3. VÁLASZTÁSI SZERVEK

A választási szervek két nagy csoportja, a választási bizottságok és a választási irodák.

3.1 A választási bizottságok

A választási bizottságok a választópolgárok független, kizárólag a törvénynek alárendelt szervei.

A választási bizottságok választott és megbízott (delegált) tagokból állnak.

3.1.1. Választott tagok

A választási bizottság választott tagjának megbízatása a következő általános választásra létrehozott választási bizottság alakuló üléséig tart. A 2002. évi általános választásokat megelőzően a választási bizottságok megújultak. A választási bizottságokba új tagok választására csak akkor kerül sor, ha időközben az alább felsorolt bármely ok miatt megüresedett helyet kell betölteni. A választási bizottság tagjának megbízatása megszűnik:

- ha megbízatás törvényes feltételei megszűntek,

- ha a választási bizottság megállapította tagjának összeférhetetlenségét,

- továbbá lemondással és

- a megbízatás visszavonásával.

A választott tagok összeférhetetlensége

A választási bizottságnak nem lehet tagja: a köztársasági elnök, állami vezető (a kormány tagja és az államtitkárok jogállásáról és felelősségéről szóló törvény hatálya alá tartozó személy), közigazgatási hivatal vezetője, képviselő (országgyűlési képviselő, települési önkormányzat képviselőtestületének tagja, megyei közgyűlés tagja, fővárosi közgyűlés tagja, helyi kisebbségi önkormányzat tagja), megyei közgyűlés elnöke, polgármester, jegyző, főjegyző, választási iroda tagja, a választási bizottság illetékességi területén működő közigazgatási szerv köztisztviselője.

Az olyan választási bizottságoknak, amelyek a jogorvoslati eljárásban egymással döntési, döntést felülbíráló kapcsolatba kerülhetnek, nem lehetnek tagjai az egymással hozzátartozói kapcsolatban álló személyek.

3.1.2. A választási bizottságok megbízott tagjai

Valamennyi választási bizottságba további egy-egy tagot bízhatnak meg a népszavazási kezdeményezést benyújtók, így

- a Munkáspárt, a Baloldali Front - Munkás Ifjúsági Szövetség, a Társadalmi Demokráciáért Mozgalom közösen egy tagot, illetve a

- Magyarok Világszövetsége egy tagot.

Az országgyűlési képviselőcsoporttal rendelkező pártoknak is van lehetőségük a delegálásra, mivel azonban az országgyűlési képviselőcsoporttal rendelkező pártok megbízottjai az Országos Választási Bizottság munkájában folyamatosan részt vesznek, ezért ebbe a testületbe csak a népszavazást kezdeményezők bízhatnak meg egy-egy főt.

A választási bizottságok megbízott tagjait november 19-én 16 óráig lehet bejelenteni az érintett választási bizottság (szavazatszámláló bizottság, egy szavazókörös településeken a szavazatszámláló bizottság feladatait ellátó helyi választási bizottság, területi választási bizottság, illetőleg az Országos Választási Bizottság) elnökénél.

A választási bizottság delegált tagjának megbízatása a választás végleges eredményének közzétételével szűnik meg.

Megbízatásuk megszűnésének egyéb esetei és a rájuk vonatkozó összeférhetetlenségi szabályok megegyeznek a választott tagok esetében leírtakkal.

A választott és megbízott tagok jogai és kötelezettségei azonosak, azzal az eltéréssel, hogy a megbízott tagok részére - a központi költségvetésből - nem jár tiszteletdíj. 

3.1.3. A választási bizottságok feladata

A választási bizottságok elsődleges feladata a választási eredmény megállapítása, a választások tisztaságának, törvényességének biztosítása, a pártatlanság érvényesítése és szükség esetén a választás törvényes rendjének helyreállítása.

A december 5-i népszavazáson működő választási bizottságok:

- a szavazatszámláló bizottságok (SZSZB), (az egy szavazókörrel rendelkező településeken a szavazatszámláló bizottság feladatait ellátó helyi választási bizottság (HVB))

- a 19 megyében és a fővárosban területi választási bizottságok (TVB)

- az Országos Választási Bizottság (OVB)

Szavazatszámláló bizottság

A szavazatszámláló bizottság három tagját és szükséges számban póttagokat a települési önkormányzat képviselő-testülete az országgyűlési képviselők általános választásának kitűzését követően választotta meg. 

