948/2018. NVB határozat - a Szabad Választók Pártja által benyújtott fellebbezés tárgyában

A Nemzeti Választási Bizottság

948/2018. számú határozata

 

A Nemzeti Választási Bizottság a Szabad Választók Pártja (székhelye: 1061 Budapest, Andrássy út 44. I/1.; képviseli. Kulcsár Zsolt elnök, a továbbiakban: Beadványozó) által benyújtott fellebbezés tárgyában – 20 igen és 0 nem szavazattal – meghozta a következő

határozatot:

A Nemzeti Választási Bizottság a fellebbezést érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.

A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül az ügyben érintett természetes és jogi személy, jogi személyiség nélküli szervezet személyesen, levélben vagy elektronikus dokumentumként a Kúriához címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet nyújthat be a Nemzeti Választási Bizottságnál (1054 Budapest, Alkotmány u. 3., levélcím: 1397 Budapest, Pf.: 547., e-mail: nvb@nvi.hu). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2018. április 23-án 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági felülvizsgálat iránti kérelem elektronikus dokumentumként való benyújtása esetén a kérelem benyújtójának jogi képviselője minősített elektronikus aláírásával látja el a kérelmet. Az elektronikus dokumentumként benyújtott kérelem mellékleteit oldalhű másolatban elektronikus okirati formába kell alakítani. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy – a szakvizsga-bizonyítvány egyszerű másolatának csatolásával – saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat. A bírósági eljárás nem tárgyi illetékmentes. A felülvizsgálati kérelem benyújtóját tárgyi illeték-feljegyzési jog illeti meg.

Indokolás

I.

[A fellebbezés tartalma]

[1]          Beadványozó 2018. április 17-én 14 óra 10 perckor a választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvény (a továbbiakban: Ve.) 223.§ (3) bekezdésének a), illetve b) pontjára illetve 241. §-ára hivatkozással összevont fellebbezést nyújtott be az alábbi szavazóköröket tartalmazó országgyűlési egyéni választókerületek esetében:

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye 05. számú OEVB, Nyírkércs 001. számú szk., Baranya Megye 04. sz., Nagypeterd 1. szk., Csongrád Megye 03. sz., Szentes 17. szk, Heves Megye 02. sz., Kál 2. szk.,Heves Megye 02. sz., Gyöngyös 6. szk., Budapest 11. sz., Újpest 53, Győr-Moson-Sopron Megye 03. sz., Mihályi 1. szk., Pest Megye 06. sz., Bag 3. szk., Borsod-Abaúj-Zemplén Megye 05. sz., Sárospatak 7. szk., Budapest 04. sz., II. kerület 4. szk., Zala Megye 01. sz., Pálfiszeg 1. szk., Tolna Megye 03. sz., Felsőnyék 1. szk., Borsod-Abaúj-Zemplén Megye 05, Encs 7. szk.

[2]          Álláspontja szerint az elsőfokú választási bizottságok határozatai jogszabálysértőek, annak meghozatala során a választási bizottság az alkalmazandó jogszabályok rendelkezéseiből nem megfelelő jogi következtetést vont le, indoklási kötelezettségét nem (hiányosan) teljesítette és így jogszabálysértő határozatot hozott. A határozatok  nem felelnek a Ve. törvény betűjének, sértik Ve. 2. §-ában rögzített jogelveket és az Alaptörvényt és ekként érvénytelenek.

[3]          Kérte a Nemzeti Választási Bizottságot, hogy az idézett körzetek eredménymegállapító határozatait helyezze hatályon kívül, az érintett körzetekben megismételt szavazást rendeljen el és, ha a jogsértés olyan mértékű, akkor az országos eredményt semmisítse meg és új országos választásra tegyen javaslatot.

II.

[A Nemzeti Választási Bizottság döntése és jogi indokai]

[4]          A fellebbezés érdemi vizsgálatra nem alkalmas.

