóhelyétől távol történő szavazás miatt állították ki.

A HVI vezetője a névjegyzékeket és az igazolásokat a szavazás napja után a választási iratok között megőrzi, majd a megőrzési idő lejártakor azokat megsemmisíti.

  1. A választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok jegyzékének vezetése

A választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok jegyzéke tartalmazza

- a település nevét,

- településen belül a szavazókör sorszámát,

- a polgár személyi azonosítóját,

- családi és utónevét,

- nők esetén leánykori családi és utónevét,

- anyja nevét,

- születési helyét és idejét,

- lakóhelyét, ennek hiányában tartózkodási helyét,

- a választójogból kizárás okát, kezdetének és várható megszűnésének időpontját.

A jegyzék szavazókörönként - családi és utónév szerinti - abc sorrendben készül.

A HVI vezetője a TÁKISZ-tól - fővárosi kerületek esetén a KÖNYV Hivataltól - kapott jegyzéket felülvizsgálja, majd az esetleg szükséges korrekciókat a névjegyzéken átvezeti.

A TÁKISZ, illetve a KÖNYV Hivatal a szavazás napját megelőző 3. napig - az első forduló esetén május 7-ig, a második forduló esetén május 21-ig - változásjegyzéket küld a HVI vezetőjének. Ennek alapján a jegyző

  1. törli a jegyzékből azokat, akik választójogukat visszanyerték, és egyidejűleg felveszi őket a névjegyzék soron következő sorszáma alá;
  1. felveszi a jegyzékbe azokat, akik választójogukat elveszítették, és egyidejűleg a névjegyzékből törli őket;
  2. ha a választójogát elveszített polgárnak ezt megelőzően a lakóhelytől távol történő szavazás miatt igazolást adott ki, értesíti az illetékes jegyzőt a polgár választójogának elvesztéséről.

5. Igazolás kiadása, igazolással történő szavazás

A lakóhelytől távol történő szavazás céljából a választópolgár - személyesen vagy ajánlott levélben - igazolást kérhet a lakóhelye - ennek hiányában a tartózkodási helye szerint illetékes jegyzőtől.

Igazolást kérni és adni a választás mindkét fordulójára csak az első forduló előtt lehet.

A választópolgár igazolást ajánlott levélben oly módon kérhet, hogy az 1998. május 5-ig az illetékes jegyzőhöz megérkezzen. Igazolás személyesen a polgármesteri hivatalban 1998. május 8-án 16.00 óráig kérhető.

Az ajánlott levélben kért igazolást postafordultával ugyancsak ajánlott levél útján kell a választópolgár részére megküldeni.

Igazolás faxon nem kérhető és nem adható.

A HVI vezetője igazolás kiadásakor az igazoláson feltünteti, hogy a polgár mely településen vagy fővárosi kerületben kíván szavazni. Az igazolás mintáját mellékeljük.

 

Ha a választópolgár a szavazás napja előtt, igazolással jelentkezik az azon feltüntetett település vagy fővárosi kerület HVI vezetőjénél, akkor a szavazásnapi tartózkodási címe szerint legkedvezőbb, vagy a polgár által kiválasztott bármely szavazókör névjegyzékére fel kell venni. A választópolgárral tudatni kell, hogy csak abba a szavazókörbe menjen szavazni, amelynek a névjegyzékére őt felvették, számára a szavazás lehetősége ott biztosított.

Azok az igazolással rendelkező választópolgárok, akik a szavazást megelőzően nem jelezték szavazási szándékukat az adott település HVI vezetőjénél - előzetesen nem kérték felvételüket egy meghatározott szavazókör névjegyzékére - azok a szavazás napján a település bármely szavazókörébe mehetnek szavazni, és ott az igazolás és a személyazonosító igazolvány (sorkatona esetében a katonakönyv) egyidejű bemutatását követően szavazhatnak.