A szavazatszámláló bizottság megbízott tagjait, november 19-én 16 óráig lehet bejelenteni a bizottság elnökénél.

A szavazatszámláló bizottság legalább öt tagból áll. Ha a szavazatszámláló bizottság tagjainak száma a szavazás napján kevesebb mint öt, a helyi választási iroda vezetője a póttagok vagy más szavazatszámláló bizottság tagjai közül a bizottságot kiegészíti.

A szavazatszámláló bizottság:

- ellenőrzi a szavazóhelyiséget, levezeti a szavazást, gondoskodik a szavazás törvényes lebonyolításáról,

- dönt a szavazás folyamán felmerült vitás kérdésekben,

- megszámlálja a szavazatokat, és megállapítja a szavazókörben a szavazás eredményét,

- indítványozza az illetékes választási bizottságnak a szavazás szavazóköri eredményének megsemmisítését, ha olyan törvénysértést észlel, amely azt érdemben befolyásolta,

- a szavazás eredményéről jegyzőkönyvet állít ki.

Területi választási bizottság

A területi/fővárosi választási bizottságok három tagját és szükséges számban póttagokat a megyei/fővárosi közgyűlés az országgyűlési képviselők általános választásának kitűzését követően választotta meg.

A területi/fővárosi választási bizottságba megbízott tagokat november 19-én 16 óráig lehet bejelenteni a bizottság elnökénél.

A területi választási bizottság:

- dönt a benyújtott panaszról,

- dönt a szavazatszámláló bizottság döntése ellen benyújtott kifogásról,

- a tudomására jutott törvénysértés esetén kezdeményezi a hatáskörrel rendelkező szerv döntését.

3.1.4. A választási bizottságok működése

A választási bizottságok működésük tartama alatt hatóságnak, tagjaik pedig hivatalos személynek minősülnek. A bizottságot az elnök képviseli. A bizottság testületként működik, határozatainak érvényességéhez a tagok többségének jelenléte és a jelenlevő tagok többségének azonos tartalmú szavazata szükséges. Szavazni igennel vagy nemmel lehet, tartózkodásra nincs mód. A választási bizottság döntését indokolással ellátott határozatba kell foglalni. A jegyzőkönyvben rögzíteni kell a szavazás során kisebbségben maradtak véleményét is annak indokaival együtt.

A választási bizottságok működése és tevékenysége, valamint a választási bizottságok rendelkezésére álló adatok - törvényben megállapított kivétellel - nyilvánosak. A választási eljárás nyilvánossága nem sértheti a szavazás titkosságát és a személyhez, valamint a személyes adatok védelméhez fűződő jogokat.

A sajtó képviselői jelen lehetnek a választási bizottságok munkájánál, tevékenységüket azonban nem zavarhatják.

3.2. A választási irodák

A választási irodák a választások előkészítésével, szervezésével, lebonyolításával, a választópolgárok pártsemleges tájékoztatásával, választási adatkezeléssel, a technikai feltételek megteremtésével, a törvényes feltételek meglétének és a szakmai szabályok betartásának ellenőrzésével összefüggő állami feladatot ellátó szervek.

3.2.1. A népszavazáson az alábbi választási irodák működnek:

- helyi választási iroda (HVI),

- külképviseleti választási iroda (KÜVI),

- országgyűlési egyéni választókerületi választási iroda (OEVI),

- területi választási iroda (TVI),

- Országos Választási Iroda (OVI).

Minden választási bizottság mellett - kivéve a szavazatszámláló bizottságot - választási iroda működik.

A szavazatszámláló bizottság mellett a helyi választási iroda egy tagja jegyzőkönyvvezetőként működik.

Azokon a külképviseleteken, ahol legalább egy választópolgár szerepel a külképviseleti névjegyzékben, külképviseleti választási iroda működik.

3.2.2. A választási iroda tagjai

A választási iroda tagjává köztisztviselő és közalkalmazott bízható meg.

A helyi és országgyűlési egyéni választókerületi választási iroda vezetője az illetékes jegyző, a területi választási iroda vezetője a főjegyző.