[5]          Fellebbezést a Ve. 221. §-a alapján a választási bizottság elsőfokú határozata ellen lehet benyújtani. A Ve. előzőekben hivatkozott előírása alapján a fellebbezésnek konkrétnak kell lennie, annak tartalmaznia kell a döntést hozó elsőfokú választási bizottság megnevezését és a támadott határozat megjelölését.

[6]          A Ve. 223. § (3) bekezdése szerint fellebbezést jogszabálysértésre hivatkozással, illetve a választási bizottság mérlegelési jogkörben hozott határozata ellen lehet benyújtani.

[7]          A Ve. 224. § (3) bekezdése szerint a fellebbezés kötelező tartalmi elemei az alábbiak:

- a fellebbezés 223. § (3) bekezdése szerinti jogalapja;

- a fellebbezés benyújtójának neve, lakcíme (székhelye) és – ha a lakcímétől (székhelyétől) eltér – postai értesítési címe;

- a fellebbezés benyújtójának személyi azonosítója, illetve ha a külföldön élő, magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgár nem rendelkezik személyi azonosítóval, a magyar állampolgárságát igazoló okiratának típusa és száma, vagy jelölő szervezet vagy más szervezet esetében a bírósági nyilvántartásba-vételi száma.

[8]          A Ve. 231. § (1) bekezdés d) pontja szerint érdemi vizsgálat nélkül kell elutasítani a fellebbezést, ha nem tartalmazza a 224. § (3) bekezdésében foglaltakat.

[9]          A Ve. 241. § (2) bekezdése szerint a választási bizottságnak a választás eredményét megállapító döntése ellen

a) a szavazatszámláló bizottság szavazóköri eredményt megállapító döntésének törvénysértő voltára, vagy

b) a szavazóköri eredmények összesítésére és a választási eredmény megállapítására vonatkozó szabályok megsértésére

hivatkozással lehet fellebbezést benyújtani.

[10]       A Nemzeti Választási Bizottság a fellebbezés vizsgálata alapján rögzíti, hogy az nem tartalmazza a felülvizsgálandó határozatok megnevezését, számát és azt, hogy melyik választási bizottság hozta azokat.

[11]       A Nemzeti Választási Bizottság a fellebbezés vizsgálata alapján rögzíti, hogy az tartalmazza a fellebbezés a Ve. 241. § (2) bekezdése szerinti jogalapjának megjelölését, azonban határozatpnként, tételesen nem tartalmazza azt, hogy a jogszabálysértés miképpen valósul meg, milyen cselekmény és milyen ok-okozati összefüggés alapján valósítja meg a jogszabálysértést. A fellebbezésből nem derül ki és a Beadványozó erre vonatkozóan bizonyítékot sem csatol illetve nevez meg, hogy a konkrétan megnevezett Ve. 241. § (2) bekezdése szerinti, az eredmények összesítésére és az eredmény megállapítására vonatkozó szabályok hogyan sérültek.

[12]       A Nemzeti Választási Bizottság a fellebbezés vizsgálata alapján rögzíti, hogy az nem felel meg a Ve. rendelkezéseinek, nem nevezi meg konkréten a felülvizsgálandó döntéseket és nem tartalmazza a jogszabálysértés tételes kifejtését, amely miatt azt a Ve. 231. § (1) bekezdés d) pontja alapján érdemi vizsgálat nélkül utasította el.

III.

[A határozat alapjául szolgáló jogszabályi rendelkezések]

[13]       A határozat a Ve. 221. §-án, 224. § (3) bekezdésén, 231. § (1) bekezdés d) pontján, 241. § (2) bekezdésén, a jogorvoslatról szóló tájékoztatás a Ve. 222. § (1) bekezdésén, a 223. § (1) bekezdésén, a 224. § (1), (2) és (5) bekezdésén, az illetékekről szóló tájékoztatás az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 37. § (1) bekezdésén, valamint a 62. § (1) bekezdés s) pontján alapul.

Budapest, 2018. április 20.

 

                                                                                                            

                                                                                         Prof. Dr. Patyi András

                                                                                a Nemzeti Választási Bizottság

                                                                                                       elnöke