Amennyiben a polgár lakcímétől távol történő szavazás érdekében korábban igazolást kapott - emiatt a névjegyzékről törölték, valamint a töröltek jegyzékére felvették -, de ennek ellenére az eredeti lakcímén kíván szavazni, a névjegyzékére és a felvettek jegyzékére (F1 vagy F2) fel kell venni akár a szavazás napját megelőzően, akár a szavazás napján jelentkezett.

Az igazolással szavazóktól a névjegyzékre történő felvétellel egyidejűleg az igazolást be kell vonni.

 

 

............................................................

Polgármesteri Hivatal

I G A Z O L Á S

a választók nyilvántartásából való törlésről és felvételről a lakóhelytől távol történő

szavazáshoz

I.

A választópolgár neve: .................................................................................................

Személyi azonosító: kocka.gif (870 bytes)   kocka.gif (870 bytes)kocka.gif (870 bytes)kocka.gif (870 bytes)kocka.gif (870 bytes)kocka.gif (870 bytes)kocka.gif (870 bytes)  kocka.gif (870 bytes)kocka.gif (870 bytes)kocka.gif (870 bytes)kocka.gif (870 bytes)

Lakóhelye, ennek, hiányában tartózkodási helye: .........................................................................................

.....................................................................................................................................................

A választópolgár nyilatkozott, hogy az 1998. május 10-ére és 24-ére kitűzött országgyűlési választás ........... fordulóján .....................................................................................(helységnév) kíván szavazni.

A nyilatkozat alapján a fenti választópolgárt a névjegyzékből töröltem.

Kelt, ......................................................

........................................................

jegyző

6. Az értesítővel és az ajánlószelvénnyel kapcsolatos kiegészítő tudnivalók

A HVI vezetője a névjegyzékre pótlólag felvetteket biankó értesítő szelvény megküldésével vagy átadásával tájékoztatja a szavazással kapcsolatos tudnivalókról.

Ha a választójogosultat az első forduló névjegyzékére a választás első fordulóját megelőzően, április 17-én 16.00 óra előtt veszik fel, akkor az alábbi esetekben az értesítőn kívül számára biankó szelvény felhasználásával ajánlószelvényt is ki kell adni:

- ha a felvétel személyazonosító igazolvány, jogos kifogás, a névjegyzék ellenőrzése során megállapított nyilvántartási hiba alapján, vagy választójogosultság megszerzése miatt történt,

- az OEVK-ba beköltözés miatt történt, és a választópolgár előző lakóhelyén kapott ajánlószelvényét egyidejűleg átadja, vagy arról nyilatkozik, hogy előző lakóhelyén - ennek hiányában tartózkodási helyén - nem élt ajánlási jogával.

A biankó ajánlószelvényre az utólag felvett választópolgár nevét a kiadást megelőzően rá kell vezetni.

A második fordulóra választójogot szerzett polgárokat - a második forduló névjegyzékére történő felvételükkel egyidejűleg - a HVI vezetője a polgár adataival kitöltött biankó értesítő szelvény átadásával vagy megküldésével tájékoztatja a szavazással kapcsolatos tudnivalókról. A szelvényen a szavazás előnyomtatott időpontját 1998. május 24-re kell javítani.

Az a választópolgár, aki nem kapta meg az értesítőt és az ajánlószelvényt, azokat a HVI-től igényelheti.

Ha a választópolgár az ajánlószelvény kitöltését elvétette, a rontott szelvény leadásával egyidejűleg új ajánlószelvényt kérhet a HVI vezetőjétől, aki a csere tényének a névjegyzék jegyzői munkapéldányán történő jelölésével egyidőben új, biankó szelvényt ad a választópolgárnak és a rontott szelvényt megsemmisíti.

Ha a választópolgár az ajánlószelvény elvesztéséről nyilatkozik, a HVI vezetője egy alkalommal új, biankó ajánlószelvényt ad ki részére, és ezt szintén bejegyzi a névjegyzékre.

A biankó szelvények kiadása előtt az értesítő szelvényen minden adatot, az ajánlószelvényen pedig a választókerület számát és az ajánló nevét minden esetben ki kell tölteni.