A választási iroda tagjait a választási iroda vezetője, az Országos Választási Iroda vezetőjét és tagjait a belügyminiszter határozatlan időre bízza meg.

A választási iroda tagjai és vezetői működésük megkezdése előtt esküt tesznek.

Összeférhetetlenség

A választási irodának nem lehet tagja képviselő (országgyűlési képviselő, települési önkormányzat képviselőtestületének tagja, megyei közgyűlés tagja, a fővárosi közgyűlés tagja, helyi kisebbségi önkormányzat tagja), megyei közgyűlés elnöke, polgármester, választási bizottság tagja.

3.2.3. A választási irodák feladatai

A választási irodák:

- ellátják a népszavazás előkészítésével, lebonyolításával kapcsolatos szervezési feladatokat,

- gondoskodnak a választópolgárok tájékoztatásáról, ellátják az egyéb tájékoztatási feladatokat,

- közreműködnek a szavazatok összesítésében a népszavazás eredményének megállapításában,

- az informatikai biztonság és adatvédelem követelményeinek biztosításával működtetik a népszavazás lebonyolításához szükséges számítógépes rendszereket.

- biztosítják a választási szervek működésének és a szavazás lebonyolításának tárgyi, technikai feltételeit, szükség esetén gondoskodnak a választási bizottságok kiegészítéséről, új tagok választásának előkészítéséről,

- gondoskodnak a választási szervek tagjainak oktatásáról,

- ellátják a választási bizottságok titkársági feladatait, döntésre előkészítik a választási bizottságok hatáskörébe tartozó ügyeket,

- a benyújtott kifogásokat haladéktalanul továbbítják az elbírálásra jogosultválasztási bizottság mellet működő választási irodához, illetőleg bírósághoz,

- gondoskodnak a népszavazási iratok kezeléséről, biztonságos őrzéséről, továbbá a levéltárnak történő átadásáról, illetőleg megsemmisítéséről.

A választási irodák szakmai tevékenységét a belügyminiszter az OVI vezetője útján irányítja.

Az OVI vezetője a többi választási iroda vezetője részére, a területi, az országgyűlési egyéni választókerületi, valamint a helyi választási iroda vezetője az illetékességi területe szerinti választási irodák vezetőinek a választással kapcsolatos feladatok ellátására vonatkozóan közvetlen utasítást adhat.

A választás lebonyolításával kapcsolatban a választási irodák vezetőinek és tagjainak a polgármester, a képviselő-testület, illetőleg a közgyűlés és annak tisztségviselője utasítást nem adhat.

3.3. Önellenőrző kérdések

17. Mely választási bizottságok működnek a népszavazáson?

a. szavazatszámláló bizottság, egy szavazókörös településen helyi választási bizottság, területi választási bizottság, Országos Választási Bizottság

b. szavazatszámláló bizottság, külképviseleti szavazatszámláló bizottság területi választási bizottság, Országos Választási Bizottság

c. szavazatszámláló bizottság, külképviseleti szavazatszámláló bizottság, helyi választási bizottság, országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság, területi választási bizottság, Országos Választási Bizottság

d. helyi választási bizottság, területi választási bizottság, Országos Választási Bizottság

18. Mely településeken működik helyi választási bizottság?

a. minden településen

b. egy szavazókörrel rendelkező településeken

c. sehol sem

d. több szavazókörrel rendelkező településeken

19. Hol működik külképviseleti szavazatszámláló bizottság?

a. azon a külképviseleten, amelynek névjegyzékébe - a törvényben megállapított határidőig - legalább egy választópolgárt felvettek

b. minden külképviseleten

c. csak az Országos Választási Iroda által kijelölt külképviseleteken

d. sehol sem, a választáson külképviseleti választási iroda működik

20. Mi a különbség a választási bizottság delegált és választott tagjai között?

a. azonos jogokkal és kötelezettségekkel rendelkeznek, azzal, hogy a megbízott tagok részére - a központi költségvetésből - nem jár tiszteletdíj

b. nincs különbség közöttük

c. a megbízott tagok nem rendelkeznek szavazati joggal

d. a választott tagok nem rendelkeznek szavazati joggal

21. Meddig tart a választott választási bizottsági tagok megbízatása?

a. a szavazás végleges eredményének közléséig

b. a következő általános választásra létrehozott választási bizottság alakuló üléséig

c. a szavazást követő 90. napig

d. a szavazást követő 45. napig

22. Meddig tart a megbízott választási bizottsági tagok megbízatása?

a. a szavazás végleges eredményének közléséig

b. a következő általános választásra létrehozott választási bizottság alakuló üléséig

c. a szavazást követő 90. napig

d. a szavazást követő 90. napig

23. Mi a választási bizottságok elsődleges feladata a választásokkal kapcsolatban?

a. a törvényesség biztosítása, pártatlanság érvényesítése

b. gondoskodnak a választási szervek tagjainak oktatásáról

c. a választási eredmény megállapítása, a választások tisztaságának törvényességének biztosítása, pártatlanság érvényesítése, ha szükséges a választás törvényes rendjének helyreállítása

d. a hozzájuk benyújtott panaszok elbírálása

24. Ki bízhat meg tagot a választási bizottságokba a népszavazáson?

a. választópolgárok

b. egyesületek

c. az országgyűlési képviselőcsoporttal rendelkező pártok és a népszavazási kezdeményezést benyújtók

d. csak a népszavazási kezdeményezést benyújtók

25. Az Országos Választási Bizottságba tagot bízhatnak meg a népszavazáson…

a. választópolgárok

b. egyesületek

c. országgyűlési képviselőcsoporttal rendelkező pártok és a népszavazási kezdeményezést benyújtók

d. csak a népszavazási kezdeményezést benyújtók

26. A választási bizottságok megbízott tagjait meddig lehet bejelenteni?

a. a szavazás napját megelőző 20. napig

b. a szavazás napját megelőző 15. napig 2004. november 20-án 16 óráig

c. a szavazás napját megelőző 16. napig, 2004. november 19-én 16 óráig

d. a szavazás napját megelőző 10. napig

27. A választási bizottságnak választott tagja nem lehet…

a. Rt elnöke

b. választási iroda tagja

c. Kft ügyvezetője

d. közalkalmazott

28. A választási bizottságnak megbízott tagja nem lehet…

a. Rt elnöke

b. választási iroda tagja

c. Kft ügyvezetője

d. közalkalmazott

29. A népszavazáson az alábbi választási irodák működnek

a. helyi választási iroda, külképviseleti választási iroda, országgyűlési egyéni választókerületi választási iroda, területi választási iroda, Országos Választási Iroda

b. helyi választási iroda, külképviseleti választási iroda, területi választási iroda, Országos Választási Iroda

c. külképviseleti választási iroda, országgyűlési egyéni választókerületi választási iroda, területi választási iroda, Országos Választási Iroda

d. helyi választási iroda, országgyűlési egyéni választókerületi választási iroda, területi választási iroda, Országos Választási Iroda

30. Ki lehet a helyi választási iroda tagja?

a. az önkormányzatnál vállalkozási szerződés alapján munkát végző személy

b. köztisztviselő és közalkalmazott

c. önkormányzati képviselő

d. polgármester

31. Hány tagból áll legalább a szavazatszámláló bizottság?

a. 5

b. 3

c. 7

d. 3+2

32. A választási bizottság határozatainak érvényességéhez…

a. a tagok többségének jelenléte és a jelenlévők többségének azonos tartalmú szavazata szükséges

b. a tagok 2/3-ának szavazata szükséges

c. a jelenlévő tagok 2/3-ának szavazata szükséges

d. a tagok többségének jelenléte és a jelenlévők 2/3-ának szavazata szükséges

33. A választási iroda a feladatkörében…

a. a benyújtott kifogásokat haladéktalanul továbbítja az annak elbírálására jogosult választási bizottság mellet működő választási irodához, illetőleg bírósághoz

b. állásfoglalást bocsáthat ki

c. határozatot hoz

d. kifogásokat bírál el

34. Ki nevezi ki a választási iroda tagjait?

a. a köztársasági elnök 

b. a választási iroda vezetője

c. a belügyminiszter

d. országos rendőrfőkapitány

35. Ki lehet a választási iroda tagja?

a. önkormányzati képviselő

b. polgármester

c. helyi kisebbségi önkormányzati képviselő

d. köztisztviselő, közalkalmazott